• Menu
  • Menu

Gdaňsk 2

Gdaňsk, Hel, Sopoty, Gdaňsk

Noc na neděli nebyla nic moc – v Gdaňsku se v sobotu dost pařilo a nějací hoši si udělali slezinu přímo pod naším oknem. V neděli jsme si musely dát budíček na sedmou, protože loď vyplouvala v 8,30 hod. z nábřeží cca 600 metrů od hostelu. Bylo jasné, že nestihneme snídani na hostelu, neb ta se podávala až od 8,30 hod. (do 10,30), den předtím jsme si proto nakoupily jídlo a snídani udělaly z vlastních zásob, stejně jako svačiny.

Poloostrov Hel

Na lodi už bylo celkem dost lidí, ale nakonec jsme našly místo na horní otevřené palubě. Byla před námi cesta dlouhá 24 km, kterou jsme však jely dvě hodiny. Projely jsme Motlawu, podívaly se na památník dělníků z loděnic, který byl odhalen několik měsíců po slavné stávce dělníků z Gdaňských loděnic v roce 1980 a založení nezávislé odborové organizace Solidarita. Pak už jsme vypluly na moře směrem k poloostrovu Hel. Poloostrov Hel je úzký 34 km dlouhý pruh země. U hlavního pobřeží je široký pouze 300m a po většinu celé své délky nepřesahuje jeho šířka 500m. Na konci poloostrova je rybářský přístav Hel.

Naše první kroky po doplutí vedly do jedné z místních hospůdek, kde jsme si daly kávičky a čaje. Pak jsme se šly projít ulicí Wiejska, kde bylo několik hrázděných rybářských domů. Došly jsme až k místní největší atrakci – fokariu (foka = tuleň). Zaplatily jsme každá 5zl., abychom se podívaly do tří velkých nádrží, ve kterých chovají tuleně kuželozubé. Popravdě řečeno nás to nikoho nenadchlo – např. v liberecké ZOO jsou tuleni vidět mnohem lépe. Nejvíc nás vyděsila fotka, na které byl mrtvý tuleň, jemuž v břiše našli asi 600 mincí, které lidé z pověrčivosti naházeli do nádrží.

Fokarium
Fokarium

Z fokaria jsme se vypravily na cca dvoukilometrovou procházku na úplný okraj poloostrova Hel. Krajina se nám moc líbila, kolem moře vedla dřevěná lávka. Našly jsme si hezké místo, kde jsme se asi na dvě hodiny vyvalily. Bylo hezky, ale když zafoukal vítr, tak to zase až tak slavné s tou teplotou nebylo. Do moře nakonec vlezly jen Simona, Martina a Kačka, ostatním stačilo osvěžení po kotníky.

Sopoty

Po obědě, který jsme si daly ve stejné restauraci jako ráno kávu, jsme se vypravily na loď, která nám v 17.00 hod. odplouvala do Sopot (za 35 zl.). V Sopotách jsme zakotvily na zdejším dřevěném molu, které bylo vybudováno v roce 1928 a které vystupuje 515m daleko do Gdaňského zálivu. Je to nejdelší dřevěné molo v celé Evropě. Severně od mola pak stojí staromódní Grand Hotel. Tím, že jsme do Sopot připluly po moři, jsme už neplatily vstupné na molo, ale jinak se zde vybírá 7,5 zl., což nás dost překvapilo.

Na náměstí Plac Zdrojowy jsme si daly výborné gofry, na chvíli jsme nakoukly do stánku, kde nabízely české knihy v polském překladu – třeba Lichožrouty nebo knihy P. Šabacha a na pár minut zakotvily v obchoďáku, přičemž žádný módní úlovek se bohužel nekonal.

Prošly jsme ulicí Bohaterów Monte Casino, zdejší nejrušnější pěší zónou a pak se už vydaly hledat místní vlak do Gdaňsku. V kiosku u vlakového nádraží jsme si koupily lístek za 4 zl. a na prvním nástupišti si počkali na místní vlak SKM, který nás na hlavní gdaňské vlakové nádraží přepravil cca za 15 minut. Po zastávce na hostelu jsme si ještě udělaly krátkou večerní procházku po Gdaňsku a pak už zalezly do postele.

Sopoty - Grand hotel
Sopoty – Grand hotel

Gdaňsk

Poslední den jsme nemusely nikam spěchat, takže jsme si řekly, že je zakázáno vylézt z postele dřív než v 7,30 hod. Pomalu jsme si zabalily věci a nasnídaly se opět v hostelu. Potom jsme se vydaly na nákup suvenýrů. Z pokoje jsme se musely vystěhovat v 11 hod., takže jsme odevzdaly klíče, kufry nechaly na recepci a šly si naposledy projít město, tentokrát i s tištěným průvodcem, abychom věděly, kolem jakých staveb jsme vlastně celou dobu chodily. Lenka s Peťkou vyrazily už dřív na kávu, ale po chvilce jsme na ně narazily, takže se na „tour de Gdaňsk“ vydaly s námi.

Během „výpravy“ jsme si opět pohlédly Zelenou bránu, dále např. Artušův dvůr, radnici a Uphagenův dům až jsme došly na konec ulice Dluga ke Zlaté bráně. Tam už na nás „čekala“ Vězeňská věž a Výšinná brána. Pak jsme se kousek vrátily ke Zbrojnici představující nejkrásnější ukázku nizozemského manýrismu v Gdaňsku.

Od Zbrojnice jsme pokračovaly do Starého města ke Staroměstské radnici a Velkému mlýnu, který dnes slouží jako obchodní dům. Chtěly jsme vystoupat na věž kostela sv. Kateřiny, ale bohužel se sem platilo vstupné 10 zl. a my jsme už byly úplně švorc. O vstupném jsme se však dozvěděly až poté, co jsme vystoupaly 66 schodů a teprve poté narazily na pokladnu.

Gdaňsk - Zbrojnice
Gdaňsk – Zbrojnice

Největší středověký cihlový kostel v Evropě

Další naší zastávkou byl kostel Panny Marie – největší středověký cihlový kostel v Evropě. Nahlédnout jsme mohly jen do části, protože jinak se do kostela a stejně tak na věž platilo vstupné. Ulicí Mariacka jsme pak prošly ještě na nábřeží podívat se na Starý jeřáb. Jde o stavbu ze 14. století, která sloužila jako přístavní jeřáb a zároveň městská brána.

Po závěrečné prohlídce města jsme si na hostelu daly oběd – většinou polévky z pytlíku, vzaly jsme kufry a šly na zastávku Brama Wyżynna čekat na autobus 210. Lístky jsme si tentokrát koupily v trafice. Cesta na letiště nám opět zabrala hodinu, ale tentokrát jsme aspoň všechny seděly.

Letadlo odlétalo na čas v 16,30 hod., takže jsme před půl šestou byly ve Vroclavi. Tentokrát jsme musely počkat na zavazdla, protože je některým z nás odbavily, ale šlo to rychle, takže jsme za chvíli mohly zavolat na parkoviště, ať pro nás přijedou. Při odjezdu z parkoviště pán trochu zmatkoval s tím, že nemáme zaplacené parkovné, ale nakonec se všechno vyřešilo a my jsme v osm večer dorazily zpátky do Trutnova.

Dovolená se nám jako každý rok povedla. Potvrdily jsme si, že i v těch osmi jsme schopné se dohodnout, zmatky byly chvílemi jen kvůli jídlu, ale vše podstatné šlo jako po másle. Gdaňsk jsme si přidaly ke svým oblíbeným městům a jeho návštěvy rozhodně nelitujeme.

 

Na kolik to vyšlo?

Letenka Wroclaw –  Gdaňsk a zpět                                                                       1.340,-Kč

Ubytování v pokoji pro 8                                                                                        1.150,-Kč

Doprava z/na letiště ve Wroclawi + parkování                                                    180,-Kč

Doprava v Polsku                                                                                                    1.120,-Kč

Jídlo +  pití                                                                                                                 850,-Kč

Vstupy                                                                                                                            260,-Kč

Ostatní (suvenýry, pohledy …)                                                                                   370,-Kč

NÁKLADY NA OSOBU CELKEM:                                                         5.270,-Kč

 na začátek cestopisu

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *