• Menu
  • Menu

Bautzen, tam kde naleznete i vy svůj poklad

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Bautzen, tam kde naleznete i vy svůj poklad

Město česky známé jako Budyšín se nachází v Německu, regionu Sasko. Obývá jej 40 000 obyvatel a je známé jako politické a kulturní centrum Lužických Srbů. Tato charakteristika je viditelná na každém rohu. Cedule psané v němčině i lužické srbštině i řeč zde připomínají historii tohoto místa. Konají se zde pravidelně festivaly a slavnosti kultury s vysoce zachovalou tradicí. Dostupnost je zcela ukázková. Vlaky z padesát kilometrů vzdálených Drážďan sem jezdí každou chvilku.

panorama města

Místo bylo osídleno již v době kamenné a dokumenty o tomto uchovává místní muzeum. Jedná se o velmi strategickou polohu v rámci opevnění, hraničních přechodů i obchodních stezek. Proto již ve třetím století východní galové vystavěli na břehu řeky opevnění. Na stejném místě stojí dodnes hrad pocházející z desátého století. Hradní komplex zaujímá svou rozlohou i velkou sbírkou mincí. Budova byla několikrát přestavěna, vystavěna i zničena. Svou podobu známou z rytin dostává na počátku patnáctého století. Tak jako všechny památky podléhala stavba mnoha přestavbám, dostavbám a přístavbám. Díky stálému přirůstání komplexu v současnosti pokrývá celou plochu skály a ohraničuje ji mohutné opevnění. Velmi známou je Matyášova věž (Matthiasturm). Je součástí Matyášovy brány, vstupu do hradního komplexu. Nad vlastním průchodem se ve fasádě vyjímá původní kamenná výzdoba z patnáctého století. Majestátný vchod. Další zajímavou částí hradu je kupříkladu hradní kaple s krásnou výzdobou.

Další chloubou Bautzen je katedrála svatého Petra. Jedná se o srbskou katedrálu s mnoha zvláštnostmi. Je největší v Sasku a nejstarším kostelem Lužických Srbů. Nachází se na bývalém trhu s masem naproti radnici. Zajímavostí je zasvěcení kostela římským katolíkům a zároveň luteránům. Jedná se o nejstarší kostel svého druhu v Německu a celkově se zde nacházejí pouze tři stavby obdobného zaměření. Rozdělení je silně znatelní v interiéru kostela. Odlišná výzdoba i uspořádání mnohé napoví. Katedrála pochází z dvanáctého století, takže je zajímavá i po architektonické stránce. Dřevěný chór, kazatelna i lavice jsou velmi umně vyřezané. Další z mnoha zajímavostí stavby je její půdorys. Hlavní loď není zdaleka přímá, jak je zvykem, ale v určitém úhlu se stáčí. Toto zkřivení je markantně viditelné pouhým okem. A proč? Kvůli již vystavěným hradbám, které v minulosti vedly přesně podél zdi katedrály, tudíž se stavba přizpůsobovala již vystavěnému opevnění.

Další pro mne velmi zajímavou a srdcovou záležitostí se stala zřícenina gotického kostela ve svahu pod katedrálou. Již mnoho let slouží jako hřbitov. Pozůstatky lomených oblouků, stěn hlavní lodi či apsid se tyčí nad kamennými hroby. Atmosféra místa je postapokalypticky krásná. Fotogenické zříceniny nabízejí i krásný výhled na řeku a mlýn.

Atrakcí Bautzen je Burgwasserturm, hradní vodní věž. Sem se platí vstupné a máte možnost podívat se na celé panorama města z výšky. Ve spodních prostorách věže se nachází původní zařízení čerpající vodu z řeky do hradních prostor. Zajímavé a poutavé vyprávění je rozvěšeno po stěnách. Je zde názorně vysvětlena technická stránka i vývoj zařízení. Riechenturm se tyčí ve středu města jako pozůstatek původního opevnění. Bílá věž se znakem města a původní kamennou výzdobou se stala jedním se symbolem Bautzen.

Vzhledem ke své velikosti má městečko až neuvěřitelné množství památek. Od kostelů, hradu a opevnění přes mlýny a dlážděné uličky. Němci jsou hrdí na tuto lokalitu jako na místo vzniku hořčice. Nachází se zde i muzeum věnované této delikatese. Právě v něm najdete historické přístroje na její výrobu, celkový vývoj v přípravě pochoutky až do dnešních let. Je zde možné si vytvořit i vlastní sklenici hořčice s originální Bautzenskou recepturou.

Po všech stránkách mě Bautzen nadchl. Příjemná obsluha v kavárně, krásné památky i malé dlážděné uličky křižující město. Spousta fotogenických domků se zde těší na vaši návštěvu.

 

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *