• Menu
  • Menu

Keukenhof 2022 – Holandsko

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Holandsko » Keukenhof 2022 – Holandsko

Květinové  šílenství 

Keukenhof známý také jako „Zahrada Evropy“, je největším květinovým parkem v Nizozemsku a zároveň i v Evropě. Byl založen v roce 1949 poblíž městečka Lisse v provincii Jižní Holandsko (nizozemsky Zuid-Holland).  Parky a pole plné nádherných jarních květin nás  opět potěší svou krásou. My už jsme nádherné holandské tulipány viděly. Stojí ta za to!

Otevírací doba Keukenhofu v roce 2022:

  • denně v rozmezí 24.3. – 15.5.2022
  • 8:30 – 19:30
  • Oficiální web: keukenhof.nl/en

Keukenhof

Let z Prahy trvá něco málo přes hodinu, auto máme zarezervované. V půl desáté už sedíme v autě a míříme směr Keukenhof. Náš původní plán půjčit si kola v místě ubytování a do parku přijet na kole se „naštěstí“ nevyplnil. Nejenom, že na to nebylo počasí, ale i očekávané davy turistů předčily všechny naše představy. Sobota kolem 10 hodiny se valí auta a autobusy ze všech světových stran, nejvíce pak asi od Amsterodamu.

Keukenhof

Barevná architektura květin

Hlavně najít záchod!! Objevujeme jej přímo na parkovišti, fronta až do Tramtárie. No nic, na pánském nikdo není. Zakupujeme vstupenky. Už u vstupu se line  sladká vůně tradičních na povrchu křupavých a uvnitř pěkně měkkých delikates. My, ale máme pevnou vůli, přijeli jsme za květinami a ne se futrovat sladkým :-).

Už za vstupem  nás šokují nejenom květiny, ale hlavně  davy turistů. Vlastně chvílemi nevíte jestli barvy v pozadí jsou květiny nebo lidé. Pokud ještě jedete fotografovat, a že fotografuje každý, tak je nad slunce jasný, že to bude davové peklíčko.

Květiny ve všech odrůdách a barvách, které ani neznáte, ty jsou překrásné. Co se týče návštěvníků, najdete tady turisty opravdu z celého světa. Při naší návštěvě vedli asi Indové a Japonci. Jestli si myslíte, že si třeba uděláte na nejhezčích místech fotečku nebo selfie, jste na velkém omylu, to se vám prostě nepodaří. Pokud však nechcete sdílet foto s dalšími.

Keukenhof

Pokračujeme parkem a na některých místech vzdycháme úžasem, mně se třeba líbí nejvíce plochy růžovo-bílé, fialovo růžové, žluté, medové a nevím, které ještě vyjmenovat. Některé odrůdy snad ani nepatří do tulipánů, jsou to tulipánové pivoňky, tulipány střapaté a hruškové. Celým parkem se line omamná vůně hyacintů, narcisů a tulipánů. Na malém náměstíčku zní starý orchestrion a hraje za řevu turistů umtata, umtata…

Keukenhof

Davy, davy lidí…

Náš plán vylézt na větrný mlýn a pokochat se výhledem na pole květin, dále i pak povozit se loďkou mezi kanály a poli, včetně jakýchkoliv aktivit ihned zavrhujeme. Točí se nám hlava nejenom z krásy a vůně květin, ale také z toho davového šílenství. Prší a tak jsme rádi, že máme jídlo a schováváme  se pod deštníkem. Přeháňka nemá dlouhého trvání.

V restauraci dáme „něco zdravého„  smažené brambory, smažený řízek a smaženou rybu, k tomu přeslazenou zmrzlinu a hurá pryč!!! Popojedeme kus za park, dost těžko zaparkujeme a vydáváme se do polí, tady mimo krásného indického páru jsme sami. Lépe se dýchá a barevné řádky nám vracejí skvělou náladu. Už ani nezávidíme těm na loďce, kteří právě kolem proplouvají a s trochou škodolibosti jim lezeme do záběru a máváme :-). Cestou zpět sbíráme v řádcích poházené tulipány, taková škoda!

Vidět Zahradu Evropy stojí za to. Je dobré opravdu důkladně promyslet, kdy uskutečnit návštěvu. Určitě ne v sobotu. Volila bych stejné ubytování blízko parku a do parku šla, když se otvírá. Otázka je, zda by to pomohlo :-).

V okolí pavilonů a skleníků v parku můžete využít Wi-fi zdarma.

V budově u hlavního vchodu si ve skříňkách můžete odložit přebytečné věci zdarma.

Toalety bez poplatku najdete v každém ze 7 pavilonů.

 

Adresa: Stationsweg 166a, Lisse, Jižní Holandsko

 

Keukenhof

Parc du Soleil

Sedáme do našeho autíčka z půjčovny a jdeme se ubytovat. Máme rezervovaný bungalov jen 5 km odsud. A luxusní kemp i ubytování samotné v Parc du Soleil, Kraaierslaan 7, do kterého přijíždíme, nás mile překvapí. Dnes ještě půjdeme na západ slunce k moři, na pískové duny. Prossecco se chladí, tulipánová kytice je ve váze, skvělá večeře nás čeká a celý den byl parádní.

Parc du Soleil,- kemp

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentářů