• Menu
  • Menu

Hrad Kostomlaty

Zřícenina hradu Kostomlaty

Výstup na zříceninu hradu Kostomlaty se vydařil. Nádherné slunečné počasí, trochu námahy navíc, když jsme funěli do kopce a  téměř žádní návštěvníci. Co více si přát !  Po cestě jsem ztratila víčko od objektivu. Nahoře, cestou zpět, jsme potkali faráře, kterého jsme potkali už  v kostele  v blízké vesnici. A tak možná s jeho požehnáním, jsme víčko objevili při cestě zpátky na lesní cestě, zapadlé mezi haldou suchého listí. Dost nepochopitelné :-).

hrad Kostomlaty

Hrad Kostomlaty postavili někdy před rokem 1333 páni z Oseka. Roku 1335 koupil hrad s nevelkým panstvím moravský markrabě Karel, pozdější císař Karel V. Roku 1370 náležely Kostomlaty Žerotínům, roku 1388 je koupili Škopkové. Z Dubé. Za husitských válek stáli Škopkové pevně na katolické straně. (Albrecht Škopek z Dubé zastával dokonce pozici komtura řádu německých rytířů v české provincii). Roku 1435 odňal hrad Škopkům husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic, který tak položil základ rodové větve Kostomlatských z Vřesovic. V 16. století ztratil kostomlatský hrad postupně na významu, takže roku 1606 už nebyl obýván. Roku 1841 byl na hradisku zřízen hostinec, který existoval hluboko do 20. století. Hrad Kostomlaty byl dvojdílný. Do lichoběžníkového předhradí, jež po obvodu obíhal parkán, se vstupovalo na severozápadě bránou, kterou střežila válcová věž. Zástavbu předhradí spolehlivě neznáme, protože terénní situaci při severozápadní hradbě změnila stavba novověkého hostince. Výše položené hradní jádro prodělalo složitý stavební vývoj, ve kterém zaznamenáváme postupný nárůst obvodové zástavby. Mezi nejstarší stavby náleží i hradu dominující válcová věž. Provedením své horní části se věž hlásí k tzv. „ máselnicím“, v českém prostředí méně obvyklým. Obranyschopnost jádra byla v první polovině 15. století vylepšena dvěma hranolovými baštami.

hrad Kostomlaty

 

Hrad Kostomlaty se nachází v chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *