• Menu
  • Menu

Slowinský národní park

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Slowinský národní park

POLSKÁ SAHARA – LEBSKÉ DUNY 

Do jednoho z výchozích bodů  Slowinského národního  parku, do Leby, jsme přijeli téměř za tmy. Park je zapsán do Seznamu světových rezervací biosféry Unesco. Zvláště cenná jsou nejrůznější rostlinná společenstva v parku. Najdete tady  různé druhy písčitých pláží a dun s typickými pobřežními  borovými lesy, bahenní rostliny na četných rašeliništích a sítiny a rákosí na březích jezer. V parku sídlí řada vzácných druhů ptáků, včetně orla mořského, výra, kormorána, černého čápa a mnoha druhů vodních ptáků.

Vstup do parku – Rabka

My natěšení a ne zrovna nabušení informacemi  míříme jenom pár kilometrů /asi 3/ za město do Rabky. Jsme u vstupu do NP, je tu obrovské placené parkoviště, v tuto večerní dobu už hodně prázdné. U brány dostáváme informaci, že můžeme za úplatu na parkovišti přespat, ale musíme si pospíšit za chvíli se brány zavírají a pak už se na parkoviště není možné dostat. Jsme unavení, ležení máme v autě a  tak s radostí tuto možnost vítáme. Ráno se brány parku otevírají  až někdy kolem 8 hodiny , kdy vyjíždějí první elektrobusy. Můžete také jít pěšky, nebo dokonce je možné jet na kole. Kolo je možné si zapůjčit i v parku. Několik nadšenců jsme na kole potkali. My si zvolili jednu z kratších tras cca asi 10 km. Počasí nám moc nepřeje. U vstupu jdeme na prohlídku galerie.

Zakupujeme jízdenku do parku a  na bus  a vyrážíme. První zastávka je uprostřed lesa , na bývalé raketové základěně  z roku 1941. Dnes je zde muzeum. Tady opět musíme zakoupit vstupenku. Pro milovníky válečné historie  je  tady takový malý vojenský ráj ,  mají opravdu cenné kousky. Je zde i vyhlídka, z které je vidět při dobrém počasí daleko do kraje. Přes les jsou vidět nekonečné kopce písku , Baltské moře a na druhé straně pak Lebské jezero. Odsud znova popojedeme minibusem až ke vstupu k velkým písečným dunám.

Písečné duny - Slowinský NP
Písečné duny – Slowinský NP

Wydma Lacka

Jedním slovem, nádhera!! Jsme první ranní turisté a tak máme i štěstí, je nás jenom několik a poušť je plná písku, ale ne lidí. Je sice dost zataženo, ale tmavé nebe, umírající a v písku se tyčící černá torza stromů, to vše v kontrastu s bílým  nekonečným pískem, tvoří neskutečně  panorama. Dalším zážitkem je, když vyjdete na vrchol duny a v dáli vidíte Balt.

Písečné duny - Slowinský NP
Písečné duny – Slowinský NP

Po břehu zpět do Rabky

To, co nás překvapilo na písečných dunách, má tady na břehu ještě větší dynamiku, barvy od černé, přes rudou až po bílý písek, zvedající se vlny a ledový vichr s krůpějemi dešťových kapek, které nás  bičují do tváří. Úžasné. Bosé a ledové nohy, které chtějí splynout s mořským živlem dost zrychlují a hledají tu nejschůdnější trasu. Jsou okamžiky, kdy moře vytváří zvláštní plochy a vy máte pocit, že s lehkostí  levitujete na hladině vody. Břehy, v některých  místech strmé a vysoké se stromy, které  křičí na poplach , že se brzy zřítí a zmizí ve vodách BaltuTeď u leje  hodně a my máme štěstí , že jsme  už blízko u parkoviště. Byl to nádherný výlet a počasí dodalo  celkovému zážitku na dramatičnosti.

baltské pobřeží - písečné duny - Slowinský NP
baltské pobřeží – písečné duny – Slowinský NP

Slowinský národní park

Jedním z nejnavštěvovanějších a nejobdivovanějších oblastí  Slowinského národního parku jsou pobřežní Lebské duny. Právě tady u Leby najdete  opravdu unikátní a v Evropě ojedinělý  ekosystém Kouzlem přírody jste v jednu chvíli místo v Evropě daleko odsud až třeba v africké poušti – Sahaře. Lebský výběžek  je důkazem zdánlivě mrtvé  a málo dynamické krajiny. Opak je pravdou. Díky tisíciletému působení moře,  vln a chladnému mořskému větru se pohybuje písky na pobřeží a vytváří  ohromné písečné duny.  Pohyblivé písečné duny se každým rokem posunou o nějakých 9 metrů. Nejvyšší duna dosahuje výšky až 40 metrů!

baltské pobřeží  levitující Honza Slowinský NP
baltské pobřeží levitující Honza Slowinský NP

Vstupné na duny pro 2 dospělé osoby: 14 Zlotých , elektrobus : 35 Zlotýc , raketová základna – muzeum + vyhlídka : 12 zlotých

více o parku najdete: tady

LEBA

Město Leba je hojně navštěvované turisty a tak než se vydáte do pouště, můžete si užít plnými doušky  atrakcemi nabité přímořské město.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *