• Menu
  • Menu

Merano, lázeňské město plné evropských jazyků

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Merano, lázeňské město plné evropských jazyků

Merano se nachází na severu Itálie, a stejně jako Bolzano je to město, kde se dorozumíte minimálně dvěma jazyky. Povinná italština se zde mísí s vlivy rakouské němčiny. Je zajímavé přijít do baru a zkusit mluvit italsky. Někdy vás číšník nechá se v tom pořádně vykoupat, a někdy se vás slušně zeptá, jestli náhodou nemluvíte německy. Pravidlo, že by zde všichni měli ovládat italštinu, není zcela platné. Řekla bych, že je to tak 50 na 50, že se strefíte do jazyku, kterým místní mluví již od narození. Je zde totiž opravdu hodně rodin, které mluví pouze německy a italštinu se učí jen ve škole.

Merano, severní Itálie

 Třetím jazykem, který zde můžete poměrně bez problémů využít, je mezinárodní angličtina. Nakonec je to právě ten jazyk, který běžně používám, když mi dojde slovní zásoba z italštiny a následně i němčiny. Nemyslete si ovšem, že se anglicky domluvíte všude. Například v Trentu, které je vzdáleno 80 km jižně od Merana, si s angličtinou u místních obyvatel ani neškrtnete a totéž platí i o němčině.

Ještě jeden jazyk zde můžete poměrně s přehledem využít- slovenštinu. Sice nevím, jaká je toho příčina, ale Slováků, kteří v této oblasti pracují, je opravdu hodně. Hlavně v barech a obecně v odvětví služeb není těžké narazit na slovensky mluvící obyvatele.

Merano je s 37 tisíci obyvatel druhé největší město v provincii Bolzano a bylo založeno již v 9. století. V současné době je známo především díky místním lázním, které se nachází v městském parku u historického centra. Můžete zde využít studené minerální, radioaktivní nebo fluoridové prameny. Jejich zdrojem je nedaleká hora San Vigilio. Pokud trpíte nějakým respiračním onemocněním, záněty, či máte srdeční nebo gynekologické problémy, je to právě Merano a místní lázně, které by vám od bolestí všeho druhu měli pomoci. Na vaší návštěvě, kterou můžete podniknout například na cestě domů z některého z lyžařských letovisek, vás mile překvapí i historické centrum města, ve kterém se můžete procházet příjemnými úzkými středověkými uličkami. Jsou zde dochovány domy ze 14. století, ve kterých můžete nakoupit například i věhlasnou italskou módu.

Údajnou dominantou města je hrad Castel Trautmannsdorf. Údajnou píši, protože je poměrně těžké bez dalších znalostí zjistit, o jaký z místních hradů se jedná. Do navigace jsme zadaly významný bod na trati, a pak už jen vybíraly, jaký z těch hradů by to tak mohl být. Při hledání jsme samozřejmě zapomněly na jméno tohoto nejvýznamnějšího, a tak jsme se podle navigace vydaly úzkými, klikatými uličky vzhůru nad město. Cestou jsme potkaly tři jiné hrady, ale  Trautmannsdorf jsme nenašly. Místo toho nás cesta zavedla mezi všudypřítomné jablečné sady, které v tomto období kvetly překrásnými bílo-růžovými květy. Dojely jsme až na konec cesty, kde byl úžasný výhled na celé Meráno, jeho okolí, hory a údolí, a pak se vydaly zpět do Bolzana. Do Merana se určitě musím vrátit. Nejenom kvůli místním obchodům s oblečením, kterých je v Bolzanu minimálně, ale také kvůli věhlasným zahradám u Castel Trautmannsdorf.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.