• Menu
  • Menu

Hrad Valdštejn

Přibližně 80 kilometrů severovýchodně od Prahy leží město Turnov. Může se směle pyšnit označením „Srdce Českého ráje“. V bezprostřední blízkosti Turnova, na jeho jihovýchodním okraji, najdeme Valdštejn, nejstarší hrad Českého ráje. Zřícenina hradu je přístupná pěšky po červené značce z Turnova-Mašov nebo po zelené, od parkoviště v Pelešanech.

Cestou ke hradu

Hrad Valdštejn

Valdštejn byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pánů v Valdštejna. Valdštejnové drželi hrad asi do roku 1380 a další majitelé páni z Vartenberka do počátku husitských válek. Pak se zde vystřídalo několik majitelů, hrad dokonce i vyhořel. Zacházející slávu hradu navrátili znovu Valdštejnové a posléze Lexové z Aehrenthalu. Dnes hrad patří městu Turnov. Městští radní jsou dobrými pány, což u nás není zrovna pravidlem. Proto je třeba před nimi smeknout.

Hrad Valdštejn

Ke vstupní bráně hradu vede kamenný most ozdobený barokními sochami českých patronů. Za vstupní branou se nachází první nádvoří hradu. Pod prvním nádvoří je zpřístupněné sklepení se sbírkou archeologických nálezů hradu a expozicí věnovanou pískovcům Českého ráje. Na druhém nádvoří je kaple sv. Jana Nepomuckého, která je od 18. století zdaleka viditelnou dominantou hradu. Na třetím skalním bloku se nachází středověké pozůstatky hradu. Při úpravách v 19. století byla na konci hradu vybudována vyhlídka na Trosky a blízké skalní město.

Zdroj: http://www.hrad-valdstejn.cz

V letošním roce je na Valdštejně otevřeno do 31. října. Pro návštěvu můžeme využít služeb průvodce nebo si hrad projít sami. Pro individuální prohlídku jsou ovšem některá zákoutí hradu zapovězena. Vstupné činí letos pro dospělého 70,-Kč, s průvodcem 90,- Kč. Děti, rodiny a psi mají adekvátní slevu. Velmi příjemná je možnost občerstvení v malebné hospůdce Pod hradem.

Hrad Valdštejn

Mezi skalními věžemi

Dlouhý les, Cestník, Cikán, Kapelník. Co mají tyto pojmy společného? Jedná se o části rozsáhlého Skalního města, které se rozprostírá od Valdštejna až po zámek Hrubá Skála. Pohodovou procházkou se dá projít buďto celé nebo jeho části. Cesty mezi skalními věžemi hojně využívají i cyklisté (zatím ti praví, bez elektromotoru). Některé úseky však vedou velmi krkolomnými stezkami. Výjimkou nejsou ani dlouhá železná schodiště a velké převýšení.

Skalním městem

Naše kroky vede žlutá turistická značka od hradu ke Smíchousově rybníku. Tato část cesty vede, až na krátký úsek, po jedné z cyklostezek. Od rybníka se ale ubíráme na modrou značku, kde nás čeká první ze série stoupání po zmíněných schodech. Mezitím míjíme obrovské skalní útvary Kapelník, Taktovka a přicházíme pod Čertovu ruku. Odtud vede nejdelší část cesty po schodech až nad vrcholky věží, na bezejmennou vyhlídku. V její blízkosti narazíme ještě na vyhlídku Janovu. Obě tato místa stojí za předešlou námahu. Z Janovy vyhlídky je to už víceméně po rovině zpátky na Valdštejn.

Skalním městem

Hrad Valdštejn a jeho okolí je velmi oblíbeným turistickým cílem. Za krásného podzimního počasí a ještě o víkendu je proto třeba obrnit se trpělivostí a pochopením. Ať už vůči bezohledným cyklistům, kteří si pletou místní cyklostezky se závodem na oválné dráze nebo vůči skupinám „lidí“, kteří si skalní město spletli s pojízdnou hospodou, či hudebním klubem.

 

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *