• Menu
  • Menu

Hradišťský vrch – jezero a lom

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Plzeňský kraj » Hradišťský vrch – jezero a lom

Úžasné jezírko u Františkových Lázní

Říci, že tohle jezero je prostě pecka,  se musí !!! Trochu nějaké nejasnosti než tam vstoupíte, spousty zákazů, kterým nikdo nerozumí, a pak dojedete až téměř k jezírku , tam zaplatíte 35 Kč za koupání a 10 Kč za auto…a ocitnete se v ráji, na pískové pláží , s vodou průzračnou, kde můžete pozorovat ryby a kde vykoupat  se znamená zažít prostě rozkoš! Ten, kdo miluje koupání, tak tady si to opravdu užije. Je zde i příjemný stánek s občerstvením . Toalety tady nenajdete, ale do přírody je to blízko. Vřele doporučuji milovníkům přírodního koupání !

Koupání na vlastní nebezpečí !!!

pohled na jezírko
pohled na jezírko

Koupání u Konstantinových Lázní

Severozápadně od Plzně se nedaleko Konstantinových Lázní nachází jeden z nejhezčích odkryvů třetihorních vulkanických hornin – Hradišťský vrch. Představuje denudační zbytky rozsáhlého lávového příkrovu, který zde vznikl při sopečné činnosti v mladších třetihorách, v miocénu, tedy před asi 1-9 miliony lety. Hradišťský vrch( 632m) lze považovat – podobně jako nedaleko Kozelku (660m), Chlumskou horu (651m), Polínský vrch (684m) a Vladaře (693m) – za stolovou horu, neboť má poměrně ploché temeno, strmými svahy vystupuje přibližně 100m nad okolní terén a je tvořen xylitickými břidlicemi spodních starohor. Zatímco strmé jižní svahy se skalnatými hřbety, mrazovými sruby a balvanovými proudy,  byly spolu s vrcholovými partiemi prohlášeny za přírodní rezervaci, byl svah západní silně narušen těžbou čedičové horniny. Lom zde byl založen koncem 19. století a těžba byla ukončena až v roce 1997. Zachovalá stěna lomu nabízí velice instruktivní odkryv třetihorních výlevných hornin čedičového typu.Spodní etáž lomu je dnes již z větší části zatopena jezírkem, ale přesto zde lze spatřit haldy balvanů nezvětralého leucitického bazanitu, který tvoří podstatnou složku kopce.

 Přírodní rezervace a naučná stezka

V roce 1990 byly vrcholové partie Hradišťského vrchu vyhlášeny za přírodní rezervaci o rozloze 8,47 ha. Ačkoli se ochrana vztahuje především na porosty s teplomilnou vegetací, spadají do ní i přirozené výchozy čedičových hornin s mrazovými sruby a balvanovými proudy. Na  Hradišťský vrch vede stejnojmenná naučná stezka, dlouhá přibližně 5 km, se šesti zastávkami. Kromě geologie a botaniky je tématicky věnována především archeologii, protože na Hradišťském vrchu se rozkládalo ve 12. – 4. století př.n.l jedno největších opevněných hradišť u nás. Stezka začíná a končí v Konstantinových Lázních u požární nádrže. Do Konstantinových Lázní  je železniční i autobusové spojení. Pokud pojedete autem, může použít silnici číslo 201, buď směrem do Plané, nebo od Manětína.

Lokalita je přístupná po celý rok, avšak k návštěvě je nejvhodnější doba, kdy zde neleží sněhová pokrývka, která pohyb v lomu značně stěžuje.

/převzato z knihy Průvodce – Geologické zajímavosti České republiky – Hana Motyčková, Kamila Šírová Motyčková, Vladimír Motyčka, Jiří Šír/

 

Hradišťský vrch  - lom a jezírko
Hradišťský vrch – lom a jezírko
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *