• Menu
  • Menu

Beethovenfest v Bonnu

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Beethovenfest v Bonnu

 Beethovenfest v Bonnu připomene velké světové revoluce

Tradičně  se v Bonnu během září koná festival na oslavu velikána vážné hudby Ludwiga van Beethovena, který se právě v tomto městě v roce 1770 narodil. Letošní Beethovenfest se bude konat od 9. září do 9. října a slavnostně ho zahájí vystoupení houslistky Hilary Hahn a České filharmonie pod taktovkou dirigenta Jiřího Bělohlávka. Společně zahrají díla Mozarta, Ligetiho, Ullmana a Dvořáka.

Jiri_Belohlavek, copyright_Vaclav_Jirasek
Jiri_Belohlavek, copyright_Vaclav_Jirasek

Ve znamení ruské a francouzské revoluce

Letošní ročník bude ve znamení revolucí, konkrétně tedy francouzské a ruské. Ty budou ústředními motivy propojujícími celý festival. Důraz bude kladen jak na autory, kteří ve svých dílech reagují na tyto dvě historické etapy, tak na téma revoluce v hudbě. Celkem během jednoho měsíce proběhne 59 koncertů. Kromě nich se mohou návštěvníci těšit i na doprovodný program v podobě výstav, přednášek, filmových promítání nebo workshopů.

Beethovenfest Bonn 2015
Beethovenfest Bonn 2015

Skladatel  Hughes Dufourt

Beethovenfest má také jednu netradiční specialitu. Každý rok pořadatelé festivalu pověří jednoho evropského hudebního skladatele, aby zkomponoval originální skladbu vycházející z jakéhokoli díla Ludwiga van Beethovena. Pro letošek byl vybrán francouzský skladatel Hughes Dufourt, který připravil skladbu s názvem Prvotní zvuk. Jako východisko mu posloužila Beethovenova Eroica.

Během festivalu se veřejnosti dvakrát představí Ural Philharmonic Orchestra v čele s dirigentem Dmitryem Lissem. Na prvním koncertu zazní hned dvě verze Promethea od Ludwiga van Beethovena a Alexandra Skrijabina nebo méně známá Kantáta k 20. výročí Říjnové revoluce od Sergeje Prokofjeva. Druhý koncert pak návštěvníkům přinese například Rachmaninův Klavírní koncert č. 3. Kromě toho během večera pianista Boris Berezovsky vystoupí s dvanácti Chopinovými etudami, včetně jeho „Revoluční etudy“.

Boris Berezovsky. Photo ©Warner Classics taken by David Crookes. Art Direction: Stuart Wilson.
Boris Berezovsky. Photo ©Warner Classics taken by David Crookes. Art Direction: Stuart Wilson.

Koncerty a orchestry v Bonnu a okolí

Francouzskou revoluci připomene jednak Orchestre National du Capitole de Toulouse pod vedením Tugana Sochijeva, který zahraje Fantastickou symfonii Hectora Berlioze společně s Beethovenovým Klavírním koncertem č. 5. Orchestr Les Siècles, který vede François-Xavier Roth, načrtne souvislost mezi Étienne-Nicolas Méhul komponujícím právě v období francouzské revoluce a Ludwigem van Beethovenem s jeho Symfonií č. 5 (která je známá pod názvem „Osudová“). A Mahler Chamber Orchestra na svém koncertu pod vedením vycházející hvězdy Teodora Currentzise zase připomíná Napoleonovu éru – ať už dílem Beethovena nebo Ódou na Napoleona od Arnolda Schönberga.

Koncerty proběhnou celkem na 25 místech v Bonnu a okolí. Mezi nimi jsou kromě koncertních hal také kostely, hrady, kanceláře, muzea, bývalé budovy parlamentu nebo historické průmyslové haly.

Beethovenův dům

Dům v ulici Bonngasse číslo popisné 20, v němž se Ludwig van Beethoven v roce 1770 narodil, je jedinou rodinnou residencí v Bonnu, která byla zachována v původním stavu. Od roku 1893 slouží jako muzeum, které představuje největší Beethovenovu sbírku na světě. Dědeček Ludwiga van Beethovena přišel do Bonnu z Mechelnu v Brabantu. V roce 1733 přijal místo hráče na basu a v roce 1761 se stal ředitelem dvorního orchestru. Beethovenův tatínek Johann byl dvorním tenorem a mladý Beethoven se už ve svých třinácti letech stal druhým dvorním varhaníkem. V roce 1792 se z Bonnu přestěhoval do Vídně. Tehdy ještě netušil, že se do Bonnu již nevrátí. V Beethovenově domě se nachází Síň komorní hudby, která má díky nádhernému interiéru a vynikající akustice věhlas jedné z nejkrásnějších koncertních hal.

Socha Beethovena v zahradě Beethovenova domu, copyright_Sonja Werner
Socha Beethovena v zahradě Beethovenova domu, copyright_Sonja Werner

Tipy

Do Bonnu se dostanete autem, autobusem a vlakem. Nejlépe pak  letecky  se společností Eurowings, která zajišťuje přímé lety z Prahy. Cesta trvá jen necelou hodinku.

Více o festivalu a rezervace vstupenek na: http://en.beethovenfest.de/

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *