• Menu
  • Menu

Jihočeská vesnička Mažice

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Jihočeská vesnička Mažice

Blatská architektura – Mažice

Je pravda, že je mnoho malebných jihočeských vesniček. Tahle vesnička je přímo pohádková. Žlutobílá kaple s rybníčkem uprostřed. Můstky, cesty a domy jako z bílé krajky, modré nebe a pěnové mráčky. Už jenom chyběla selka v kroji, která by vyběhla z domu a přinesla voňavé koláče. Kousek od kostelíčka je hospůdka NA KOVÁRNĚ. Těšily jsme se na nějakou jihočeskou dobrotu. Na jídlo otevíraly až od 16 hodin, ale i kafíčko se zákuskem bylo fajn. Aspoň jsme se dozvěděly, že velký podíl na té kráse kolem má zdejší starosta – zahradník.

Mažice - blatská architektura
Mažice – blatská architektura

Mažice

Jedna z nejznámějších obcí na veselsko-soběslavských blatech 8 km zsz. Od Veselí nad Lužnicí, vesnická památková rezervace, poprvé uváděná v r. 1354, pojmenovaná podle mazlavé rašelištní půdy. Středem obce je velká oválná náces, z níž vybíhají krátké ulice. Náves má dvě výškové úrovně – v horní části je rybník, na hrázi se zděným barokním mostem z 18. století a výklenkovou kapličkou. Barokní most není žádný zázrak. U rybníka stojí novorománská kaple sv. Anny z 2. poloviny 19. století, vzorně udržovaná bávalá kovárna čp.24 z roku 1853. Hlavně náves a ulice k Zátiší jsou pěknou učebnicí blatské architektury, za níž právě v Mažicích „mohou“ šikovné ruce zednických mostrů Františka Šocha, Jana šocha a pravděpodobně i Martina Patáka. K nejhezčím statkům a chalupám patří čp. 10 z výstavní sýpkou z r. 1859, čp.5 z roku 1850 se zřejmě nejstarší sýpkou v oblasti z roku 1613, zdobenou pětilistou rožmberskou růží (dnešní štít je z poloviny 19. stol).

Mažice
Mažice

Pozn. část textu Velká turistická encyklopedie – Petr David, Vladimír Soukup.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *