• Menu
  • Menu

Brémy

Historie, víno i africké safari

Atraktivní turistická destinace v severním Německu, půlmilionové město Brémy ležící nedaleko známějšího Hamburku. Brémy, jehož radnice je zapsána na seznam UNESCO, nabízí návštěvníkům krásné procházky historickým centrem, odpočinek na břehu řeky Vezery i možnost ochutnat místní víno v jednom z mnoha tamních sklípků. Kdo zatouží po přírodě, může vyjet za město a navštívit největší zoologickou zahradu v severním Německu, nebo navštívit muzeum Klimahaus.

Bremehaven náměstí,  zdroj BTZ Bremer Touristik-Zentrale
Bremehaven náměstí, zdroj BTZ Bremer Touristik-Zentrale

Radnice a rytíř Roland, UNESCO

Dominantou Brém je pak bezpochyby 600 let stará radnice. Ta dokonce patří společně se sochou rytíře Rolanda, která stojí před ní, mezi památky chráněné organizací UNESCO. Za zmínku stojí hlavně horní patro stavby, kde mají návštěvníci možnost obdivovat repliky středověkých lodí zavěšené ke stropu. Ty mají připomínat, jak důležitý byl v minulosti pro město námořní obchod.

Radnici ale nenavštěvují jen obdivovatelé historie, má co nabídnout i milovníkům dobrého vína. Podzemí budovy totiž skrývá stejně starý vinný sklep. Není tedy nic jednoduššího, než po prohlídce zajít o pár pater níž třeba na dvě deci bílého. Pro opravdové znalce pak radnice skrývá skutečný poklad – nejstarší německé víno z roku 1653. Je zajímavé, že i po tolika staletích je možné růžové víno pít. Tuto výsadu ale mají jen dva lidé – sklepmistr a starosta Brém.

Socha Rolanda, foto Jochen Mönch
Socha Rolanda, foto Jochen Mönch

Historie je všudypřítomná

Brémy se můžou pochlubit už zhruba 1200 let starou historií, která je tu vidět na každém kroku. Nejstarší částí města je čtvrť Schnoor se svými dlážděnými uličkami lemovanými domky z 15. a 16. století. Původně tu prý žili provazníci, kteří zásobovali lany místní rybáře. Dnes tu mají návštěvníci možnost nakoupit například ručně vyráběné šperky nebo si vychutnat šálek kávy v některé z útulných kaváren. Během většiny roku jsou schnoorské obchody otevřené dokonce v neděli, což v Německu nebývá zvykem.

U řeky Vezery nebo výlet lodí do přímořského Bremerhavenu

Pokud vyjde počasí, je ideální vyrazit k řece. Od radnice je to jen kousek na promenádu Schlachte, kde Brémy ukazují svou moderní a uvolněnou tvář. Na své si tu přijde opravdu každý. Návštěvníci mají možnost se projet na lodi nebo jen pozorovat okolí od vychlazeného brémského piva. V létě tu každou sobotu probíhají hudební vystoupení, sportovní události nebo veřejná grilování. A tradiční bleší trhy se tu konají dokonce celoročně.

Koho by nebavilo jen tak líně relaxovat na promenádě, může se vydat na výlet lodí do přímořského Bremerhavenu, které vlastně přísluší k Brémám. Dá se říct, že je to jakási spojnice Brém a Severního moře. Pobřeží láká k dlouhým procházkám nebo i projížďkám na kole, při kterých můžete pozorovat odplouvající lodě a představovat si, jaké to asi bylo, když se odsud dobrodruzi vydávali na své dlouhé cesty do Ameriky.

Promenáda Schlachte, foto Dietmar Banck
Promenáda Schlachte, foto Dietmar Banck

Klimahaus

Návštěvníci tu mají možnost na vlastní kůži zažít všechna klimatická pásma na Zemi. Chladné švýcarské louky střídá suchý a horký vzduch Saharské pouště, následovaný mrazem Antarktidy a dusným klimatem tropických oblastí. Zájemci si mohou zkusit třeba to, jak vypadá noční život v africkém deštném pralese nebo jak probíhá prudká bouřka na Samoe. A to vše pod jednou střechou v severoněmeckém městě.

Sergenti park, Zoo a safari 

Brémské okolí nabízí vyžití také pro milovníky zvířat. Ti si mohou zajet směrem na jih do Serengeti Parku, kde se jako mávnutím kouzelného proutku ocitnou přímo v srdci „černého kontinentu“. Nejde přitom jen o zoologickou zahradu, ale o skutečné safari, kde se všechna zvířata pohybují volně. Návštěvníci přitom mají na výběr z několika okruhů, během kterých pozorují buď zvířata africké savany, nebo třeba opice žijící v korunách stromů. Komu by nestačil jeden den, má možnost i přenocování v chatkách inspirovaných tradičními přístřešky kmene Masai Mara.

Jak  se do Brém dostanete

Brémy, ač leží na severu Německa, jsou snadno dosažitelné např. leteckým spojem společnosti Eurowings, která létá z Prahy do Hamburku, přímo z letiště je možné pokračovat vlakem nebo vypůjčeným autem. Brémy můžete také zahrnout do prázdninového cestování po Německu.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *