• Menu
  • Menu

Hraničné – dřevěný kostel

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Hraničné – dřevěný kostel

Ves Hraničné se nachází nedaleko polských hranic v okrese Stará Lubovňa v Prešovské kraji. Do Staré Ľubovni je to asi 10 km. Obec se rozprostírá v Ľubovňanské vrchovině v nadmořské výšce 500-900 metrů, v údolí potoka Hraničná, který je přítokem řeky Poprad. O existenci obce Hraničné je poprvé písemná zmínka z roku 1342 /název Grazantov/. Slovenský název je až z roku 1948.

Hraničné – dřevěný kostel

Dřevěný kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

Kostel  stojí při hlavní cestě uprostřed obce. Nachází se v nejzápadnější části Slovenska a je součástí skupiny dřevěných kostelů na Slovensku. Kostel byl postaven v letech 1785-1787 ze dřeva.

Kostelík má tvar hranolu s cibulovou kopulí a křížem. Vysoká sedlová střecha je pokrytá šindelem. Chrám sloužil dvěma církvím – římskokatolické a řeckokatolické, to se projevilo i na výzdobě interiéru. Součástí jsou dřevěné lavice a kazatelna z období baroka. Západní část lodi vyplňuje empora stojící na vyřezávaných sloupech.

Hraničné – dřevěný kostel

Třídílná srubová stavba smíšeného typu, kostel byl dvakrát renovovaný a v roce 1972 přestavěný. Vnitřní vybavení kostela se zbytky renesančních a barokních oltářů, přenesených z kostela sv. Mikuláše ve Staré Ľubovni. K nejvzácnějším patří hlavní oltář, který pochází ze 17. století (1670) a je to polychromovaná dřevořezba, uprostřed má výklenek s barokní plastikou z 18. století.

Kostel i dnes slouží věřícím a je národní kulturní památkou.

V obci se nacházejí tři hřbitovy, jeden z nich je židovský.

Vstupné do kostela : 1,40 Euro

Telefon pro objednání vstupu do kostela : 0918 696 374, 0918 384 201

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *