POLSKÁ SAHARA – LEBSKÉ DUNY
Do jednoho z výchozích bodů Slowinského národního parku, do Leby, jsme přijeli téměř za tmy. Park je zapsán do Seznamu světových rezervací biosféry Unesco. Zvláště cenná jsou nejrůznější rostlinná společenstva v parku. Najdete tady různé druhy písčitých pláží a dun s typickými pobřežními borovými lesy, bahenní rostliny na četných rašeliništích a sítiny a rákosí na březích jezer. V parku sídlí řada vzácných druhů ptáků, včetně orla mořského, výra, kormorána, černého čápa a mnoha druhů vodních ptáků.
Vstup do parku – Rabka
My natěšení a ne zrovna nabušení informacemi míříme jenom pár kilometrů /asi 3/ za město do Rabky. Jsme u vstupu do NP, je tu obrovské placené parkoviště, v tuto večerní dobu už hodně prázdné. U brány dostáváme informaci, že můžeme za úplatu na parkovišti přespat, ale musíme si pospíšit za chvíli se brány zavírají a pak už se na parkoviště není možné dostat. Jsme unavení, ležení máme v autě a tak s radostí tuto možnost vítáme. Ráno se brány parku otevírají až někdy kolem 8 hodiny , kdy vyjíždějí první elektrobusy. Můžete také jít pěšky, nebo dokonce je možné jet na kole. Kolo je možné si zapůjčit i v parku. Několik nadšenců jsme na kole potkali. My si zvolili jednu z kratších tras cca asi 10 km. Počasí nám moc nepřeje. U vstupu jdeme na prohlídku galerie.
Zakupujeme jízdenku do parku a na bus a vyrážíme. První zastávka je uprostřed lesa , na bývalé raketové základěně z roku 1941. Dnes je zde muzeum. Tady opět musíme zakoupit vstupenku. Pro milovníky válečné historie je tady takový malý vojenský ráj , mají opravdu cenné kousky. Je zde i vyhlídka, z které je vidět při dobrém počasí daleko do kraje. Přes les jsou vidět nekonečné kopce písku , Baltské moře a na druhé straně pak Lebské jezero. Odsud znova popojedeme minibusem až ke vstupu k velkým písečným dunám.

Wydma Lacka
Jedním slovem, nádhera!! Jsme první ranní turisté a tak máme i štěstí, je nás jenom několik a poušť je plná písku, ale ne lidí. Je sice dost zataženo, ale tmavé nebe, umírající a v písku se tyčící černá torza stromů, to vše v kontrastu s bílým nekonečným pískem, tvoří neskutečně panorama. Dalším zážitkem je, když vyjdete na vrchol duny a v dáli vidíte Balt.

Po břehu zpět do Rabky
To, co nás překvapilo na písečných dunách, má tady na břehu ještě větší dynamiku, barvy od černé, přes rudou až po bílý písek, zvedající se vlny a ledový vichr s krůpějemi dešťových kapek, které nás bičují do tváří. Úžasné. Bosé a ledové nohy, které chtějí splynout s mořským živlem dost zrychlují a hledají tu nejschůdnější trasu. Jsou okamžiky, kdy moře vytváří zvláštní plochy a vy máte pocit, že s lehkostí levitujete na hladině vody. Břehy, v některých místech strmé a vysoké se stromy, které křičí na poplach , že se brzy zřítí a zmizí ve vodách BaltuTeď u leje hodně a my máme štěstí , že jsme už blízko u parkoviště. Byl to nádherný výlet a počasí dodalo celkovému zážitku na dramatičnosti.

Slowinský národní park
Jedním z nejnavštěvovanějších a nejobdivovanějších oblastí Slowinského národního parku jsou pobřežní Lebské duny. Právě tady u Leby najdete opravdu unikátní a v Evropě ojedinělý ekosystém Kouzlem přírody jste v jednu chvíli místo v Evropě daleko odsud až třeba v africké poušti – Sahaře. Lebský výběžek je důkazem zdánlivě mrtvé a málo dynamické krajiny. Opak je pravdou. Díky tisíciletému působení moře, vln a chladnému mořskému větru se pohybuje písky na pobřeží a vytváří ohromné písečné duny. Pohyblivé písečné duny se každým rokem posunou o nějakých 9 metrů. Nejvyšší duna dosahuje výšky až 40 metrů!

Vstupné na duny pro 2 dospělé osoby: 14 Zlotých , elektrobus : 35 Zlotýc , raketová základna – muzeum + vyhlídka : 12 zlotých
více o parku najdete: tady
LEBA
Město Leba je hojně navštěvované turisty a tak než se vydáte do pouště, můžete si užít plnými doušky atrakcemi nabité přímořské město.
Přidat komentář