• Menu
  • Menu

Hrad Kynžvart

 

Lázně Kynžvart jsou známy především zámkem a krásným zámeckým parkem knížete Metternicha.Již méně se ví,že místu dal název stejnojmenný hrad který se v době své největší slávy vypínal na jednom ze tří vrchů nad městem.

Dnešní hradní zříceniny se nachází vysoko nad městem Kynžvart na Hradním vrchu. Vedlejší vrcholky kopců jsou Šibeniční a Špičák.

Strmé stoupání začíná po žluté značce hned v zatáčce za Kynžvartem a je docela náročné. Mineme hřbitov a časté zastávky k popadnutí dechu využíváme k trhání malin,kterých je okolo požehnaně.V polovině kopce ukazuje směrovka doleva a po chvilce již odpočívcámenalavičce s nádherným výhledem na Slavkovský les a protější vzdálený kopec Dyleň.Po dalších asi 20 minutách apo zdolání mírného potůčku přes který je nová lávka dorazíme k obranným valům a prvním částem zdí.

Vystoupáme přes valy k ruinám hradu,který nás překvapul svou velikostí a mohutností zdí a zbytků věže,která prý sloužila za hladomornu.

Hrad založil v první polovině 13.století král Václav I. a stavba sloužila především jako strážní hrad při obchodní stezce a celním stanovišti kde se vybíralo mýtné.V roce 1322 připojil král Jan Lucemburský Chebsko ke království českému a tím zanikla funkce celnice v oblasti a význam hradu upadal. Později jej vlastnilo několik majitelů,byl také dobýván a dobyt a pobořen.V pozdějších letech byl hrad využit jako zásobárna stavebního materiálu při stavbě kynžvartského zámku.

petr karlicek

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *