• Menu
  • Menu

Holandsko Warmond

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Holandsko » Holandsko Warmond

Warmond Kagerplassen

Včerejší tulipánové šílenství v Keukenhofu měníme na další holandské lákadlo a tím  jsou větrné mlýny. Prstem zaboříme na mapě do místa, které je jenom pár kilometrů od  našeho ubytování v Noordwijkse.  Navigace nás vede na dálnici a to my nechceme. Díky tomu projíždíme stejnou trasu a město Leiden, odkud pochází malíři Rembrandt a Jan van Goyen, 3x. Je to vlastně prima, začínáme se tu cítit jako doma, už známe tamten krásný dům napravo i  strom nalevo a také kruhový objezd,  jenom ty mlýny pořád nevidíme.

Warmond

Warmond Kagerplassen

Jsme na parkovišti ve Warmondu. Informační centrum je zavřené a tak přecházíme most přes kanál, v dálce pak vidíme mlýn! Je po dešti, temné mraky nad námi chvílemi propouštějí kousek modra i sluníčko. Jdeme podél vody.  V přístavišti kotví lodě, které se teprve připravují na sezónu. Ke mlýnu se suchou nohou nedostaneme a tak jej pozorujeme alespoň ze břehu. Já se kochám pohledy a během 15 minut se ztrácím zbylé části výpravy. Pokračuji tedy dále k jezeru.

Warmond

Cold Horn

Jsem na velké pláži u jezera, která v létě určitě láká  k příjemnému koupání. Je tu zázemí i restaurace. Dnes tady je jenom pár lidí a z velké části to jsou hlavně pejskaři. Jezero a okolní park jsou vhodné pro provozování vodních sportů a  dalších volnočasových aktivit spojených s vodou a přírodou. Ostrůvek Cold Horn, kde jezero leží měl být původně určen pro bydlení, ale královský dekret  z roku 1972 tento návrh zakázal.  Díky tomu se místo stalo  rekreační destinací. Cold Horn má přístavy, pláž a kiosek a lávkou je propojen s  Warmondem.

Warmond Kagerplassen

Palačinky ve Warmondu

Vracím se zpátky a jenom doufám, že se potkám s dalšími účastníky „zájezdu“. Nakonec se potkáváme na parkovišti a ještě jdeme na malé náměstíčko ve Warmondu na kávu. Neodoláme a ochutnáváme z nabídky palačinky. Čekání nakonec stálo za to, palačinky opravdu skvělé, hlavně ta s jablky – delikatesa! Z Warmondu jsme chtěli dále lodí na mlýny, ale protože není ještě sezóna, musíme popojet dále do Lisse, odkud plují také lodě.

palačinky

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *