• Menu
  • Menu

Hostivické rybníky

Přírodní památka Hostivické rybníky

První ze třech rybníků z rybniční soustavy, která patří k nejrozsáhlejším a nejcennějším na území Hostivice, který jsme navštívily, byl rybník Břevský.

Břevský rybník

Pokračujeme k rybníku Kala.  Nevím, jestli je rybník celý zarostlý, ale my jsme zastavily v místech, kde se slunko opíralo do nepropustné džungle rákosí a trav. Přesto to zde bylo velmi působivé. Přiblížit se k vodě dalo, ale představa jak se propadáte do bažiny, udělal velké STOP! Až běžec, který proběhl po cestičce vedle nás, přesvědčil, že asi nejsme úplně špatně.

rybník Kala

Poslední rybník i s hrází, Litovecký,  nás pozval na hru se zapadajícím sluncem. Krásná procházka až do míst, kde je pozorovatelna ptactva. Potkaly jsme několik běžců, pejskařů a dalších, kteří si přišli užít překrásný západ slunce.

Litovecký rybník – hráz

Rybniční soustava Hostivické rybníky s okolím , je chráněna jako přírodní památka. Rybníky Břevský, Kala a Litovický, mokřady Nekejcov, Chobot, Břevskou rákosinu a lesní porosty kolem rybníků.

Litovecký rybník

Krajina přetvořená z původních rozsáhlých bažin v pramenné oblasti Litovického potoka staletou lidskou činností tak, že území má mimořádnou estetickou i přírodní hodnotu a také historickou hodnotu. Od dob císaře Rudolfa II slouží jako zdrojová oblast pro pražský hradní vodovod na užitkovou vodu.

Přírodní památka chrání významné ptačí hnízdiště a tahovou zastávku. Území je také mimořádné také mykologicky, byly v něm nalezeny mnohé zajímavé a vzácné druhy hub.

Litovecký rybník

Naučná stezka i cyklostezka

Přírodní památkou prochází naučná stezka Hostivické rybníky, jejíž část vede po stejné trase jako cyklostezka. U Litovického rybníka je možné využít ptačí pozorovatelnu.

Litovecký rybník
Jana Schlitzová
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *