• Menu
  • Menu

Stádlec

Zámek ve Stádlci

V Jihočeské obci Stádlec, která leží 12,5 km od Tábora, žil a zemřel slavný český vynálezce ing. František Křižík (1847 – 1941).  František Křižík poslední roky svého života strávil na zdejším zámku, který sňatkem získal jeho syn Jan. Pochován je na pražském Vyšehradě.

Zámek ve Stádlci

Čtyřkřídlá budova kolem obdélníkového dvora s přízemními arkádami, s barokním volutovým štítem nad hlavní římsou s navazujícím anglickým parkem. Původní vodní tvrz (ze 14. století), využívající rybníků Petrovský a Dolíška, byla v 2. polovině 16. století přestavěna na renesanční zámek. Později byl zámek vypálen císařskými vojsky. Od roku 1744-1848 vlastnili zámek Schonpflugové z Gramsembergu. Zámek barokně přestavěli. Po 2. světové válce sloužil zámek jako zemědělské učiliště. Po sametové revoluci byl zámek vrácen soukromému majiteli.

Stadlec (2)

Bývalá synagoga z let 1730-40 je využívaná po roce 1945 jako kulturní zařízení. Na hřbitově je zděná hrobka Fellnerů z Feldegu. Směrem na Křídu je hřbitov židovský.

Řetezový most

Nedaleko Stádlce stojí unikátní řetězový most, Národní kulturní a technická památka.

Řetězový most Stádlec
Řetězový most Stádlec

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *