Památný strom – Oldřichův dub
Jeden z nejznámějších stromů v Čechách. Pověst praví, že v místech, kde dub stojí, došlo k setkání knížete Oldřicha a selky Boženy, která se stala kněžnou. Zprávu o tomto setkání je napsána v Kosmově kronice z počátku 12. století. Ve verších o něm vypráví v rýmované kronice Dalimil a v 16. století o něm píše Václav Hájek z Libočan, který uvádí, že k tomuto setkání došlo v Peruci. Podle data narození jejich syna Břetislava k setkání došlo v době bojů Oldřicha s bratry o knížecí stolec pravděpodobně v r. 1004.
1000 let starý strom
Dub má výšku 30 m, obvod kmene je v prsní výši 750 cm a v patě stromu 970 cm. Významný srom je chráněný státem jako památný strom. Není dovoleno jeho poškozování a rušení v přirozeném vývoji. Ochranné pásmo stromu je vymezeno obvodem koruny. Asi 20 m od Oldřichova dubu stával kdysi na pravém břehu potoka Boženin dub, který zde již dnes nespatříme.
Požár stromu
Dub dvakrát (v r. 1993 a 1995) překonal požár. Po posledním požáru bylo nutné provést redukci větví a vazbu koruny – ipatření proti rozlomení koruny. Oldřichův dub je krásným pamětníkem starých časů – pomozte jej zachovat pro budoucí generace. Dub roste v severní části obce Perucpod zámkem nad potůčkem a vydatným pramenem.
Dub v umění
Dub zahrnuli do svého díla například Miroslav Horníček, František Nepil z výtvarníků pak František ženíšek, a Adolf Liesbscher
Přidat komentář