• Menu
  • Menu

Sloup – zřícenina skalního hradu

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Sloup – zřícenina skalního hradu

Je pátek 13.3.2020, svět čelí Koronaviru, v České republice byl z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru (označovaný jako SARS CoV-2) vyhlášen nouzový stav na dobu od 14.00 hodin dne 12. března 2020 na dobu 30 dnů. Jedeme do Stráže pod Ralskem, kam jdeme na objednanou konzultaci čínské medicíny. Venku je krásně a tak si uděláme malý výlet cestou domů.

Sloup – zřícenina skalního hradu

Zřícenina skalního hradu

Přijíždíme do malebné rekreační obce Sloup, která se nachází 4 km od Nového Boru. Zastavujeme u restaurace, která stojí přímo pod zřícenou. Je zavřeno! Přicházíme po cestě pod krásnou zříceninu,možná jednu z nejromantičtějších u nás. Jen škoda, že je nepřístupná! Otvírají až v dubnu. Ale, pohled i procházka kolem stojí za to!

Sloup – zřícenina skalního hradu

Skalní hrad stojí na osamělém pískovcovém suku na jižním okraji Sloupu v Čechách. 30 metrů vysoká, 100 metrů dlouhá a 60 metrů široká skála je místem, kde byl na začátku 14. století v pískovci postaven hrad. Vzniklo zde řada prostor (vytesaných nebo dostavovaných) i sakrálního určení. Skála byla útočištěm lidí od nepaměti, místo bylo osídleno již před 4000 lety.

Poustevník

Život a smrt poustevníka Socha s dalekohledem namířeným k obzoru je nej symbolem skalní poustevny v areálu hradu. Socha připomíná zajímavého člověka Samuela Gorneta, rodáka ze Sloupu. Samuel pocházel ze starého sklářského rodu Gornerů, v němž již od od roku 1678 mělo tradici řemeslo optiků. Samuel se vyučil okrasným zahradníkem, ale věnoval se i broušení skleněných čoček. V letech 1718 – 35 žil v Samuelovi jeskyni, pak se přestěhoval do sloupské poustevny, kde zahradničil a také se věnoval výrobě brýlí a dalekohledů.

poustevník

Na hraní plošině pěstoval obilí a na jižních terasách vinnou révu. V r. 1742 zmizel do Prahy , zřejmě ze strachu před Prusy, kteří ho odvedli do vojska. Pak se vrátil, vyráběl zapalovací zrcadla, v r. 1756 vykonal pouť do Říma a po návratu v r. 1760 poustevničil na Skalickém vrchu. Odtud vedla jeho cesta do opuštěné chýše na Svaté Hoře u Příbrami. Tady byl jedné noci zavražděn a oloupen o peníze, které si u něho schovali poutníci.

Sloup – zřícenina skalního hradu

Pokračujeme za zříceninou dále až k rybníku. Odtud je krásný pohled na zříceninu, která se v poledním slunci zrcadlí na hladině i rozhlednu Na Stráži.

Skalní hrad a poustevna Sloup je památkově chráněný objekt.

Rozhledna Na Stráži

Železná rozhledna byla postavena v roce 2010-11 (vysílač mobil. operátora), místo oblíbené už od roku 1933, kdy byla tady vystavěna dřevěná turistická chata Wachsteinbaude, která v roce 1998-199 vyhořela a v roce 20005 byly zbytky odstraněny. Rozhledna stojí na skalním masivu Na stráži asi +km od Sloupu v Čechách. Je vysoká 33 metrů, nahoru vede 150 schodů. Otevřeno je od dubna do října. Z rozhledny je viděl na sloupské údolí, Nový Bor, Lužické hory, Špičík u České Lípy.

Rozhledna Na Stráži

Celé skalnaté údolí a další památky jsou výzvou, že se sem určitě brzy vrátíme!

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *