• Menu
  • Menu

Rusko 1 – vízum – hraniční přechod Vaalimaa

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rusko » Rusko 1 – vízum – hraniční přechod Vaalimaa

Z Finska do Ruska

Je únor, svět řeší koronavirus (nový koronavirus Covid-19) a já mám možnost jet na pár dní do ruského Saint Petersburg (Petrohradu). V Rusku vir zatím není, ale hranice s Čínou zase tak daleko nejsou. Rozhodnutí je rychlé, jedu!

Jedu společně se Slovenkou Katarínou, která  je na výměnném studijním pobytu v Korpilahti (z Karlovy University).

Po domluvě zakupuji zpáteční lístky z Helsinek do St. Petersburgu. Jedeme se společností Lux Express, cena je 40 EUR. Do Ruska můžeme jet pouze busem, vlakem ne.

Jízdenka

Vízum z Finska

Vízum vyplňuji on-line, otázky jsou podobné jako u víz do jiných zemí, důvod cesty, zaměstnání, jestli jsem  už byla někdy v Rusku a pokud ano kdy, kde budu ubytovaná, v dostatečné kvalitě fotka (bílá zeď, tvář neusmívat) předpokládaný příjezd atd.. . Na vízum se čeká maximálně 4 dny, je zdarma a má platnost 30 dní, ale v Rusku mohu být maximálně 1 týden.

vízum

Vízum je platné pouze pro danou oblasti

Oblasti: Petrohrad, Kalinigrad, Leningrad a  východní asijskou část  – Dálněvýchodní federální okruh Ruské federace (Дальневосточный федеральный округ).

Jyväskyla – Helsinky – St. Petersburg

Na 5. denní cestu mám vše připraveno, no zapomněla jsem pojištění. Je sobota a já nemám vše potřebné s sebou k pojištění a tak nakonec i toto vyřeším s mamkou, která mě on-line pojistí z ČR /doufám, že to bude platit. Ubytování máme zajištěné přes Airbnb – 4 noci pro dva za 116 EUR.

Autobus z Helsinek vyjíždí v 19 hodin, tam se sejdu s Katarínou. Z Jyväskyly  vyrážím sama o dost dříve, mám se sejít v Helsinkách s příbuznými a tak se moc těším. Počasí je šílené a tak setkání nakonec k mému smutku nekoná. Není moc co dělat a tak musím ty čtyři hodiny do odjezdu nějak přežít. Dávám si čokoládu s kopou šlehačky a hranolky.

Helsinky

Kolem 17 hodiny dostáváme s Katarínou zprávu, že z technických důvodů bude bus opožděn o další 4 hodiny a odjezd bude někdy kolem půlnoci. Nee!!!

Nakonec jsme s Katarínou našly příjemné řešení a zašly do baru na pár drinků i dobré jídlo. Je noc, v buse  plném  Rusů  konečně vyrážíme směr hraniční přechod Vaalimaa.

Vaalimaa
Vaalimaa – přechod Finsko – Rusko z finské strany

Hraniční přechod Finsko – Rusko- Vaalimaa

Po přečtení některých diskuzí nás čeká přechod, kde se tvoří velké fronty, místo, kde nás několikrát zkontrolují a nakonec snad pustí! Od Helsinek je přechod vzdálený 187 km. Tento nejrušnější hraniční přechod na finsko – ruské hranici Vaalimaa je také hranicí Evropské unie a Ruska. Přechod je ve vesnici Virolahti. Ještě, že nejsou vánoční svátky, to se zde prý tvoří až 60 km dlouhé fronty nákladních vozidel. Chodci mají zákaz hranici překračovat.

Na hranice přijíždíme kolem 4. hodiny ranní, žádné velké kolony a drama se nekonají.

Hraniční kontrola měla tři fáze

1. Finská hranice – všichni ven z busu – kontrola pasů a víz, nástup do busu.

2. Ruská hranice – výstup z busu i s věcma – kontrola pasů a víz -> razítko do pasu, můžou kontrolovat zavazadla (nás nekontrolovali) a zpátky do busu.

3. Naběhli Rusové do busu a kontrolují, jestli máme razítko, pak odjezd.

St. Petersburg

Do St. Petersburg jsme dorazili o hodinu dříve, někdy kolem 7. hodiny ranní. Chtěly jsme pokračovat do města busem,  ale v tu chvíli jsme nezjistily, jak se platí tak nám ujel a my šly do metra.

Metro

Metro bylo dáno do provozu v listopadu 1955. V současné době jej tvoří 5 linek se 67 stanicemi s  celkovými 116,6 km tratí, které jsou radiálně vedené a spojují historický střed města s jeho novějšími částmi.

Metro Petrohrad

Překvapilo nás, že všude při nástupu i výstupu jsou turnikety. My jsme si zakoupily v pokladně žetony, které se vkládají do do speciálního otvoru v turniketu. Další možností  jízdného, je zakoupení karty s předplaceným jízdným, které se postupně z karty odečítá. Žetony i nabití karet se dá koupit  i v automatech.

žetony

Metrem jsme dojely až do čtvrti, kde máme ubytování. Sraz jsme měly naplánovaný, ale až na 14 hodinu, ale nechali nás ubytovat dříve! Pak jsme  vyrazily do města.

 

 

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *