• Menu
  • Menu

Baltské moře u jezera Jamno

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Baltské moře u jezera Jamno

Jezero Jamno

Původní idea byla, že budeme spát u jezera Jamno, večerní koupání a romantika. Jsme v obci Mielno. Celé okolí jezera je hodně turistické, jsou tu kempy, penziony, hotely i ozdravovny. Kolem jezera jsou smíšené i borovicové lesy. Ubytovat se v některém z přeplněných kempů se nám nechtělo a voda v jezeře zase tak báječná nebyla. Horké léto a spousty komárů udělalo své.

jezero Jamno
jezero Jamno

Jezero se nachází v obci Mielno. Jeho průměrná hloubka je 1,4 m a maximální 3,9 m. Jezero vzniklo z bývalého mořského zálivu a má rozlohu 2240 ha, s délkou 10 km a šířkou 3,4 km. Jamno je spojeno s Baltským mořem přes kanál s názvem Jamieńskim Nurt, která se nachází asi 2 km odtud. Ústí kanálu  je během bouřek často zaplaveno. Jezero je skvělým místem pro provozování vodních sportů a pro rybolov. Dominantními druhy ryb ve vodách Jamna jsou: cejn, okoun, úhoř. Jiné druhy ryb vyskytující se v jezeře jsou štika, lín, karas obecný, okoun evropské, plotice, cejn bílá, Ježdík obecný, pstruh obecný. Jednou z největších atrakcí na jezeře Jamno, jsou bezesporu plavby lodí Mila.

Baltské moře

Díky přítomnosti moře, má oblast specifické mikroklima, které je vhodné k léčení respiračních onemocnění, hlavně je vhodné pro léčbu nemocných děti. Baltské moře je přirozeným zdrojem jódu, což vede k hypotyreózye. Bohaté na jód jsou mořské ryby, mořské plody. Čerstvý vzduch s obsahem jódu pomáhá udržovat zdravou pokožku, vlasy, nehty a zuby. Nejnižší teplota vody je uvedena v měsíci únoru, kdy se pohybuje kolem 1 ° C. Naproti tomu v letním období (červenec a srpen) se teplota vody může vyšplhat až na 19 ° C.

Baltské moře - Lazy
Baltské moře – Lazy

Kempování Lazy

Volba byla jasná, jsme v úžině, kde na jedné straně je jezero Jamno a na druhé straně přes silnici je moře. Jsme v oblasti Lazy, přijíždíme na obrovskou písečnou plochu. Stojí tady asi 5 karavanů. Za velkými dunami je moře. Rozhodnuto, tady budeme spát. První pohled na zapadající slunce a moře je fantastický! Voda, možná kvůli přecházející studené frontě, neskutečně ledová. Brr !

Baltské moře - Lazy
Baltské moře – Lazy

Romantické posezení se sklenkou vína se nekoná. Nálety komárů nás zaženou rychle do auta. Jsou všude! Mlátíme je hlava nehlava, mlátíme se navzájem. Moc to nepomáhá. Stříkáme na sebe repelenty. Noc teda moc klidná není. Nechápeme, že ti u těch karavanů sedí venku. Asi jsou zvyklí. Honzovi se v noci ztratila bota. Podezřívám velké psy, které sedí u protějšího karavanu!

Lazy

Lazy je slezská vesnice ve gmině Jasenice, Bílský okres a Slezské vojvodství v jižním Polsku.  Obec se nacházíí na okraji Slowinského národního parku, v historické části Těšínského knížectví a v roce 2009 měla 783 obyvatel. Ve vesnici se nachází katolický kostel Sv. Josefa.  Celá oblast je vychozím místem pro cyklotrasy, stále oblíbenější Nordic Walking a výlety do okolí.

Baltské moře - Lazy
Baltské moře – Lazy

Cyklostezky – Seaside stezka

Cyklostezka – Seaside stezka – značená červeně– délka 45 km.  /trasa: Plesná – Gaski Maják – Sarbinowo – Mielno – Strzeżenice – Dobiesławiec – Mścice – Jamno – Łabusz – Osieki – Iwęcino – Bielkowo/.Trasa vede podél pobřeží Baltského moře. Je součástí mezinárodní cyklotrasy. Podél trati je mnoho historických památek a památek.

Je velmi brzy, přejíždíme k dalšímu jezeru Dabki směrem na Darlowo.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *