• Menu
  • Menu

Hrad PECKA

Perla Podkrkonoší – hrad Pecka

V pokladně mně a dalším návštěvníkům  oznamují, že na prohlídku do hradu už není možné jít. Škoda, Pecka je jediným interiérově zpřístupněným objektem v celém regionu středního Podkrkonoší a Krkonoš. Ale i venku před hradem bylo na co koukat, prolézání mezi kamennými torzy bývalého hradu a nádherná krajina okolo je určitě velkou pozvánkou navštívit hrad Pecka pro všechny, kteří do této lokality jedou.Po návštěvě hradu jsem ještě prošla městečkem a náměstím s morovým sloupem a raně barokní kašnou, kde byla zrovna pouť a prohlédla si kostel sv. Bartoloměje a nádhernou starou farou, která je v rekonstrukci.

Hrad Pecka

Původně gotický hrad z přelomu 13. a 14. století byl později přestavěn na renesanční zámek. V roce 1830 však vyhořel a zchátral. Po celé 20. století zde probíhaly opravy, díky nimž je nyní – ve dvou prohlídkových trasách – zpřístupněn celý západní palác a rozsáhlé sklepení. Pecka je také jedním z mála hradům, které se Husitům nepodařilo dobýt!

hrad Pecka
hrad Pecka

Nejznámějším majitelem Pecky byl cestovatel, spisovatel a hudební skladatel Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Pecku ale vlastnily i jiné významné osobnosti, například páni z Rožmitálu (švagři Jiřího z Poděbrad), nejvyšší písař království českého Mikuláš Hořický z Hořic (zač. 16. stol.), po Harantově smrti pak krátce i Albrecht z Valdštejna.

Návštěva hradu Pecka

V současné době hrad nabízí dvě prohlídkové trasy, je dějištěm kulturních i společenských akcí včetně pravidelných výstav moderního umění. Studna  – k největším záhadám hradu patří 56 metrů hluboká studna.Ve středověku byla studna z neznámých příčin zasypána a zazděna. Studna byla náhodně znovuobjevena v roce 1947 , kdy bal postupně odkryta do hloubky 40 m, místní Vlastivědný kroužek pak studnu postupně odkryl až do hloubky 56 metrů v roce 1969.Na nádvoří byl v roce 2009 díky šťastné náhodě zachráněn poslední fragment vnější sgrafitové výzdoby někdejšího zámku Pecka. Sgrafito ( tzv. kobercové sgrafito) pokrývalo 3 zdi , v místech dnes již zřícených paláců. Mimo funkce dekorativní plnilo sgrafito i funkci ochranou tím, že některé obrazce a symboly měly za úkol chránit sídlo od zlých sil. Hrad je přístupný od dubna do října. V hradě najdete stálou expozici v Harantovském paláci, která je věnována dějinám hradu . osobnosti Kryštofa Haranta a životu lidí v Podkrkonoší. V bývalém rytířském sále  se také pořádají svatby a koncerty.Zajímavé je navštívit černou kuchyni s funkčním renesančním krbem, určitě atraktivní je i nahlédnout do expozice v hradním sklepení, která zasvětí návštěvníky do tajú útrpného práva ve středověké mučírně. Zajímavý je i přes 100 let starý  orchestrion.

Otevřeno

Květen, červen, září: úterý – neděle od 9 do 17 hodin (polední přestávka od 12 do 13 hodin). Poslední dopolední prohlídka (jedna trasa) v 11:30 hod. Poslední odpolední prohlídka (jedna trasa) v 16:30 hod. Duben, říjen: Sobota, neděle, svátky od 9 do 16 hodin (polední přestávka od 12 do 13 hodin). Poslední dopolední prohlídka (jedna trasa) v 11:30 hod. Poslední odpolední prohlídka (jedna trasa) v 15:30 hod.

Červenec, srpen:úterý – neděle od 9 do 17 hodin (bez polední přestávky)

hrad Pecka
hrad Pecka
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *