Věnné město Elišky Rejčky je v republice známé vysokou životní úrovní obyvatel, množstvím zeleně a historickým centrem. Díky Josefu Gočárovi a Kotěrovi si město vybudovalo opravdu unikátní urbanistickou koncepci. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století docházelo k bourání hradeb v opevněných městech. Hradec králové však stále měl titul pevnosti a tak došlo k demolici opevnění o několik let později. Díky tomu se mohli zdejší urbanisté a architekti poučit z jiných nezdařených příkladů a vytvořili tak jedinečnou strukturu. Na místě oválných bývalých hradeb nevznikaly obytné domy ani skládky či hluchá místa. Gočár, starosta města, rozhodl o ozelenění tohoto pásu a vzniku dýchajícího prstence. Jediné povolené stavby byla divadla či objekty kulturního využití. Dodnes si náramek centra zachoval svou původní podobu a jako jeden ze dvou zelených oblouků zachovává příznivé klima, slouží pro relaxaci a zabraňuje husté zástavbě ve středu města.
Pro urbanisty je tato struktura naprosto jedinečná a uchvacující. Již tehdy starosta počítal s rostoucí automobilovou dopravou a vytvořil tedy druhý městský silniční okruh. Odklonil tedy dopravu z centra a odlehčil tak emisní zátěž do budoucna. Po stranách tohoto druhého okruhu se nachází zmiňovaný druhý zelený prstenec, který filtruje ovzduší a škodliviny.
Město bylo založeno na soutoku dvou řek. Labe a Orlice. Jednalo se o velmi strategickou polohu. Poprvé výrazněji slyšíme o obci pod držením Elišky Rejčky, která vyzvedla politický význam města a darovala mu velké množství práv. Dodnes se každoročně konají Slavnosti Elišky Rejčky na Starém městě.
Hradec Králové je znám především svým silným spojením secesní a funkcionalistické architektury. Taktéž jako gotickým a renesančním jádrem. Díky architektu Kotěrovi zde vznikly stavby světoznámého významu. Kupříkladu Muzeum na Eliščině nábřeží s cihlově obloženou fasádou se pyšní secesní výzdobou i konceptem. Secese je charakteristická snoubením jednotlivých profesí za účelem vzniku komplexního celku. Harmonická spolupráce uměleckých odvětví je opravdu do detailu viditelná na každém kousku muzea. V současnosti se v prostorách budovy nachází výstavní prostor poutající se k samotné stavbě, secesi i historii Hradce Králové. Symbolika a květinové motivy se nesou každou místností. Úchvatná stavba dominující nábřeží se pohledově váže na ostatní stavby secese v okolí. Důkladné schéma, které se zachovalo od počátku dodnes. Kotěra spolu s Gočárem vydali i regule k nové výstavbě v centru. Především zde bylo zaneseno, kolik podlaží budova smí mít, jakou fasádu či jakou architektonickou charakteristiku.
Hradec Králové je dokonalou kombinací zdravého životního prostředí a krásné architektury. Nivy v okolí řek se zakusují do organismu města. Vedou přímo do jeho středu a tvoří tak klíny propojující město s okolní krajinou. Každý z těchto tří zelených klínů má zcela jinou charakteristiku. Pro obyvatele jsou neskutečným bohatstvím, slouží k jejich relaxaci, sportu i uklidnění ducha a těla. Překrásná příroda nivních lesů a luk harmonicky přechází do upravených parků při soutoku řek.
Secesní jez v Jiráskových sadech či budova Domu umění, Nová radnice, Albertinum. V centru města se nachází nespočet zajímavých staveb. Díky rozsáhlým rekonstrukcím v minulých letech jsou opraveny nejen ty nejvýznamnější budovy, ale i schodiště vedoucí na náměstí či pivovar. Starý pivovar byl opraven a vymyšlen pro něj nový účel. V současnosti slouží jako nová radnice. Budova dostala novou tvář, která se pyšní dvěma věžemi. Ty byly předmětem mnohé kritiky, avšak vycházejí z původní koncepce pivovaru. Budova veřejné správy je obklopena zelení a zapadá do organismu města.
Hradec Králové možná není největším městem v České republice, ale svou jedinečností a kouzlem mnohé předčí. Romantické procházky podél řeky, šumící stromy, osvícená věž radnice či kouzelné Staré město. Město plné tajemství, krásny, parků, malých náměstíček, romantiky i čilého života na vás čeká.
Přidat komentář