Výlet s dětmi
Stonehenge – pěkná tečka za končícím dnem. Dceru jsme odevzdali na Lipně jejím spolužákům a projíždíme krásnou krajinou. Upoutávky nás směřují na selské baroko a památku zapsanou do kulturního dědictví Unesco, turisty hojně navštěvovanou obec Holašovice.
Ještě než přejedeme pomyslnou čáru obce, vyčnívají na nás na vzdálené louce obrovité kameny. Co to je , co je to za zvláštní seskupení? Název nám bere z úst druhá dcera a vykřikuje : Stonehenge!! Zvědavost a hlavně velká láska ke kamenům nás přivádí k zajímavé raritě. Na obrovské louce jsou v kruhu vztyčeny velké kameny. Je to 26 „živých“ kamenů. Kameny dokážou kumulovat energii z vesmíru. Pokud má být účinnost kamenů co nejintenzivnější, měl by člověk stát v kruhu sám.
Těchto poznatků využívali již Keltové a stavěli podobná díla. Útvar se nazývá kromlech. Na louce dál vidíme, že toto magické místo slouží i k pořádání koncertů a posezení lidí , kteří jsou nadšeni zajímavou a nevšední atmosférou místa a okolí. Je zde i pódium, stoly s lavicemi a možná bar…v dáli i Toi – Toi…
Nápad a kameny úžasné! Jenom, aby vše bylo dál vedeno citlivou rukou …
Moc informací jsme na místě nenašli, ale nápad a krásné kameny určitě stojí za to, aby člověk tudy nejenom prošel, ale třeba i chvíli se zastavil …
Majitelem a hlavním propagátorem megalitických staveb je pan Václav Jílek, který od dětství v této lokalitě žil a kameny měl rád od dětství a také věděl, kde krásné kamenné obry třeba i zahrabané najít. Všechny kameny jsou z nejbližšího okolí Holašovic. S umístěním v krajině pomohl psychotronik ing. Pavel Kozák.
Jihočeský Stonehenge bylo otevřen v srpnu minulého roku (2010) a od té doby sem vedou kroky mnoha turistů od nás i ze zahraničí a i mnoho zdejších obyvatel zde nachází klid a rovnováhu.
Přidat komentář