• Menu
  • Menu

Holašovice – jihočeské Stonehenge

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Holašovice – jihočeské Stonehenge

Výlet s dětmi

Stonehenge –  pěkná tečka za končícím dnem. Dceru jsme odevzdali  na Lipně jejím spolužákům a projíždíme krásnou krajinou. Upoutávky nás směřují na selské baroko  a památku zapsanou do kulturního dědictví Unesco,  turisty hojně navštěvovanou obec  Holašovice.

Holašovice cestování s dětmi (18)

Ještě než přejedeme pomyslnou čáru obce, vyčnívají na nás na vzdálené louce obrovité kameny. Co to je , co je to za zvláštní seskupení? Název nám bere z úst druhá dcera a vykřikuje : Stonehenge!! Zvědavost a hlavně velká láska ke kamenům nás přivádí k zajímavé raritě. Na obrovské louce jsou v kruhu vztyčeny velké  kameny. Je to 26  „živých“ kamenů. Kameny dokážou kumulovat energii z vesmíru. Pokud má být účinnost kamenů co nejintenzivnější, měl by člověk stát v kruhu sám.

Těchto poznatků využívali již Keltové a stavěli podobná díla. Útvar se nazývá kromlech.  Na louce dál  vidíme, že toto magické místo slouží i k pořádání koncertů a posezení lidí , kteří jsou nadšeni zajímavou a  nevšední atmosférou místa a okolí. Je zde i pódium, stoly s lavicemi a možná bar…v dáli i Toi – Toi…

Nápad a kameny úžasné! Jenom, aby vše bylo dál vedeno citlivou rukou …

Moc informací jsme na místě nenašli, ale nápad a krásné kameny určitě stojí za to, aby člověk tudy nejenom prošel, ale třeba i chvíli se zastavil …

Jihočeské Stonegenge
Jihočeské Stonegenge

Majitelem a hlavním propagátorem megalitických staveb je pan Václav Jílek, který od dětství v této lokalitě žil a kameny měl rád od dětství a také věděl, kde krásné kamenné obry  třeba i zahrabané najít. Všechny kameny jsou z nejbližšího okolí Holašovic. S umístěním  v krajině pomohl psychotronik ing. Pavel Kozák.

Jihočeský Stonehenge bylo otevřen v srpnu minulého roku (2010) a  od té doby sem vedou kroky mnoha turistů od nás i ze zahraničí a  i mnoho zdejších obyvatel zde  nachází klid a rovnováhu.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *