• Menu
  • Menu

Hruboskalsko – CHKO Český ráj

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Hruboskalsko – CHKO Český ráj

Hruboskalsko  – CHKO Český ráj

Kouzelný kousek magického Českého ráje je dobře dostupný autem, ale daleko záživnější je přicestovat sem vlakem. Oblast je doslova prošpikovaná značenými trasami a tak si člověk nemusí se starostmi, že se ztratí, dělat těžkou hlavu. Značené turistické a naučné stezky nejednoho zvídavého turistu provedou a dokonale seznámí se zdejším krajem a jeho poklady.

krásné nádvoří

Jedním z drahokamů je dozajista zámek Hrubá Skála, jenž je zasazen do klenotu skalního pískovcového města. Malebný zámek vzniknuvší na místě původního středověkého hradu je zajímavou ukázkou stavebního umění. Kdy bylo dokonale využito konfigurace skalní ostrožny. V zámku je možné se ubytovat a vychutnat si tak přenádherný výhled do širokého okolí s nedalekou zříceninou hradu Trosky od východu slunce a po západ.

Český ráj

Od zámku Hrubá Skála je možné se vydat, přes četné skalní vyhlídky, k blízkému hradu Valdštejn. Cesta příjemným lesním stínem mezi skalními bloky, kdy se tu a tam otevře výhled do krajiny, není nikterak náročná a tak pro celé rodinky zvládnutelná. Doprovodné naučné cedule zabaví zcela určitě nejen děti. Z Hrubé Skály na hrad Valdštejn to jsou zhruba dvě hodiny pohodlné procházky.

Hrad Valdštejn, jenž je strategicky umístěn na skalním pískovcovém bloku a obklopen hustými lesy, upoutá využitím každého místa, kterého se stavitelům dostalo. V přední části najdeme zrekonstruované budovy včetně krásné hradní kaple. V další části úzkého skalního ostrohu nalezneme částečné fragmenty hradního jádra. Je to místo, které nabízí velké množství nejrůznějších zákoutí, schodišť, sklepení a komor. V hradním sklepě jsou pak umístěny zajímavé modely hradů. Po zdejším občerstvení a odpočinku lze vyrazit zpět do Hrubé Skály nebo pokračovat do dalších koutů Českého ráje.

 Díky husté síti značených cest, můžeme zpátky do výchozího místa vyrazit po jiné cestě. Nevšední okruh tak završí dech beroucí vyhlídky do srdce hruboskalského pískovcového města. Skalní tvarosloví okouzlí dozajista každého a rozverná dítka si zcela určitě zamilují skalní vyhlídky, po kterých, za vyděšených pohledů rodičů, budou pobíhat. Samozřejmě všechny vyhlídky jsou opatřeny pevným zábradlím.

Při odpočívání u občerstvení v Hrubé Skále, nezbývánež vstřebávat zážitky z malebné přírody a dramatických scenérií, spolu s plánováním kdy se do těchto míst opět vydáme.

radek csano

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *