Hora Říp na Boží hod vánoční
CO MOHAMEDU MEKKA, TO ČECHU ŘÍP. Plánovaná akce: Až už budete úplně přejezení kaprů, bramborového salátu, vánočního cukroví a budete si zoufat, že to takhle dál nejde, přijde na řadu vaše spása – výstup na horu Říp….není to žádný velký kopec,
DEN: 25. prosinec
9:20 sraz na Masarykově nádraží
9:40 odjezd vlaku směr Mlčechvost
10:32 příjezd do Mlčechvost
9 km túra na Říp – cestou přes Jeviněves, Ctiněves, okolo pramene Hamloufu a pak začneme stoupat na kopec
cesta zpět 6 km z kopce a rovina do Roudnice nad Labem přes Rovné a Vesce.
nakonec vlak do Prahy – buď v:
16:50 – 18:16
18:12 – 19:09
19:50 – 21:16. Záleží na nás
S sebou: teplé oblečení, možná pláštěnka?, svařáček- pitivo a plnivo na cestu, ale někde se začít musí, že jo …
Klára to pěkně všechno naplánovala a tak bylo jenom na nás, zda se překonáme a po dni hodování a přejídání, se na Říp vypravíme. Nakonec se nás sešlo 9 a nejenom počasí, nálada a výlet, všechno bylo parádní !!! A tak za rok třeba tradice.
Hora Říp
Nejpamátnější česká hora (461m), nápadná kupa ve tvaru obráceného zvonu, zvedající se z roviny Řípské tabule 5 km jv. od Roudnice nad Labem, o 250 m převyšující okolní krajinu. Její nezastupitelné místo v české mytologii a historoi je zřejmě dáo polohou v centru Čech, mezi řekami Labe, Vltavou a Ohří. Je tvořena šedou čedičovou horninou, přesněji sodalitickým nefelinitems příměsí olivínu a magnetitu ; toto složení způsobuje magnetické anomálie, vychyluje střelku kompasu.
Báji o tom , že právě sem přivedl praotec Čech svůj lid od východu země Chorvatské, zaznamenal již kronikář Kosmas před r. 1125 a po něm ji vyprávěl také Alois Jirásek ve Starých pověstech českých. Pro mimořádné místo v národním cítění byl Říp odedávna místem slavných poutí a shromaždištěm lidu v pohnutých okamžicích českých dějin. Během manifestace za česká národní práva r. 1868, jíž se účastnilo na 30 000 lidí, byl z úpatí vrchu nad Ctiněvsí slavnostně vylomen první základní kámen Národního divadla.
Na vrcholu Řípu stojí kostelík sv. Jiří, románská rotunda s apsidou sbnad z 11. století , obnovsná a doplněná o válcovou věž v r. 1126 knížetem Soběslavem I. Na paměť vítězství nad německým císařem Lotharem u Chlumce… Dnes je uvitř kostelíku instalován památník českého státu a také socha sv. Jiří s drakem od Bernarda Seelinga z r. 1870. Poblíž stojí turistická chata z r. 1907. Vrchol kopce ožívá zejména v dubnu při tradiční svatojířské pouti.
Majestát Řípu opěvovali mnozí čeští básnící ( Svatopluk Čech, Jan Neruda, Julius Zeyer, Josef Hora, Jarosklav Seifert), byl inspirací i pro četné malíře- krajináře.
Až do 19. století byly svahy Řípu holé, teprve pak byly zalesněny.Vlastní vrchol, je téměř bez výhledu , upravené vyhlídky ( Litoměřická, mělnická, Pražská) jsou na úbočích kopce. Celá hora Říp i s kostelem je národní kulturní památkou./zdroj : Velká turistická encyklopedie –Petr David, Vladimír Soukup/.
Přidat komentář