• Menu
  • Menu

Wadi Rum – Jordánsko 1

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Jordánsko » Wadi Rum – Jordánsko 1

Noc s beduíny v poušti

V Jordánsku  už jsem  několik dní, cítím se tady báječně. První strach z cesty, kterou absolvuji sama, je již dávno zažehnán. Nebojím se cestovat sama, ale přiletěla jsem do Amánu po půlnoci, a neměla jsem zajištěné ubytování. Problém se  vyřešil sám, jak jsem čekala na bus do centra, potkala jsem  Izi a Tomiho ze Španělska. Měli stejný problém.

Nejkrásnější památky Jordánska

Již pátým dnem  cestujeme  společně stopem  po nejkrásnějších a nejznámějších památkách Jordánska. Dnes jsme jako cíl cesty zvolili všemi opěvovanou a doporučovanou poušť Wadi Rum. Ujíždíme malým náklaďáčkem s usměvavým  Jordáncem. Vystupujeme před vstupní branou do pouště. Krátké posezení v malé hospůdce  se vyplácí  Seznamujeme se  sympatickým domorodým chlapcem. Nabízí nám, že nás do pouště zaveze a slibuje, že nám zajistí i nocleh na poušti. Před vstupem zaplatíme nějaké vstupné a vyrážíme.  Cestujeme v zimním období a tak žár slunce není tak silný . Neskutečná panoramata, která nás neustále překvapují za obrovskými dunami písku , a za nimi  na neskutečné ploše se tyčí oranžoví  kamenní velikáni. Po cestě potkáváme několik beduínů na velbloudech, sem tam nás zdraví domorodci a velice zřídka potkáváme i další zvědavce a milovníky cestování. Na odlehlém místě v písku sedící beduíni  nám nabízejí krásná voňavá mýdla prokořeněná omamně vonící Ambrou. Neodoláme a několik kousků si koupíme.

Dlabal Umm Frút
Dlabal Umm Frút

poušť Wadi Rum

Celý dne zastavujeme na mnoha nádherných místech. Náš nový průvodce je mrštný jako opička a několikrát si dává závody při šplhání na skály s Tomim  Při lezení na Chickin Rock, zdatný  Španěl a horolezec, ke svému údivu, sázku prohrává. Všichni pak zkoušíme vylézt na jedenu menší písečnou dunu. Boříme se do písku a  její zdolání  je namáhavým výkonem. U jedné ze skal se náš průvodce oddělí a z auta vytáhne šíšu, vodní dýmku, natrhá nějaké větvičky ze stromů a společně ze Španěly střídavě pokuřují. Raději to jen fotím.

Beduínský tábor

Přijíždíme do beduínského tábora, kde  stojí stany a kde budeme dnes spát . Materiálem těchto beduínských příbytků jsou deky z kozí a velbloudí srsti a plachty.  Jsme pozváni do velkého stanu, kde je podávaný silný oslazený a chutný čaj a jsme pohoštěni i dalšími pochoutkami. Ty raději s díky odmítám, ale jen proto, že nerada jím po tmě. Prostor ozařuje pouze ohniště s kotlíkem na čaj. Obsluhují nás pouze muži, ženy zde zřejmě nemají možnost se uplatnit. beduíni pro nás připravují malý program. Sledujeme jejich tanec a posloucháme tradiční hudbu. Představa noci ve stanu, není úplně růžová a  i hygiena je na nižší úrovni. Dostáváme několik dek a uléháme na zem. Jsem  pod ní zabalená ještě šálami a šátky a snažím se, aby žádná část mého těla nebyla v kontaktu s ne zrovna stokrát použitou  beduínskou přikrývkou.

u beduínů
u beduínů

Nebe plné hvězd

Vše to, ale vyrovnává nebe plné třpytících se hvězd a křišťálově čistý vzduch. Spalo se báječně. Špatně vidím v šeru a neměla jsem baterku a tak jaký jakýkoliv přesun kamkoliv, i třeba jenom na toaletu,  je dost komplikovaný.

Západ a potom ranní  východ slunce je dalším  nepopsatelným zážitkem. Skály a pouště se barevně mění, podle toho jak postupuje slunce. Loučení s beduíny je milé a přátelské. Užíváme ještě poslední nádherné chvíle v  pohádkové poušti a dalším naším cílem bude Mrtvé moře.

Beduíni
Beduíni

Mimo jiné jsme navštívili údolí rudě zbarvených písečných dun  džebel Faišíja a džebel Ulaidíja, jeden z nejznámějších kamenných oblouků Dlabal Umm Frút, pověstný pramen a  dům Lawrence z Arábie (byl zde natáčen i stejnojmenný film),  jeskyni  v Džabal  Amúdu, Chickin rock

cestopis následující

na konec cestopisu

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *