• Menu
  • Menu

Höllental, lezcův ráj

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » Höllental, lezcův ráj

Oblast Höllental

Nedaleko lezecké oblasti Hohewand se nachází z mého pohledu pravý „lezecký ráj“- oblast Höllental. Nejjednodušeji se sem dostanete z Vídně po dálnici A2 na jih, ze které pak uhnete na silnici E 59 a u městečka Gloggnitz poté sjedete na silnici č. 27. Ta vede skrz hluboké zařízlé údolí až do oblasti Höllental. Cesta dlouhá 140km vám zabere něco okolo dvou hodin jízdy.

Pokud se možnosti lezeckých cest v oblasti Hohewand dali počítat v řádech stovek, pak zde se cesty dají počítat v rámci tisíců. Míst a cest na lezení je zde tolik, že by vám k jejich prolezení nestačil ani celý rok. Své si zde najde každý lezec. Pro začátečníky jsou zde krátké méně náročné „dětské cesty“. Pro sportovní náročné lezce jednodélky v převisech a pro nadšence několikasetmetrové vícedélky, které můžete lézt klidně půlden nebo i déle.

oblast Hollental
oblast Hollental

Pomyslným středem této oblasti je parkoviště ve vesničce Kaiserbrunn, které se nachází při příjezdu od vídeňské dálnice po levé straně. Zde si můžete tak jako ostatní postavit stan. Je tu i zázemí s toaletami a sprcha. Jediné, za co zde budete platit, je horká voda ve sprše (3 euro), jinak je kempování zadarmo. Pro otužilce je zde i překrásný, bleděmodrý, průzračný potok, který teče hned pod kempem. Na jeho kamenitém břehu si skvěle odpočinete po náročném lezeckém dni. Koupání v chladné vodě navíc výborně zregeneruje namožené svaly, které budete potřebovat hned další den. Jen se musíte osmělit a překonat první pocit chladu.

Z kempiště v Kaiserbrunnu jsou všechny stěny dostupné plus mínus pěšky. Pod skálu se tak dostanete za 20 až 90 minut. Záleží, jakou lezeckou cestu a oblast zvolíte. Pokud máte k dispozici auto, je daleko jednodušší k vybrané cestě dojet. Lezecký průvodce touto oblastí zahrnuje jak popis jednotlivých lezeckých cest, tak i popis, jak se dostanete k nástupu na cesty. U hlavní silnice tak můžete vidět mnoho malých parkovišť, které slouží lezcům k přiblížení se pod skálu. Ráno doporučuji neváhat a vyrazit z kempu mezi prvními. Většina malých parkovišť je totiž už od dopoledne zabarikádovaná auty skálu-chtivých nadšenců.

oblast Hollental
oblast Hollental

My jsme si každý den vybrali z nepřeberného množství zdejších skal jen několik málo oblastí, které jsme chtěli vylézt a ani ty jsme nakonec všechny nestihli. Bohužel, pro mě jako pro začátečníka, byly zdejší cesty poměrně náročné na vylezení. A tak jsem většinu cest lezla „na druhém“ a byla ráda, že mě můj jistící kolega taktně nahoru tak trochu tahal.

Po několika jednodélkách jsme se konečně odhodlali na zdejší překrásné vícedélky. Cesty, které jsou dlouhé i několik stovek metrů, v České republice spíš nemáme, a tak jsem s nadšením očekávala, co přijde. Nemám strach z výšek a tak nic nebránilo tomu, aby u mě propuklo nadšení z vícedélek.

Pocit, že člověk může vylézt na skále nahoru, pak za ním popoleze kolega, pak zase vyleze další délku a tak dál, dokud to jde, dokud neskončí skála a člověk se neocitne úplně nahoře, odkud má oblast zdejších Raxalpe jako na dlani, to se snad ani nedá popsat. Jedním slovem nádhera, která za tu dřinu stojí!

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *