• Menu
  • Menu

Hynčice na Broumovsku

Permská stěna

O malé obci Hynčice jsme asi nikdy před tím, než jsme ji navštívili, neslyšeli. Vesnička blízko Broumova, vznikla možná už někdy v letech 1255. V této době opat břevnovsko-broumovského kláštera Martin, předal německému vůdci kolonistů Frichelovi, k usídlení jeho družiny a k hospodaření, lesní pozemky při řece Stěnavě. Zdejší poddaní se v roce 1680 zúčastnili povstání proti broumovské klášterní vrchnosti. Osm nevolníků z Hynčic bylo později popraveno na broumovském náměstí.

Konec druhé světové války do Hynčic přivedl nové české obyvatelstvo.

Textilní výroba bratrů Heinzelů

V Hynčicích  byla bratry Heinzelovými v roce 1860 založena prádelna lnu. Později byla prádelna rozšířena o zpracování bavlny, tkalcovnu a úpravnu tkanin. Výroba v bývalé textilní  továrně, která tady fungovala do roku 1957, byla později nahrazena výrobou strojírenskou.

Vila továrníků Heinzelů Hynčice
Vila továrníků Heinzelů Hynčice

Přírodní památka Permská stěna

Na pravém břehu Stěnavy začíná I. zóna CHKO Broumovsko. Permská stěna z Hynčic, dlouhá 200 metrů, je nejvýraznějším přirozeným výchozem permských sedimentů této oblasti. Stěna je v některých místech vysoká až 100 metrů.

Kamenný kříž

kamenný kříž Hynčice
kamenný kříž Hynčice

 V obci se najdete řadu zděných staveb a roubených domů broumovského typu z 19. století. Blízko železniční stanice stojí kamenný kříž s reliéfní výzdobou  z 19. století. Určitě stojí za povšimnutí bývalá vila továrníků Heinzelů. Hynčice jsou také skvělým výchozím bodem pro turisty, odtud se můžete po turistických terasách dostat na Broumovské stěny a do Javořích hor.

pozn. část textu: Velká turistická encyklopedie, Královehradecký kraj /Petr David, Vladimír Soukup/.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *