• Menu
  • Menu

Holandsko – Amsterdam

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Holandsko » Holandsko – Amsterdam

Red Light District – nefotit nebo dostanete jednu po čuni!

Při naši krátké návštěvě Holandska, jsme v Amsterdamu byli 3x . Už přílet i odlet z mezinárodního a nejníže postaveného letiště na světě Schiphol /4m pod hladinou nedalekého moře/ bylo příjemným zážitkem. V překladu znamená Schiphol hrob lodí. V hloubce pod letištěm se prý nacházejí zbytky válečných plachetnic, které se tam 16. století potopily během velké holandsko-španělské námořní bitvy.

Letiště Schiphol

Holandsko autem

Při příletu jsme měli rezervované auto, půjčovna se nachází asi 200 metrů od letiště. Míjíme krásnou budovu  hotelu Hilton. Tady se ubytujeme až příště :-). Trochu máme obavy jestli se nám podaří vyjet správným směre z města, míříme na světoznámou výstavu tulipánů do Keukenhofu 

Neznalí poměrů se necháváme ukecat, že nám naplní plnou nádrž, že prý se špatně hledají benzínové pumpy. Blbost! Pump je všude dost a benzín za dva dny většinou neprojedete. Pomocí navigace, což nejprve v Holandštině je dost peklo, zvládáme. Trochu jsme nevychytali to sobotní dopoledne. Nápad jet na výstavu do Keukenhofu  má dalších několik tisíc návštěvníků a tak to na dálnici i poblíž Kneukenhofu trochu drhne. Výstava je parádní /až na ty davy lidí/ a jsme rádi, že jsme ubytování jenom několik km odtud. Po výletování, návštěvě Warmondu, mlýnech se další den vydáváme do nočního Amsterdamu.

Noční Amsterdam

Auto necháváme na parkovišti přímo pod Olympijským stadionem. Mimochodem stadion z roku 1928, postavený pro letní olympijské hry, je krásným příkladem takzvané amsterdamské školy, kterou doplňuje okolní čtvrť navržená H.P. Berlagem. Návrh stadionu vyhrál první cenu v architektonické soutěži olympijských her roku 1928.

Večerní Amsterdam

My máme dnes ale jiný cíl a to je noční Amsterdam. Na parkovišti nás zaujme, že parkování, při dodržení  jízdného z jakési stanice je 1 EURO. Zlatý oči. Ve finále v noci platíme 13 EURO a ani milý klučina, který parkoviště hlídá, nevěřícně kroutí hlavou a vysvětluje stupiditu totálně zavádějicích informací. No nic.

Sedáme do tramvaje. Pro nás další novota,  při vstupu se čipujete a při výstupu odčipujete. Vystupujeme někde v centru, jen kousek od místa, kde je obrovské osvětlené Ruské kolo a další atrakce. Fascinuje nás propojení s okolní architekturou. Všude davy lidí, malé obchůdky s laskominami i skvělými sýry, kavárničky, restaurace,  známé coffee shopy  i a další místa pro skvělé trávení večera, tak jak se na velké město patří. V některých místech je závan marihuany tak silný, že jsme omámeni jenom tím čicháním.

Red Light District

My míříme, tak jako další stovky dalších, do čtvrti je De Wallen, okolo kostela De OudeKerk a v ulici Oudezijds Achterburgwaal. V uličkách poblikávají červené lucerny a v malých výlohách stojí dívky i zralé ženy všech možných národností. Všude se tísní davy turistů a zvědavců. Proto se také do Amsterdamu jezdí! Na sobě mají plavky, spodní prádlo, sportovní oděv i obyčejné džíny. Za výlohou je vidět miniaturní postel, židle, někde bidet a další propriety. Některé lákají  kunčafty jiné si lakují nehty nebo si hrají v mobilu. Některé mladé dívky jsou velmi hezké a večerní promenády určitě ukazují to „lepší „ zboží  než když sem vyrazíte přes den. Hlavně nefotit! Nebo dostanete jednu po čuni! Ženy mají v každé ulici hlídače, kteří je bedlivě sledují. Pokud naláká klienta, zatáhne závěs a je to. V jedné z uliček „vypadl“ z výlohy velmi mladý chlapec. Ta mu teda „dala“, motal se a byl jak mimozemšťan. Za pár vteřin jsme pochopili proč, rozhrnula se opona a tam ženská „monstrum“  Serena proti ní tintítko! Úplně nás to vyděsilo!! Pro ty, kteří se tady nenabaží děvčat ve výlohách, je možnost navštívit muzeum sexu, najdete ho na hlavní pěší třídě Damrak.

Red Light District

Čínská čtvrť, chrám He hua a Jasmine Thai Cuisine 

Holky nám už stačily, je  pozdní večer, tak najít ještě něco dobrého k snědku. Je půl jedenácté a to je čas, kde restaurace spíše zavírají. V Čínské čtvrti plné krámků s visícími kachnami restauracemi se nám nedaří, až nakonec jdeme do Thajské restaurace Jasmine, Zeedjk 119, a tady opravdu skvělé jídlo. Mňam. V Čínské čtvrti najdete i buddhistický chrám He hua – lotosový květ, byl postaven roku 2000 a slavnostně ho otevřela sama královna Beatrix. Výstavba největšího chrámu čínského  palácového stylu v Evropě  tehdy stála 9 milionů guldenů (což odpovídá dnešním asi 4,1 milionům euro), z čehož 6 milionů zaplatila organizace Fo Guang Shan a o zbytek se postarali podnikatelé a soukromí dárci. He je také čínským znakem pro Holandsko.

Bydlíme necelou hodinu od Amsterdamu a tak než dojedeme k parkujícímu autu a do Noordiwijkse je 1 hodina ranní. Tak rychle na kutě!

Kolo

Další den je poslední den naší 3. denní návštěvy Holandska.. Vracíme auto. Letadlo nám letí až večer a tak za ne moc příznivého počasí si znovu prohlížíme staré centrum, Bazar a pivovar Heinken. Na letiště, kde jsme měli přes den uschovaná zavazadla pak jedem z hlavního nádraží vlakem.

Holandsko i Amsterdam určitě stojí za to navštívit. Je toho strašně moc cop jsme ještě neviděli, Naarden J. A. Komenského, skvělou architekturu, muzea… Krásná země!

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentářů