• Menu
  • Menu

JIZERSKÁ 50 7. únor – 9. únor

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » JIZERSKÁ 50 7. únor – 9. únor

53. ročník největšího domácího dálkového běhu na lyžích 

Jizerská 50

Když počasí přeje je program takový: hlavní závod se jede klasickou technikou. Délka trati, jak již název napovídá, je přibližně 50 km. Trasa závodu vede po tzv. Jizerské magistrále, nejznámější lyžařské trase v Jizerských horách. Start je na stadionu v Bedřichově – Nová Louka, Kristiánov (1. občerstvovací stanice), Rozmězí, Knajpa, Krásná Máří na Hřebínku (poslední občerstvovací stanice), Bílá kuchyň, Olivetská hora, Vládní a U Buku zpět do Bedřichova. Závody jsou proložené dalším programem jako je závod štafetových týmů, závodů pro děti včetně slavnostního zahájení s kláním historických lyžníků. Jizerská 50 je velmi atraktivním  a oblíbeným závodem  pro všechny návštěvníky a diváky. První ročník se jel v roce 1968. Jizerská 50  je jedním z devíti závodů, které patří do elitního seriálu dálkových běhů Ski Classics.

start Jizerská 50 2015
start Jizerská 50 2015

Jizerská magistrála – patří sem síť pravidelně udržovaných běžeckých stop v celkové délce přes 100 km. Nástupním místem je běžecký stadion v Bedřichově. Po magistrále je možné projet celé jizerské hory včetně Nového Města pod Smrkem a malebné osady Jizerka..

Program 2020

Historie závodu Jizerská 50

Jizerská 50 je už více než čtyřicet let skvělou oslavou dálkového běhu na lyžích. Ale zároveň také smutnou vzpomínkou na partu horolezců. Na startu 1. ročníku v roce 1968 bylo 52 závodníků a do cíle jich nedorazilo jen šest. Závod vyhrál horolezec a lyžař Josef Driml. Startovné bylo pět korun a účastníci dostali dvě tatranky a čaj. Nikdo tehdy netušil, do jak obřích rozměrů se akce brzy rozroste a že překročí i hranice republiky.

Memoriál Expedice Peru

Přelomová událost pro celou akci se udála v roce 1970. Tehdy dne 31. května zahynuli všichni členové československé expedice v jihoamerickém Peru, kteří se tam chystali pokořit nejvyšší horu peruánských And. Celá výprava skončila pod kamennou lavinou na úpatí Huascaránu. Od čtvrtého ročníku proto nese Jizerská padesátka podtitul Memoriál Expedice Peru 1970 na počest patnácti zemřelých horolezců, kteří se několik měsíců předtím zúčastnili třetího ročníku tehdy začínajícího závodu.Jizerská padesátka byla totiž právě akcí horolezců z oddílu TJ Lokomotiva Liberec a jejich přátel. Každý podnik, i ten letošní, je uctěním památky těchto mužů: Ivan Bortel, Arnošt Černík, Milan Černý, Vilém Heckel, Jiří Jech, Valerián Karoušek, Jaroslav Krecbach, Miloš Matras, Ladislav Mejsnar, Milan Náhlovský, Bohumil Nejedlo, Zdeněk Novotný, Jiří Rasl, Svatopluk Ulvr, Václav Urban.Při prvním memoriálu v roce 1971 se už na startu objevilo 797 závodníků, mezi nimi i 80 žen.

archív Jizerská 50
archív Jizerská 50

Závodil i slavný hokejista. V sedmdesátých letech získávala Jizerská padesátka na popularitě. V roce 1976 se na start postavilo 6 458 lyžařů, přičemž organizátoři registrovali 13 tisíc přihlášek. Jel i slavný český hokejista Jaroslav Holík.

Vzdalo tisíc lidí. V roce 1978 provázela Jizerskou 50 těžká nepřízeň počasí, husté sněžení a vichřice, což donutilo bezmála tisícovku běžců ke skreči. Na start desátého ročníku se tehdy postavilo rekordních 7 800 lyžařů.Předčasný startO rok později na 12. ročníku vyběhli natěšení běžci na trať v počtu 5 315 při hromadném startu o osm minut dříve. Při prvním startu na Jizerské 50 vyhrál legendární lyžník Jiří Beran, který se později stal rekordmanem s pěti vítězstvími.

Nejkratší závod v historii. V roce 1986 ničila závod vichřice o síle až 100 kilometrů za hodinu a pořadatelé museli běh zkrátit. Šlo o nejkratší Jizerskou 50 v historii, měřila jen 43 kilometrů.

Vítězný hattrick Berana Jiří Beran dosáhl v roce 1987 třetího vítězství za sebou, celkově již pátého. Předtím zvítězil v letech 1979, 1982, 1985 a 1986. Propad v účasti. Dva zrušené ročníky za tři minulé roky donutily organizátory v roce 1991 ke změně termínu na polovinu února, ale pole běžců přesto prořídlo na 2 703 běžců. Bečvář a Karlík přijeli do cíle manifestačně ruku v ruce, triumf byl přisouzen Bečvářovi.

Stotisící účastník. Kvůli počasí se musely v roce 1996 běžet dva okruhy po 25 km a noc před závodem se v mrazu přes minus 20 stupňů stěhovaly občerstvovací stanice. Na startu byly opět přes dva tisíce účastníků a navíc se v cíli objevil i stotisící závodník!

Konečně ve Worldloppetu. Ve 33. ročníku se Jizerská 50 stala součástí seriálu světové ligy v dálkových bězích Wordloppet a zařadila se tak po bok legendárních akcí jako Vasův běh či Marcialonga. Naposledy se jelo v únoru a vyhrál jablonecký Stanislav Řezáč. Premiéra v Marathon Cupu. Po vstupu do Worldloppetu se dočkala v roce 2003 Jizerská 50 dalšího uznání a stala se i součástí kalendáře FIS Marathon Cupu, což jí vedle prestiže vyneslo i atraktivní závodníky. Vyhrál Švéd Svärd.

Elita na trati.V roce 2006 se vydařila v Jizerkách zima, která přichystala závodníkům kvalitní a krásný závod, na startovní čáře se sešla světovályžařskáelita ahodněbylo i návštěvníků. Poprvé vyhrál Ital Cattaneo. Přijela i legenda DählieDo malebné krajiny Jizerských hor dorazily v roce 2009 i norské hvězdy,olympijštívítězové Dählie a Alsgaard. Vítězem se opět stal Cattaneo, Řezáč doběhl třetí.

Poprvé přímo v televizi. Zatímco v roce 2010 vysílání z Jizerské 50 zmařilo počasí, o rok později se přímý přenos ČT vydařil. Přenášely ho švédská SVT, dánská TV2Sport, norská TV2 a italská RAI. Na atraktivním přenosu se podílelo šest redaktorů a spolukomentátorů, 40 techniků, 21 kameramanů a 15 členů štábu. Šest techniků zajišťovalo radiové přenosy mezi letadly, skútry a přenosovým vozem, dvě tříčlenné posádky letadla a helikoptéry a další. Dohromady kolem 90 lidí. Závod si to zasloužil. Poprvé byl zařazen do nového elitního seriálu dálkových běhů Ski Classics.

Triumf Řezáče. Jablonecký běžecna lyžíchStanislav Řezáč vyhrál v lednu 2012 potřetí v kariéře Jizerskou 50 a zařadil se tak k největším legendám tohoto závodu. „Je to pro mě nejcennější titul tady doma,“ radoval se i proto, že to bylo poprvé v rámci sérií FIS Marathon Cupu a Ski Classics. Porazil přitom kompletní elitu dálkových běhů v čele s norskými bratry Auklandovými. Nikdo v závěru nestačil na jeho drtivé tempo a Řezáč dojel do cíle osamocen./převzato z www.jiz50.cz

Jizerská 50 - závody 2015
Jizerská 50 – závody 2015

Ski areál Bedřichov –  (700-810 m n.m.) je díky své poloze nedaleko Liberce a Jablonce, značné nadmořské výšce a dobrému dopravnímu spojení vyhledávaným střediskem Jizerských hor. Doprava autobusem ČSAD z Liberce nebo městskou dopravou z Jablonce nad Nisou. Velké parkoviště v centru obce, bezplatné parkování vozidel na dvou parkovištích v areálu střediska. Vzdálenosti – z Prahy 110km, z Liberce 10km, z Jablonce nad Nisou 12km.Vhodné terény jak pro sjezdové lyžování, tak pro běžkaře. Disponuje 8 vleky s celkovou přepravní kapacitou 5520 osob za hodinu, lyžovat můžete na sjezdovkách o celkové délce 5,93 km. Převažuje lehká a střední obtížnost. Kvalitní, denně upravované tratě s přírodním i umělým sněhem. Noční lyžování na sjezdovce Malinovka. Středisko je vybaveno moderním automatickým odbavovacím systémem. Množství bufetů, restaurací, ubytovacích kapacit a ostatních služeb

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *