• Menu
  • Menu

Německo – Uhelný důl Zollverein, památka UNESCO

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Německo – Uhelný důl Zollverein, památka UNESCO

Bývalý důl Zollverein se nachází na severní periferii německého Essenu. Jedná se o prostor s neuvěřitelnou rozlohou 100 ha, který byl ve své době největším a nejmodernějším závodem na zpracovávání uhlí na světě. Ukončení těžby nastalo v roce 1986, kdy byl důl uzavřen. Význam této technické památky potvrdila i komise UNESCO, která objekt v roce 2001 zapsala do Seznamu světového dědictví. Od uzavření objektu v roce 1986 do roku 2001 nebylo místo nikdy plně využito. Vše se ovšem změnilo, když se památka dostala na seznam světového dědictví.

důl Zollverein, Essen

Pověření lidé si začali klást otázky, jak daný objekt znovu využít, jak ho zpřístupnit lidem, jaké funkce by mohl mít, a čím by mohl zaujmout širokou veřejnost. K zodpovězení těchto otázek byl osloven rotterdamský ateliér OMA společně s místním ateliérem Böll & Krabel. Ti byli pověřeni novým urbanistickým návrhem místa. Celá rekonstrukce probíhala na území pod ochranou Světového dědictví UNESCO, tím pádem muselo být architekty a urbanisty poměrně pro složité vyjednávat mezi jednotlivými zájmovými skupinami. O tom, že se celý projekt povedl na jedničku, svědčí nejenom zaplněná návštěvnická parkoviště, ale i všemožná ocenění, která Zollverein od roku 2002 získává.

Zollverein se nachází v srdci jednoho z nejvýznamnějších evropských průmyslových regionů. Ani na tento fakt urbanisté nezapomněli. Na myšlenku hornictví a průmyslové architektury zde narazíte na každém kroku i dnes. Jediné, co se významně proměnilo, je její kontext. Současný prostor je ozvěnou kdysi probíhající důlní činnosti. Je to ideální místo, kde můžete nejenom vy, ale také vaše děti pochopit historii hornictví a rozvoje průmyslové architektury.

důl Zollverein, Essen

Srdcem místních objektů se dle nového návrhu stala bývalá továrna na praní uhlí. V této rekonstruované budově můžete na ploše o rozloze 12.000 m² navštívit kromě muzea Porúří a výstavy „Metaform“ také návštěvnické centrum, které vám alespoň trochu pomůže, abyste se v objektu lépe orientovali. Skvělá je i návštěva místní střechy, ze které můžete obhlédnout notnou část celého areálu a opět se alespoň trochu na místě zorientovat. Při návštěvě vás ohromí měřítko celé stavby. Po černých poměrně úzkých uličkách, které vedou mezi jednotlivými technickými stroji, můžete obejít a navštívit každý kout celé budovy.

My jsme navíc do objektu přijeli, když zde pršelo. Jistě si dokážete představit tu atmosféru: mrholení, vzdouvající se vodní páry, obrovské objekty, které dříve sloužily ze zpracovávání uhlí. Tak trochu chaos v tom, že si nejste úplně jistí, že jste navštívili všechno, co dané místo může nabídnout… Někdo by řekl deprese, já říkám absolutní dokreslení celého objektu. Měli jsme štěstí, za slunce by pro nás celý objekt vyzněl nejspíš zcela jinak.

kola managementu a designu

Kromě z části či úplně rekonstruovaných budov bylo dořešeno i okolí celé památky, a tak si přijdou na své nejen architekti a urbanisté ale i krajinní architekti. Také návštěvníci mohou využít nově vzniklý park, který propojuje jednotlivé budovy areálu.

Kromě starých těžebních budov můžete v areálu navštívit ještě jednu architektonickou lahůdku: budovu Školy managementu a designu, která byla realizována v roce 2006 podle návrhu slavného ateliéru SANAA, kterou můžete navštívit pouze v rámci některé z probíhajících výstav. Jedná se o budovu, která má tvar krychle o hraně 35 metrů. Každé ze čtyř podlaží v sobě ukrývá jiný prostor s jinou funkcí. Bílá barva, přehlednost, velká okna, světlo a jednoduchost celého řešení je určitým protipólem k okolním černým důlním stavbám Zollvereinu a určitě stojí za to navštívit.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *