• Menu
  • Menu

Itálie 3 – Lago (Rosso) di Tovel

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Itálie 3 – Lago (Rosso) di Tovel

Červené jezero Tovel

Od krásného jezera Molveno míříme k dalšímu jezeru Tovel. Jedeme severně na Cles a Tuenno. K jezeru vede totiž pouze jediná příjezdová komunikace a to právě od Tuenna.

Máme štěstí, po včerejším zátarasu, otvíráme sezónu na jednom z nejkrásnějších a legendami ověnčeném klenotu oblasti Trentino – Lago di Tovel. Přivítání je opravdu famózní, na louce nad jezerem stojí muzikant, který hraje na alphorn. Během našeho výletu kolem jezera zazní tóny alphornu z mnoha míst v horách, které se vypínají nad jezerem. Nádhera!

Lago di Tovel

Alphorn- alpský roh

Hra na dlouhou dřevěnou trubku patří k nejstarším tradicím. Muzikant, který hraje na alphorn, stojí uprostřed louky  nebo se posadí do trávy či opře o skálu.  Roh používali evropští i asijští pastýři již před stovkami let. Dřevěný hudební nástroj se skládá ze tří kusů, které do sebe zapadají. K tomu se přidává ještě malý nástavec, který se přikládá na ústa. Škála nástroje jsou čtyři oktávy. Zahrát melodii není vůbec jednoduché.

Lago di Tovel

Zaparkujeme na parkovišti až u jezera, které se nachází v nadmořské výšce 1178 metrů,  po chvíli dostáváme lístek za vstup  5 EUR. Cestou potkáváme natěšené cyklisty, kteří míří také k jezeru. V některé části nás obklopují vysoká skaliska bez porostů. Tady musí být v létě dost horko! V sezóně jezdí kyvadlový autobus z míst před kamenitým suťovištěm a je možné odtud dojít k jezeru i pěšky.

Nádherné průzračné  jezero pokryté z části krustami ledu  a sněhem. Bílé vrcholy a štíty  Gruppo di Brenta a bílé obláčky umocňují tu nádheru.

Lago di Tovel

Za znění líbivých tónů stojíme u jezera, které se za určitých podmínek dokáže, díky jednobuněčným  řasám Glenodium sanquineum /Tovellia sanquinea/,  zbarvit do červena. Naposledy se jezero zbarvilo v roce 1964.

Jdeme příjemnou cestou, zčásti ještě pokrytou tajícím sněhem, kolem jezera. Vystoupáme i na skalnatou plošinu /stezka č. 339/, odkud tryská na protější skále vodopád  říčky Risla.  Vracíme se na okružní cestu kolem jezera. U pláže s bílým pískem /a sněhem/  si na odpočívadle dáváme svačinu. Barva vody i hřejivé paprsky vody   lákají  ke koupání,  možná by se dalo, ale někdy v letních měsících. Jezero je hluboké 39 m, Zeměpisný název Tovel pochází z latinského slova tubus, kterým se označovaly prudké žlaby, kterými se dřevo dopravovalo do údolí. Údolí Tovel se rozkládá na ploše dlouhé 17 km.

Lago di Tovel

Národní park  Adamello – Brenta

Jezero se nachází v NP Adamello – Brenta. Park, ve kterém mimo lesní zvěře můžete potkat i medvěda hnědého. Svahy, které se vypínají nad jezerem jsou v nadmořské výšce od 600- 2900 m.

Lago di Tovel

Na svazích kvetou vřesovce, pod námi se zračí blankytně modrá až zelená křišťálově čistá voda. Trochu jak v Karibiku U jezera je možnost občerstvení v hotelu Lago Rosso a Miralgo. Nedat si zde pravou italskou kávu by byl hřích.. V těchto místech je i několik chat v lese nad jezerem.

Lago di Tovel

V létě  bude oblast kolem jezera Tovel asi velmi navštěvované a turisty oblíbené místo. Jsme rády, že my si jezero užily téměř bez lidí v nejkrásnějším období jara. Jezero Tovel  je ideálním výchozím bodem obtížných výstupů na Dolomity Brenta a výletům  k salaším v nižších horách. Na břehu jezera se nachází návštěvnické centrum přírodního parku Adamello Brenta, které je spravováno ve spolupráci s přírodovědeckým muzeem Museo Tridentino.

Lago di Tovel
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.