Úžasné jezírko u Františkových Lázní
Říci, že tohle jezero je prostě pecka, se musí !!! Trochu nějaké nejasnosti než tam vstoupíte, spousty zákazů, kterým nikdo nerozumí, a pak dojedete až téměř k jezírku , tam zaplatíte 35 Kč za koupání a 10 Kč za auto…a ocitnete se v ráji, na pískové pláží , s vodou průzračnou, kde můžete pozorovat ryby a kde vykoupat se znamená zažít prostě rozkoš! Ten, kdo miluje koupání, tak tady si to opravdu užije. Je zde i příjemný stánek s občerstvením . Toalety tady nenajdete, ale do přírody je to blízko. Vřele doporučuji milovníkům přírodního koupání !
Koupání na vlastní nebezpečí !!!

Koupání u Konstantinových Lázní
Severozápadně od Plzně se nedaleko Konstantinových Lázní nachází jeden z nejhezčích odkryvů třetihorních vulkanických hornin – Hradišťský vrch. Představuje denudační zbytky rozsáhlého lávového příkrovu, který zde vznikl při sopečné činnosti v mladších třetihorách, v miocénu, tedy před asi 1-9 miliony lety. Hradišťský vrch( 632m) lze považovat – podobně jako nedaleko Kozelku (660m), Chlumskou horu (651m), Polínský vrch (684m) a Vladaře (693m) – za stolovou horu, neboť má poměrně ploché temeno, strmými svahy vystupuje přibližně 100m nad okolní terén a je tvořen xylitickými břidlicemi spodních starohor. Zatímco strmé jižní svahy se skalnatými hřbety, mrazovými sruby a balvanovými proudy, byly spolu s vrcholovými partiemi prohlášeny za přírodní rezervaci, byl svah západní silně narušen těžbou čedičové horniny. Lom zde byl založen koncem 19. století a těžba byla ukončena až v roce 1997. Zachovalá stěna lomu nabízí velice instruktivní odkryv třetihorních výlevných hornin čedičového typu.Spodní etáž lomu je dnes již z větší části zatopena jezírkem, ale přesto zde lze spatřit haldy balvanů nezvětralého leucitického bazanitu, který tvoří podstatnou složku kopce.
Přírodní rezervace a naučná stezka
V roce 1990 byly vrcholové partie Hradišťského vrchu vyhlášeny za přírodní rezervaci o rozloze 8,47 ha. Ačkoli se ochrana vztahuje především na porosty s teplomilnou vegetací, spadají do ní i přirozené výchozy čedičových hornin s mrazovými sruby a balvanovými proudy. Na Hradišťský vrch vede stejnojmenná naučná stezka, dlouhá přibližně 5 km, se šesti zastávkami. Kromě geologie a botaniky je tématicky věnována především archeologii, protože na Hradišťském vrchu se rozkládalo ve 12. – 4. století př.n.l jedno největších opevněných hradišť u nás. Stezka začíná a končí v Konstantinových Lázních u požární nádrže. Do Konstantinových Lázní je železniční i autobusové spojení. Pokud pojedete autem, může použít silnici číslo 201, buď směrem do Plané, nebo od Manětína.
Lokalita je přístupná po celý rok, avšak k návštěvě je nejvhodnější doba, kdy zde neleží sněhová pokrývka, která pohyb v lomu značně stěžuje.
/převzato z knihy Průvodce – Geologické zajímavosti České republiky – Hana Motyčková, Kamila Šírová Motyčková, Vladimír Motyčka, Jiří Šír/

Přidat komentář