• Menu
  • Menu

Zámek Jezeří

Perla v uhelném prachu – zámek Jezeří 

V letošním roce jsme patřili mezi první návštěvníky tohoto unikátního a kdysi velmi významného zámku. Zámek Jezeří, stojící  na stráni nad  měsíční  krajinou, mě opravdu okouzlil. Já vím, že je hodně zničený, ale ta jeho historie a strýzněná duše …. Až na pár svatebčanů, kteří čekali na pozdější hodinu, zde nikdo nebyl a tak nám bylo dovoleno nahlédnout  i do míst, kam se normálně nechodí…útržkovité příběhy, kdy mimo těch dávno minulých a historicky doložených, jsme se dozvěděli i ty z dob válečných.

Koncentrační tábor Flossenburg

Na zámku byla zřízena pobočka  koncentračního tábora Flossenburg , po válce zde sídlila armáda… Ze zámku postupně mizely cennosti, obrazy, lustry, všechno…a z nádherného zámku se postupně stala ruina…spousty škod zde napáchali i filmaři a tak některé komnaty jsou kýčovitě rychle upravené pro filmařské účely. Místní občané  i obdivovatelé zámku se snaží mnohdy i svými silami zámku pomoci. A tak některé interiéry jsou zařízeny tak trochu nestylově, ale o to více člověk ocení, jaký kus práce zde tito lidé odvedli.

zámek Jezeří s panoramatem uhelných dolů

Středověký hrad Eisenberg / zámek Jezeří/ 

Hrad proměnil v renesanční zámek Mikuláš Hochhauser z Hochhausu v polovině 16. století. Lobkovicové, kteří konfiskované sídlo získali v roce 1623, brzy přikročili k barokním úpravám, ale přerušila je třicetiletá válka a požár zámku způsobený švédskými vojsky. Až po roce 1696 dostal objekt charakteristický půdorys H, ale definitivní podobu získal až po druhém požáru v roce 1713.

Kulturní tradice

Od konce 18. století se zde za knížete Josefa Františka Maxmiliána z Lobkovic a jeho syna Ferdinanda rozvíjely významné kulturní tradice. Od roku 1802bylo v provozu zámecké divadlo, pod vedením Antonína Vranického i Josefa Cartellieriho dosahovala proslulosti zámecká kapela, velký význam měla i hudební škola pro učitelské pomocníky. V myslivně v podzámčí vyrůstal Christopf Willibald Gluck, zámek navštěvoval J.W.Goethe i další významné osobnosti, jeho atmosféra včetně stěžejních zámeckých interiérů věrně zobrazil malíř Carl Robert Croll. Posledním předválečním majitelem byl  velvyslanec ve Velké Británii JUDr. Max Lobkowicz ; po konfiskaci zde nacisté zřídili internační tábor pro vyšší důstojníky spojeneckých armád – jedním z vězňů byl i bratr generála de Taille.

2. konfiskace zámku po Únoru 1948

Po únoru 1948 byl zámek konfiskován podruhé a v 50. letech sloužil armádě. Po letech devastace mel být likvidován z důvodů důlní činnosti, ale v roce 1987 byl zachráněn zásluhou dobře organizované kampaně. V současné době prochází postupnou obnovou, první náznakové interiéry jsou instalovány v severní věži.

Christoph Willibald Gluck – působil řadu let v Itálii a až do roku 1752 žil trvale ve Vídni, kde byl v roce 1772 jmenován dvorním skladatelem. Autor více než sta oper bývá charakterizován jako reformátor hudebního dramatu; vždy usiloval o silný výraz a pravdivou charakteristiku postava děje.

 

zámek Jezeří – interiér připravený filmaři

Provoz zámku

v dubnu je zámek přístupný pouze o víkendech, od 10:00 do 17:00 hod.

Prohlídky začínájí vždy v celou hodinu, poslední v 16:00 hod.

Od května bude otevřeno denně, mimo pondělí.

1.12- 31.3  ZÁMEK UZAVŘEN !

Zámek Jezeří – Ústecký kraj, Mostecko

435 43 Horní Jiřetín

 

svatebčané na zámku Jezeří

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.