Polsky Zgorelec. Proč zrovna polsky? Toto město se nachází na hranicích mezi Německem a Polskem. Je rozděleno řekou, stejně tak jako Budapest. Rozdíl je však velmi markantní a znatelný. Německá část je upravená, čistá, rekonstruovaná a oblíbená u turistů. Naopak polská část je zcela zanedbaná, příchozího na spojujícím mostě vítají nápisy Cigaretten, Alkohol, Nigtclub… Tři hlavní obchodní artikly tohoto města. Němci sem jezdí nakupovat levný alkohol a cigarety, popřípadě strávit noc s některou zdejší dívkou. Prošli jsme toto šedivé město plné panelových domů, komunisticky vyhlížejících fasád a uhlí složeného na chodníku. Město špinavé a odrazující. Obrovský kontrast znatelný na první pohled. Je zajímavé pozorovat, jak tito lidé žijí pár metrů od sebe zcela odlišným životem se zcela různými problémy. Německé babičky okopávají malé předzahrádky a sázejí skalničky k cestám. Brebentí spolu německy a usmívají se na kolemjdoucí. Radí nám cestu ke katedrále a přidávají i tip na výbornou kavárnu. Polské babči sedí u silnice a se slepým pohledem pozorují ulici. Nikde tu nevidíte udržovanou zeleň nebo zahrádku. Charakter města je zcela odlišný. Dvě části žily a žijí po celá staletí odlišným životem a mohl za to nejen režim či chudoba.
Görlitz přežil bombardování za druhé světové války téměř bez poškození a pyšní se tedy mnoha historickými památkami. Jedná se prý o jedno z nejlépe dochovaných starých měst v Evropě. Ve starém městě a Nikolaivorstadt převládají stavby z pozdní gotiky, renesance a baroka. Zajímavým je kupříkladu dům Finstertor. Jedná se o jediný zpola roubený zachovaný dům ve městě. Pochází z roku 1661 a jednalo se o bydliště kata Lorenze ze Strasbourgu. Tuto osobu připomínají sgrafita na fasádě stavby. V současnosti slouží budova jako zázemí místní památkové péče.
Nejstarší stavbou světského typu je Waidhaus z roku 1131. Budova s věží byla původně určena pro skladové prostory, později využívaná jako škola. Nejzajímavější ulicí Görlitz je Via Regia, jíž uvozuje východní brána do města. Nachází se na ní tak zvaný Biblický dům s pískovcovou fasádou. Na ní se vypráví příběh Starého a Nového zákona. Detailnost a zachovalost opravdu zaujme.
Görlitz se pyšní přes čtyř tisíci památkami od gotiky po secesi a je největší chráněnou oblastí v Německu, proto je těžké vybrat do tohoto příspěvku jen některé. Pokusím se popsat ty, co mne nejvíce zaujaly. Například radniční budova. Jedná se o stavbu pocházející z dvanáctého století a svému původnímu účelu slouží dodnes. Charakteristická je svou věží s hodinami, které mají dvojí podobu. První dvanáctihodinový ciferník v klasickém stylu a horní hodiny ukazující datum, čas a fáze měsíce. Severní část radnice byla v devatenáctém století přestavěna v novorenesančním stylu. Avšak tato část nijak neruší harmonii budovy a spíše doplňuje její krásu.
Na náměstí radnice se domy pyšní krásně zdobenými udržovanými fasádami barokního a renesančního stylu. Celkově je město krásně upravováno a rekonstruováno. Domy působí příjemným a útulným dojmem, jako by se zde zastavil čas. Překrásná je i budova místní lékárny či trh s kořením. Görlitz stojí určitě za vaši návštěvu. Zažijete neskutečný rozdíl mezi tímto městem a Zgorelcem.
Dvě části žily a žijí po celá staletí odlišným životem a mohl za to nejen režim či chudoba.
To těžko, když je město rozdělené až po roce 1945 a předtím bylo celé německé.
Moje babicka poznala dedu v Görlitzu v obdobi 2 svetove valky. Oba otroci nacistu jako nucene nasazeni. Zajimalo by mne v jake fabrice? Existuje jeste?