• Menu
  • Menu

Hrad Rabí

Mohutnou zříceninu gorického hradu Rabí jsme nemohly nevidět již cestou do lomu kousek od Rabí. Velké horko, ale upřednostnilo koupání. Ke hradu jsme se vrátily, když už zavírali…

Zřícenina hradu Rabí

Mohutnou zříceninu gorického hradu Rabí jsme nemohly nevidět již cestou do lomu kousek od Rabí. Velké horko, ale upřednostnilo koupání. Ke hradu jsme se vrátily, když už zavíraly.  O to byla rychlá návštěva příjemnější. Turisté už odešli a a největší a nejmohutnější zřícenina  tu byla jen pro nás.

hrad Rabí

Šly jsme z centra městečka první branou kolem kostela Nejsv. Trojice a pak pokračovaly dalšími dvěma branami na 1. nádvoří, lemované polozřícenými budovami a hradbou, s konírnou dodatečně vestavěnou.  Veřejnosti je přístupná velká věž (donjon), upravená na vyhlídku, dochované místnosti 1. Patra tzv. Břenkova paláce, 1. 2. Hradní nádvoří se studnou, černou kuchyní a lednicí, vyhlídková terasa , konírna, sklepení a hladomorna. V hradních interiérech je stálá expozice gotických a renesančních kamnových kachlů v tzv. Hodovním sále s replikou gotických kachlových kamen , expozice archeologických nálezů z přelomu 15. a 16. Století a model hradu ve třech vývojových etapách. Návštěvníci mají k dispozici 2 prohlídkové okruhy s průvodcem, samostatně je možné si prohlédnout velké nádvoří s podzemí kostela Nejsv. Trojice, sloužící jako výstavní prostory.

hrad Rabí

Draví ptáci, kteří odpočívali na nádvoří,  dodávali hradu na tajemnosti.

Protože se už hrad zavíral, udělaly jsme si ještě procházku po cestičce pod hradem. Skončily jsme u jedné z hospůdek, kde jsme neodolaly a daly si bramborák a pivko.

Rabí

 

 

Podrobnosti : https://www.hrad-rabi.eu/cs

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *