• Menu
  • Menu

Itálie, Cinque terre, ligurský ráj

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Itálie, Cinque terre, ligurský ráj

Každý mi říkal: „Jedete na výlet přes Pisu do Janova? Pak si nesmíte nechat ujít Cinque Terre.“ Z počátku jsem vůbec netušila, o co vlastně jde. Je to nějaká významná památka, ostrov, nebo co se vlastně skrývá za označením „5 zemí“?


Když už mi asi třetí kamarád opět doporučil toto místo, rozhodla jsem se, že musím zjistit, co je na tomto místě tak zajímavé.

Jako Cinque Terre se označuje část skalnatého pobřeží, které se nachází na severozápadě Itálie, v oblasti zvané Ligurie. Cesta vlakem z Pisy vám zabere něco okolo jedné hodiny jízdy. Pokud zvolíte opačnou cestu- vlak z Janova, pak vám cesta bude trvat přibližně 1,5 hodin. Železniční trať ale vede přímo po pobřeží, takže si můžete vychutnat překrásné výhledy na moře, barevné domy, zeleň a okolní hory.

Cinque terre je jakýmsi vyvrcholením zdejší překrásné přírody a architektury. Jedná se o pět přímořských vesnic, které byly již roku 1997 zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Není se čemu divit- oranžové, červené a žluté domy postavené na příkrých zelených svazích, modré moře a obloha, hnědé skály- tomu já říkám pastva pro oči a místo, kde můžete dokonale relaxovat.

Podle našich kamarádů a nakonec i podle našeho turistického průvodce je nejlepším startovacím bodem městečko Levante, které se nachází severozápadně od Cinque terre. Dostali jsme doporučení na krásné cesty okolo pobřeží, a tak jsme jednu z nich chtěli také podniknout. Bohužel jsme absolutně nepochopili časovou a fyzickou náročnost celého výletu, a tak jsme se myšlenky na výlet po skalnatém pobřeží museli nakonec vzdát. Pro ty z vás, kteří sem přijedou právě za tímto dobrodružstvím, jsou zde informační kanceláře, které se nachází na každé železniční stanici v okolí. Zde vám ochotně poradí vše, co potřebujete vědět o místních stezkách. Protože byla celá oblast vyhlášena jako národní park, budete muset za návštěvu měst a výlety zaplatit nějaké paušální vstupné. Jeho smysl jsme ovšem vůbec nepochopili. Protože po nás nikdo nic nechtěl, ani my jsme neměli potřebu ptát se na podrobnosti tohoto poplatku.

Z Levanta jsme se vydali vlakem zpět do první vesničky Cinque terre – Monterosso al Mare. Železniční stanice je zde umístěna přibližně 50 metrů od moře, přímo na hlavní promenádě. Pokud nemáte zrovna dobrodružnou povahu, můžete si zdejší místo vychutnat i na místní kamínkové pláži. Slunce zde svítí téměř celý den. Jedinou nevýhodou je poměrně studená voda, ale i to vám v parném letním dni přijde vhod. Také procházka po historickém městě nebo posezení v jedné z místních kavárniček na hlavní promenádě stojí za to. Neměli byste vynechat ani slavnou italskou zmrzlinu – gelato, která vás v horkém dni alespoň trochu ochladí.

Protože jsme neměli tolik času, rozhodli jsme se necestovat z jedné vesnice do druhé, tak jak to dělají místní turisté. Pokud plánujete návštěvu místního pobřeží a budete mít více času než my, doporučuji si zakoupit jízdenku na vlak, která vám umožní cestovat z jedné vesničky do druhé. Nemusíte pak řešit nepříjemnosti spojené s kupováním jízdenek a navíc i výrazně ušetříte. Z Monterosso al Mare je za dobrého počasí vidět do velké vzdálenosti a tak jsme jen z povzdálí mohli obdivovat barevné spektrum ostatních vesnic na pobřeží od Monterossa al Mare směrem na jih to jsou: Varnazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore. Zajímavým výletem, i když se jedná o 100% turistickou atrakci, může být i plavba jednou z místních výletních lodí, díky které si můžete pobřeží prohlédnout z trochu jiné perspektivy.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *