Red Light District – nefotit nebo dostanete jednu po čuni!
Při naši krátké návštěvě Holandska, jsme v Amsterdamu byli 3x . Už přílet i odlet z mezinárodního a nejníže postaveného letiště na světě Schiphol /4m pod hladinou nedalekého moře/ bylo příjemným zážitkem. V překladu znamená Schiphol hrob lodí. V hloubce pod letištěm se prý nacházejí zbytky válečných plachetnic, které se tam 16. století potopily během velké holandsko-španělské námořní bitvy.
Holandsko autem
Při příletu jsme měli rezervované auto, půjčovna se nachází asi 200 metrů od letiště. Míjíme krásnou budovu hotelu Hilton. Tady se ubytujeme až příště :-). Trochu máme obavy jestli se nám podaří vyjet správným směre z města, míříme na světoznámou výstavu tulipánů do Keukenhofu
Neznalí poměrů se necháváme ukecat, že nám naplní plnou nádrž, že prý se špatně hledají benzínové pumpy. Blbost! Pump je všude dost a benzín za dva dny většinou neprojedete. Pomocí navigace, což nejprve v Holandštině je dost peklo, zvládáme. Trochu jsme nevychytali to sobotní dopoledne. Nápad jet na výstavu do Keukenhofu má dalších několik tisíc návštěvníků a tak to na dálnici i poblíž Kneukenhofu trochu drhne. Výstava je parádní /až na ty davy lidí/ a jsme rádi, že jsme ubytování jenom několik km odtud. Po výletování, návštěvě Warmondu, mlýnech se další den vydáváme do nočního Amsterdamu.
Noční Amsterdam
Auto necháváme na parkovišti přímo pod Olympijským stadionem. Mimochodem stadion z roku 1928, postavený pro letní olympijské hry, je krásným příkladem takzvané amsterdamské školy, kterou doplňuje okolní čtvrť navržená H.P. Berlagem. Návrh stadionu vyhrál první cenu v architektonické soutěži olympijských her roku 1928.
My máme dnes ale jiný cíl a to je noční Amsterdam. Na parkovišti nás zaujme, že parkování, při dodržení jízdného z jakési stanice je 1 EURO. Zlatý oči. Ve finále v noci platíme 13 EURO a ani milý klučina, který parkoviště hlídá, nevěřícně kroutí hlavou a vysvětluje stupiditu totálně zavádějicích informací. No nic.
Sedáme do tramvaje. Pro nás další novota, při vstupu se čipujete a při výstupu odčipujete. Vystupujeme někde v centru, jen kousek od místa, kde je obrovské osvětlené Ruské kolo a další atrakce. Fascinuje nás propojení s okolní architekturou. Všude davy lidí, malé obchůdky s laskominami i skvělými sýry, kavárničky, restaurace, známé coffee shopy i a další místa pro skvělé trávení večera, tak jak se na velké město patří. V některých místech je závan marihuany tak silný, že jsme omámeni jenom tím čicháním.
Red Light District
My míříme, tak jako další stovky dalších, do čtvrti je De Wallen, okolo kostela De OudeKerk a v ulici Oudezijds Achterburgwaal. V uličkách poblikávají červené lucerny a v malých výlohách stojí dívky i zralé ženy všech možných národností. Všude se tísní davy turistů a zvědavců. Proto se také do Amsterdamu jezdí! Na sobě mají plavky, spodní prádlo, sportovní oděv i obyčejné džíny. Za výlohou je vidět miniaturní postel, židle, někde bidet a další propriety. Některé lákají kunčafty jiné si lakují nehty nebo si hrají v mobilu. Některé mladé dívky jsou velmi hezké a večerní promenády určitě ukazují to „lepší „ zboží než když sem vyrazíte přes den. Hlavně nefotit! Nebo dostanete jednu po čuni! Ženy mají v každé ulici hlídače, kteří je bedlivě sledují. Pokud naláká klienta, zatáhne závěs a je to. V jedné z uliček „vypadl“ z výlohy velmi mladý chlapec. Ta mu teda „dala“, motal se a byl jak mimozemšťan. Za pár vteřin jsme pochopili proč, rozhrnula se opona a tam ženská „monstrum“ Serena proti ní tintítko! Úplně nás to vyděsilo!! Pro ty, kteří se tady nenabaží děvčat ve výlohách, je možnost navštívit muzeum sexu, najdete ho na hlavní pěší třídě Damrak.
Čínská čtvrť, chrám He hua a Jasmine Thai Cuisine
Holky nám už stačily, je pozdní večer, tak najít ještě něco dobrého k snědku. Je půl jedenácté a to je čas, kde restaurace spíše zavírají. V Čínské čtvrti plné krámků s visícími kachnami restauracemi se nám nedaří, až nakonec jdeme do Thajské restaurace Jasmine, Zeedjk 119, a tady opravdu skvělé jídlo. Mňam. V Čínské čtvrti najdete i buddhistický chrám He hua – lotosový květ, byl postaven roku 2000 a slavnostně ho otevřela sama královna Beatrix. Výstavba největšího chrámu čínského palácového stylu v Evropě tehdy stála 9 milionů guldenů (což odpovídá dnešním asi 4,1 milionům euro), z čehož 6 milionů zaplatila organizace Fo Guang Shan a o zbytek se postarali podnikatelé a soukromí dárci. He je také čínským znakem pro Holandsko.
Bydlíme necelou hodinu od Amsterdamu a tak než dojedeme k parkujícímu autu a do Noordiwijkse je 1 hodina ranní. Tak rychle na kutě!
Další den je poslední den naší 3. denní návštěvy Holandska.. Vracíme auto. Letadlo nám letí až večer a tak za ne moc příznivého počasí si znovu prohlížíme staré centrum, Bazar a pivovar Heinken. Na letiště, kde jsme měli přes den uschovaná zavazadla pak jedem z hlavního nádraží vlakem.
Holandsko i Amsterdam určitě stojí za to navštívit. Je toho strašně moc cop jsme ještě neviděli, Naarden J. A. Komenského, skvělou architekturu, muzea… Krásná země!
Byl to super výlet?? A díky za to, žes to všechno tak pěkně sepsala?
také děkuji za milou společnost 🙂