• Menu
  • Menu

Gardino dei Tarocchi – Zahrada Il

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Gardino dei Tarocchi – Zahrada Il

Království Tarotu – tarotovou zahradu  najdete  ve  vesničce  Garavicchio  v italském  Toskánsku .  Dílo sochařky Niki dei Tarocchi  :  obrovité sochy zasazené do zdejší zeleně , olemované  cypřiši a olivovníky ,   s vůní levandule a jižních bylin, vám vyrazí dech svou monumentálností, barevností,  leskem a krásou. Zahrada Il Gardino dei Tarocchi , či tarotová zahrada vznikla souhrou náhod, obrovského talentu a snu této sochařky. Mohla také  vzniknout díky velkorysé nabídce její přítelkyně, které svůj sen o  zahradě  se sochami vyprávěla, a která  jí nabídla svůj pozemek v překrásné  krajině, blízko středověkého městečka CapalbioTématem pro její velkolepé dílo a záměr bylo 22 karet Velké arkány Tarotu.

Il Gardino dei Tarocchi

Tarot – vykládání karet s postavami , které nesou archetypální symboliku.

Inspirací pro tento projekt bylo zajisté dílo Antonia Gaudího , slavný zámek ve francouzském Heuterives a  manýristická zahrada Sacro Bosco v Bormazu . Dalším, neméně významným vlivem,  byly vjemové obrazy , které  sochařka nacházela při  svých cestách po Řecku, Maroku, Indii , Egyptě , Mexiku…

Rok 1978 byl rok příprav. První dvě sochy Kouzelník a Velekněžka vznikly v roce 1980.  Za pomocníky měla  sochařka při tvoření děl nejenom farmáře  z okolí , ale na veleúspěchu se podílel  i její asistent  Ricardo Menon a manžel, sochař Jean Tinguely ( ocelové konstrukce), Venera Finoccharo (keramická výzdoba),  Piere Marie Lejeune s ženou Isabellou ( mozaiky z benátského, francouzského a čekého skla)
Celkový architektonický záměr zahrady je velmi jednoduchý, bizarnost a dotváření pocitu plnosti a složitosti dodávají zahradě vztyčené sochy , bublající potůčky , pohádkové  i  eroticky nabité bytosti. Zahradě  i okolní krajině vévodí obrovská socha Vládkyně, ztvárněná do podoby  sfingy . Uvnitř sochy se nachází ateliér sochařky. Kruhové městečko  ukrývající v sobě tajemnost  a zákoutí tvořenou obrazy z mozaiek a lesklých úlomků nebo barevné keramiky  vše  umělkyně dokonale propojuje s fantazií  i okolní toskánskou přírodou. Místo  Vás nutí chvíli zapomenout  na všední svět a dovoluje Vám ponořit se do tajemna  a pomůže vám   odkrýt smysl  symboliky jednotlivých karet.

Il Gardino dei Tarocchi

Park se nachází v italském Toskánsku blízko městečka Capalbio.
Tento park je možná  i světovým unikátem v prvenství , kdy  dílo  s takovouto tématikou , stvořila žena.

něco o málo o Tarotu : Tarotová sada se skládá ze sedmdesáti osmi karet. Dvacet dva z jich tvoří Velká arkána a padesát šest Malá arkána. V průběhu času jsme přeměnili padesát šest karet Malých arkán v nám známý balíček hracích karet. Jedna z nejoblíbenějších italských karetních her, která obsahuje „plnou sadu“ se nazývá taroky. Tato hra se ve svých mnoha verzích hraje ve Francii, České republice a mnoha dalších evropských zemích.
Tarotové karty jsou známé tím, že se používaly ve svých lidových i esoteričtějších podobách v západní Evropě již od 14. století. Italský spisovatel Covelluzo napsal v roce 1480, že se karty dostaly do Itálie v roce 1379 ze Severní Afriky.
Během pozdního středověku a renesance kodifikovali hebrejští mystici a učenci skvělé esoterické dílo, kterému se dnes říká Kabala. Tento neuvěřitelný pramen moudrosti je základem moderních systémů Tarotové symboliky.

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *