• Menu
  • Menu

BArokní statek Býkov

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Plzeňský kraj » BArokní statek Býkov

Slunečný pátek, plný koupání , nejdříve v Plzni v Kamenném rybníce a na závěr v sirném jezírku v Hromnici. Ještě plni dojmů usedáme na terase zámeckého statku v Býkově. Statek je ohromný , nově zrekonstruaovaný a tak jdeme zkusit zdejší kuchyň. Přemýšlíme i o ubytování, ale ještě nejsme rozhodnutí. Je tu příjemně a je už i dost pozdní hodina a tak po dobrém jídle je jasné , že tady zůstaneme, dostáváme pokoj číslo 14. Já ještě plná strachu jdu ze sebe omýt zbytky ze sirného jezera a ikdyž je chladněji příjemný večer strávíme na terase při dobrém vínečku.

interiéry zámecký statek Býkov
interiéry zámecký statek Býkov

Statek patří německému majiteli, až na některé zásahy zahradnické ( trochu nemoc z povolání, majitel ať promine), je statek  opravdu krásný. Interiéry , kaple, kovárna, staré stroje …Do dvora byl přemístěn parní stroj z r. 1911, pocházejícíc z bývalé cihelny v Třemešné. Statek nabízí i možnost jízdy na koních, ale tato služba má ještě jistě mnoho dohánět, je zde i posilovna pro cvičení. Snem pana majitele bylo i vybudování golfového hřiště , a tak naproti statku najdete vybudované odpaliště, dnes sloužící pro uložení slámy. Golfové hřiště splynulo s přírodou a je na něm dnes pole…před polem je obrovský kámen , kde je destička připomínající, že tady golf opravdu byl.

Na statku se nám  líbilo, v noci zde bylo úžasné ticho.

zámecký statek Býkov
zámecký statek Býkov

Zámecký statek Býkov  je jedním z mála památkově chráněných velkých statků selského baroka. V roce 1705 byl vystavěn cisteriány pod vedením opata plaského kláštera Evžena Tyttla podle pravidel čínského učení Feng Shui. Na výjímečně harmonickém místě přenáší příroda své síly na člověka. Po smrti posledního vlastníka – kancléře Václava Klimenta, knížete von Metternicha, objekt zchátral. Současnému německému majiteli se po třech letech náročné rekonstrukce podařilo stavbu zrenovovat, a zanechat tak vzácnou historickou stavbu pro další generace.

Statek také nabízí možnost  pořádání různých společenských a rodinných akcí a také zajištění civilních i církevních svateb. Je zde k dispozici nejenom velká obřadní síň , ale i vysvěcená kaple Sv. Jana Nepomuckého.

kaple sv. Jana Nepomuckého
kaple sv. Jana Nepomuckého

Okolí vybízí  k výletům jak do přírody, tak třeba do Plzně, ke krásným projížďkám na kole, v zimě pak možnost využití udržovaných běžkařských tratí. V objektu najdete i muzeum historických zemědělských strojů a nástrojů.

Poslední sobotu v měsíci zde pečou vlastní býkovský chleba.

Statek patří již také několik let k významným společenským centrům v regionu Plzeň.

rybníček u zámecký statek Býkov
rybníček u zámecký statek Býkov
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *