• Menu
  • Menu

Marseille Unité d´habitation , aneb Corbusierův „první panelák“

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Marseille Unité d´habitation , aneb Corbusierův „první panelák“

Marseille je hlavní město Provance a s více než 1,5 miliony obyvatel je po Paříži druhým největším francouzským městem. Nachází se zde jeden z nejdůležitějších průmyslových přístavů při břehu Středozemního moře.

Přesto, že je Marseille již 4 tisíce let osídlené město s mnoha památkami odkazujícími na její dlouholetou historii, my jsme město navštívili hlavně kvůli jedné stavbě: Unité d´habitation Marseille. Jedná se o učebnicové dílo Le Corbusiera. Jak ale místo nejít, když si nejsme zcela jisti jeho polohou? Nejlepší bude vyrazit na kopec. Autem jsme proto projeli okolo vítězného oblouku a vystoupali na místní vrcholek. Před námi se tyčí Bazilika Panny Marie Strážné – dominanta města. Přestože celá stavba vypadá poměrně staře, byla postavena až v 19. století v románsko-byzantském stylu. Kromě toho, že se bazilika tyčí nad městem jako jeho strážní věž, je také jeho opravdovým symbolem, kterého si místní obyvatelé neskonale váží.  Při návštěvě se můžete vyškrábat na jednu z věží, ze které je výborný výhled na město. Přestože vidím lépe, než slyším, ať jsem mhouřila oči po městě, jak jsem chtěla, Corbusierovu tolik typickou stavbu jsem nemohla najít. Nakonec nepomohlo ani vyfotografovat celé město nejvíce nagumovaným fotoaparátem, a tak jsme se museli zeptat prodavače v místním obchůdku se suvenýry. Jak jinak, angličtina se tu nenosí. Po chvíli vysvětlování našeho problému si prodavač vzal naši navigaci a zadal místo, Corbusierova díla. Naposledy jsme se pokochali výhledem na město a s díky se vydali k zaparkovanému autu.

Unité d´habitation Marseille

Naše navigace a prodejce suvenýrů se nemýlili, a tak jsme po chvíli konečně dorazili na místo. Nejdřív jsme si celý objekt hezky obešli dokola. První, co vás při obchůzce napadne je: „Ach jo, co tu děláme, takových jsou na Jižním městě v Praze stovky.“ Ale pak si začnete všímat zdánlivých detailů, které ovšem v každodenním životě místních obyvatel hrají podstatnou roly. Tak například poměr zeleně vůči stavbě, modelace okolního terénu, členění budovy, výška budovy. Ne, tohle není obyčejný panelák, jak ho známe z našich komunistických sídlišť. Pak jsme zkusili prozkoumat také interiér celé budovy.

Unité d´habitation Marseille

U vchodu nás zastavil vrátný. Zdvořile jsme mu vysvětlili, že jsme studenti architektury, a že bychom se chtěli podívat na interiér budovy-alespoň na chodbu. Zřejmě to zažil již mnohokrát u předchozích turistů. Zapsali jsme se do návštěvní knihy, a pak už jen čekali na přivolaný výtah. „Začněme střechou.“ navrhl Richard.  Na střeše nás kromě překrásného výhledu na město překvapily hrající si děti. Součástí budovy je totiž i dětská školka umístěná na střeše, ze které mají děti skvělý výhled a ideální sluneční podmínky. Je zde i bazén, který mohou využívat ke svým dětským hrátkám. Součástí střechy je i tělocvična, kam si lidé z domu mohou jít protáhnout tělo na jednu z mnoha organizovaných hodin cvičení. Dokonce je tu i bar, který tedy při naší návštěvě nefungoval (bylo brzké odpoledne). Po terase jsme navštívili i útroby budovy. Bohužel jsme se dostali pouze na chodby, ale i ty na nás působily příjemným dojmem. Součástí budovy je i patro určené kancelářím a knihkupectví.

Corbusier tuto budovu stavěl mezi léty 1946 – 1952 s cílem postavit soběstačnou jednotku, kde by člověk mohl trávit nejen svůj volný čas, ale kam by mohl dát například své děti na hlídání, kde by se mohl bavit a posedět s přáteli a nakonec, kde by mohl i pracovat. Jako takový je tento dům zcela odlišný od v pozdější době vznikajících panelových domů, které přebraly pouze tvar, ale už vůbec nepochopily podstatu, funkce a členění budovy.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *