Pozůstatky po původním sídlišti z období Římské říše ve městě bohužel už nenajdete. Jsou totiž pohřbeny pod nynějším symbolem Bolzana, gotickým dómem, který se tyčí přímo v srdci města na náměstí Waltherplatz. V kapli Sv. Jana jsou k vidění fresky ze 14. století. Fresky z 15. století můžete obdivovat v křížové chodbě dominikánského kláštera na Dominikanerplatz a slavný vyřezávaný oltář (cca 1475) od Michaela Pachera vás zaujme ve farním kostele v městské části Gries. Mezi další středověké památky patří i překrásné domy, ve kterých jsou v současnosti umístěny galerie, muzea, obchody anebo kavárny a restaurace.
Jedno z těchto muzeí (Archeologické muzeum) skrývá ve svých výstavních sálech islavnou 5300 let starou mumii „Ötziho“ ze Similaunu. V současné době zde probíhá výstava (až do ledna roku 2013), která vám představí celkový pohled na dobu, ve které Ötzi žil. Budete překvapeni, tak jako já, co všechno se dá z jedné lidské mumie vybádat. Kromě toho, že vědci zjistili, co měl na sobě, jaké měl zdravotní problémy a jak zemřel, dokázali i vyzkoumat, jaké měl poslední jídlo a jak dlouhou dobu před smrtí jedl. Jejich dedukce je opravdu působivá, zvlášť když přihlédneme ke stáří mumie! Výstava bude bavit nejen vás, ale i vaše děti, které si zde mohou některé exponáty dokonce i osahat. Vstup je 7 euro. Když přijdete během nějakého italského svátku, tak se vám může stát, že bude vstup zadarmo (například během dne žen nebo mezinárodního muzejního dne).
Dalším muzeem, které stojí za to navštívit je Museion – muzeum moderního a současného umění. Jeho sbírky nejsou ničím výjimečné, zato budova, která je ukrývá, je podle mého názoru nejkrásnější moderní budovou v Bolzanu. Byla postavena v roce 2001 a za její realizací stojí britský architekt David Chipperfield. Pokud nebudete chtít platit vstupné do galerie, ale budete se chtít na budovu podívat také z interiéru, pak si můžete sednout do místní kavárny, která se nachází v přízemí budovy a dát si zde třeba odpolední aperitiv.
V Bolzanu se nachází ještě mnoho dalších muzeí- například Městské muzeum nebo Přírodovědné muzeum jižního Tyrolska.
Za návštěvu stojí i absolventské koncerty vážné hudby (zdarma), které se často konají na místní konzervatoři nebo divadlo, které mohou navštívit ti z vás, kdo ovládají místní jazyk. Bolzano, jak se zdá, je velmi kulturním městem. Kromě všech možných festivalů, které se zde během roku pořádají, doporučuji návštěvu místního trhu, který se koná každou sobotu dopoledne na náměstí Piazza della Vittoria. Nakoupíte zde sýry, salámy a jiné potraviny, nebo třeba šperky, kabelky, boty a oblečení. Jinými slovy všechno, co pravá Italka k životu potřebuje. No, a když už se vám oblečení a jiné „krámy“ nevejdou už do skříně, můžete vyrazit na místní bleší trh, který se koná každou první sobotu v měsíci hned v parku při řece. Obchody se značkovým oblečením se nachází v podloubí historických domů v centru, především na ulici Laubengasse. Ta vede až na náměstí Obstplatz, které je typické pro své trhové stánky se zeleninou, ovocem, sušenými bylinkami, sýry a mnoha dalšími místními produkty.
Historické centrum Bolzana není jedno z největších. Jeho cenná stránka je právě v tom, že je malé a malebné, určené k pomalým procházkám se zmrzlinovým kornoutem v ruce. Můžete si ho užít v pomalém italském tempu, tak jako to dělá většina z místních. Tedy posadit se do jedné z venkovních kaváren na odpolední kávičku a popovídat si s přáteli o tom, co se všechno se změnilo.
Přidat komentář