• Menu
  • Menu

FUDŽI /FUJI/

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Japonsko » FUDŽI /FUJI/

FUDŽI – symbol Japonska, posvátná hora pro šintoisty a budhisty.

Hora Fudži, se svým klasickým tvarem kuželu s bílou sněhovou čepičkou,  je viděna v umění  a na fotografiích japonských i světových umělců a je velmi oblíbeným místem návštěv Japonců a zahraničních turistů.Téma hory se svými východy a západy slunce jsou velmi vyhledávaným místem pro umělecké fotografy. Japonské úsloví, že bláznem je ten, kdo na horu nikdy nevystoupí a ten, který sem vystoupil několikrát je bláznem též, nasvědčuje tomu, že výstup na horu je dost namáhavý.

Fudži
cesta na horu Fudži

Fudži se pyšní symbolem nejvyšší hory Japonska. Její výška je 3 776 metrů. Průměr kráteru v horní části je 850 m, po obvodu 2669 m. Hloubka 220 m.  Výstupky, kterých je ve tvaru kruhu kolem okraje sopečného kráteru 6, dávají pocit hrbolatého vrcholu. Plátky se nazývají „šest okvětních plátků Fudži“  Je stará 10 000 let a patří k nejmladším v Japonsku. Spící vulkán dle seismické evidence znamená , že je potencionálně aktivní. Poslední aktivní erupce byla zaznamenána v roce 1707. Fudži se nachází  osamocená v nížinách při tichomořském pobřeží ostrova Honšú, při dobré viditelnosti je vidět z hlavního města Tokia, vzdáleného asi 100 km na jihozápad.

Fudži /Fuji/

Na horu horu vystoupáte přes 10 postupových stanic. Po cestě   jsou  chaty s občerstvením i ubytováním, některé slouží jako první pomoc. Oficiální zahájení sezóny je 1. 7  a ukončení je 31.8.  Seźona je ve znamení obrovského zájmu turistů  a tisíců poutníků, kteří na horu stoupají. Neznamená to ale, že není možno vystoupit na horu v jiných měsících i když spousty dotazovaných Japonců vám řeknou, že je to zakázané. Je však nutné počítat se zhoršenými povětrnostními podmínkami i s tím, že nad pátým stanovištěm budou chaty zavřené. Mimo sezónu vystupujete na horu na vlastní nebezpečí. Na vrchol vedou  upravené /4-6/ cesty. K páté stanici je možné se dostat městskou dopravou.

Kolem hory se v lesích  nachází pět jezer : Jamanaka, Kawaguči, Motosu, Sai a Šódži. Jezera jsou oblíbené hlavně pro obyvatele Tokia.

 

Fudži /Fuji/

První známý člověk, který vystoupil  začátkem 8. století na horu byl Enno Ozunu, prvním poutníkem ze západu byl Anglický generální konzul Sir Rutheford Alcock, který  se svým psem, teriérem Tobym, vystoupil na horu  v roce 1859. Do roku 1868 byl na vrchol hory přístup povolen jenom mužům.

Fudži patří do Národního parku- Fuji-Hakone-Izu National Park, který se rozkládá na 127 km2, park je soubor turistických míst, které jsou rozptýleny po celém regionu. Patří sem i tichomořské pobřeží ostrova Honšú. Na jihu je nejvzdálenějším bodem ostrov Hačidžódžima, který je od hory Fudži vzdálený několik set kilometrů.

hora Fudži

  Na vrcholu hory je meteorologická stanice, svatyně  a v sezóně fungující pošta i stánky s občerstvením a  také svatyně. Pod horou pak jsou  připraveny pro turisty atrakce a obyčeje z japonského folklóru. Kolem hory se nacházejí svatyně zvané Sengen. Tradiční základnou poutníků je považována Fudži Jošida. Atrakcí je určitě i možnost z hory  vyfotografovat rychlovlak Šinkansen s pozadím hory.

Fudži /Fuji/

Fudži, jako jedna ze tří svatých japonských hor, byla dne 22. června 2013  přidána na seznam světového dědictví UNESCO  jako kulturní památka. Jako kulturní památka byla vybrána z důvodu, že byla a je,  inspirací pro umělce, básníky….

Pokud se na horu chystáte, měli by jste být vybaveni jako na horskou túru a určitě byste neměli zapomenout teplý svetr a větrovku, kvalitní trekovou obuv, baterku a dostatek pitné vody.

Po Japonsku jsme cestovaly s Klárkou celý měsíc. V našem nabitém programu jsme vystoupit na posvátnou horu Fudži nestihly. Náhoda, že jsme potkaly dva slovenské cestovatele, nám umožnila vystoupit na nejvyšší horu ostrova Yakushima – Miyanouradake, nejvyšší vrchol 1936 m n.m. Výstup na Fudži zvládli a vyfotografovali v září 2012 naši přátelé,  Peter a Adrian.

Fudži /Fuji/

FOTO : Adrian Borš

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *