• Menu
  • Menu

Livigno – Sněhový a nákupní ráj!

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Livigno – Sněhový a nákupní ráj!

Region Sondrio se nachází uprostřed úžasně rozmanité přírody v Lombardii. Panoramatický výhled na skupinu Ortler, pohoří východních Alp, nebo na ledovec Forni je přímo dech beroucí.

Livigno

Na slunečné straně Lombardských Alp, nedaleko St. Moritzu se nachází středisko Livigno. Toto oblíbené lyžařské středisko zaručuje výborné sněhové podmínky, jelikož se nachází ve výšce 1 816 m. Nejen jako pořadatel mnoha světových závodů, ale i coby nákupní ráj díky možnostem bezcelního nákupu se Livigno proslavilo až daleko za italské hranice. Čtvrť „Trepalle“ (1 900 – 2 250m) je nejvýše položenou osadou v Evropě, která je permanentně obydlena. Tradiční dřevěné stavby vytváří charakteristickou atmosféru a výhodná poloha střediska na jižní straně Alp zaručuje nadprůměrné množstvím slunečných paprsků. Široké sjezdovky jsou vždy skvěle upraveny a obří snowparky nabízí snowboardistům vše, po čem tajně touží. Po dni stráveném na sjezdovce je možné zpříjemnit si večer ve welness centru, kde se nachází bazén, sauna pára a spousta dalších sportovních aktivit, horské chaty lákají  k zábavě après ski, obchody nabízejí k bezcelnímu nakupování.

Carosselo

V bezcelní zóně Livigno můžete výhodně nakoupit nejen parfémy, alkohol nebo cigarety (omezený vývoz), ale také můžete velmi ušetřit při nákupu oblečení, hodinek, nebo při pouhém tankování až 40% z běžné ceny! Na sjezdovkách jsou ceny rovněž příznivé. V Livignu si tedy užijete báječnou dovolenou za málo peněz!

Livigno

V oblasti Alta Valtellina se nachází mimo jiné i lyžařská střediska, Bormio, Santa Catarina a Valdidentro. V lyžařském ráji Livigno – Monte della Neve-Carosello na vás čeká 115 km sjezdovek a 31 lanovek a vleků. Svými perfektně upravovanými svahy, které se rozléhají po obou stranách střediska, je Livigno dokonale chráněno. Široké pláně, ležící většinou nad stromovým pásmem, zaručují fantastické podmínky pro lyžování. Nejširší nabídku sjezdovek najdete mezi středisky Carosello 3000 a Vetta Blesaccia. Díky tomu, že je z Livigna blízko ke švýcarským hranicím, si můžete udělat výlet do švýcarského St. Moritzu. Střediska Bormio, Valdidentro a Santa Caterina, které nabízí celkem 100 km sjezdovek, které obsluhuje 39 vleků a lanovek. Díky nadmořské výšce od 1 225 do 3 012 metrů a dostatečnému množství sněžných děl mají tato střediska ideální sněhové podmínky, které zaručí nezapomenutelný lyžařský zážitek na sjezdovkách světového poháru. Nejvyšším bodem střediska je 2 797 m n. m. a obec samotná leží v jeho nejnižší části 1 816m n. m. Sjezdovky se rozléhají po obou stranách údolí, nejsou bohužel propojeny na lyžích (jen skibusy), takže si můžete vychutnat lyžování na sluníčku po celý den. Nicméně vysoká kvalita sjezdovek jistě tento nedostatek kompenzuje. Zdejší stráně jsou bohaté především na středně těžké červené tratě, které v horních patrech nad hranicí lesa svojí šířkou připomínají ony pověstné „carvingové“ dálnice. To platí hlavně pro oblast Carosello 3000 (podél druhého úseku kabinky). Tratě nad hranicí lesa jsou také převážně příjemně členité – prudší úseky se střídají s těmi méně prudkými. V areálu Mottolino je pak pod Monte Neve několik náročnějších černých sjezdovek. Černé jsou rovněž dolní části tratí vedoucí podél prvního úseku kabinky v oblasti Carosselo 3000.

apres ski

Pro freeridové nadšence nabízí středisko četné možnosti jízdy v hlubokém sněhu na straně Carosello a velký snowpark na Mottolinu a Carosellu s u-rampou, skokánky, raily a bordercrossem o délce 760 m. To činí z Livigna skutečný ráj pro freestylisty. Poblíž střediska najdou i začátečníci cvičný svah k prvním pokusům. Celoročním zážitkem je festival „La Skieda“, který se na začátku dubna postará mnohými akcemi, kurzy pro začátečníky a možností vyzkoušet si materiál o spoustu zábavy. Oblíbené je středisko také kvůli perfektnímu spojení mezi vesničkou a lyžařským areálem! Po svazích nad Livignem (1.815 m) vede síť lanovek na obě strany údolí. Na západní straně údolí kolem Monte della Neve (2.785 m) se rozprostírá areál Mottolino. Na protější straně pak leží areál Carosello 3000 s nejvyšším bodem Vetta Blesaccia (2.796 m.n.m.), jedna sedačka rovněž zasahuje ještě i na druhou stranu části Carosello – do sousedního údolí (oblast Federia).Lehké a cvičné terény jsou především poblíž pěší zóny na kraji města na obou stranách údolí. Kromě dvou stařičkých dvousedaček (na každé straně údolí jedna) je většina vleků moderních a pohodlných – kabinky nebo 4-6 sedačky (cca. polovina s krytem proti větru).

Vedle Livigna můžete na společný skipas 4 Valley Alta Valtelina navštívit i sousední Bormio (40 km) či S. Caterinu (45 km).

Jako místní specialita se tu při après ski podává teplý nápoj „Bombardino“, který musíte bezpodmínečně ochutnat, tento nápoj velice připomíná teplý vaječňák se šlehačkou! Mnoho příjemných restaurací, kaváren, barů, hospůdek, vináren a diskoték se postará o pestrou zábavu, takže se večer rozhodně nudit nebudete. Další atraktivní nabídkou je např. sáňkování, bruslení, horolezectví, pěší túra o délce 10 km, sněžné skútry, jízda na koni, bowling, kulečník, sauna, bazén nebo posilovna. Pro ty, kteří by rádi poznali tradiční a kulturní stránky Livigna, je tu připraveno mnoho kostelů. Některé z nich pochází ze 17. století a jsou úložištěm zajímavých uměleckých památek.

Livigno

Livigno nabízí celkem 40 km upravených běžeckých stop. Každý rok v prosinci je zde sezóna slavnostně otevřena mezinárodním běžeckým maratónem zvaném „La Sgambeda“. Vzhledem k poloze ve vysokohorském údolí jsou v Livignu podmínky pro běžecké lyžování prostě perfektní. 30 km dlouhá „Pista Turistica“ okouzlí především zdatné běžkaře. Díky mírnému profilu tratě je však vhodná i pro rekreační turisty a začátečníky. Na 10 km dlouhé trati „Pista Agonistica Molino“ se dokonce konají mezinárodní závody. Pro ty, kteří se chtějí oddávat běžeckému sportu i v pozdních večerních hodinách, je zde připravena dvoukilometrová osvětlená trať, na které můžete kroužit až do samotné půlnoci!

Livigno s dětmi

Příjezd a odjezd do Livigna  však komplikuje úzký tunel s jednosměrným střídavým provozem právě na hranici se Švýcarskem. Vyplatí se koupit si zpáteční tiket, pro osobní auto činí cena 30 €. Tunel je v zimním období otevřen 24 hodin denně, v sobotu by mělo platit to, že od 5 do 9 hodin by měl být tunel průjezdný jen z Livigna do Švýcarska, od 10 do 16 hodin pak opačně, tedy směrem do Livigna.

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *