• Menu
  • Menu

KADAŇ

Městská památková rezervace KADAŇ

Kadaň,  krásné české město /jedno z nejhezčích/ na místě pravěkého sídliště při brodu přes Ohři, na historické solné stezce, nedaleko Chomutova. Nově opravená historická část města je velmi atraktivním cílem pro turisty. Jistě právem získala Kadaň v roce 1995 titul – Město roku. Město láká nejenom svými  hodnotnými  soubory historických památek, ale je také místem, které je zasazeno do malebné okolní přírody, můžeme jmenovat  cenné úseky kolem řeky Ohře, nebo okraj Doupovských hor. Blízko jsou Krušné hory. Zajímavostí jistě je, že král a císař Karel IV.  se velkou měrou zasloužil o rozkvět města. Na jeho počest zde každoročně, první sobotu v září oslavují císařský den.

námestí KAdaň
náměstí KAdaň

Katova ulička

Nejužší uličku v České republice  najdete na Mírovém náměstí v Kadani. Ulička vede do Sokolovské ulice. Nejužší místo měří 66,1 cm a je širší část měří 131,5 cm. Katovou uličkou až do 17. století chodil pouze kat nebo ras. Ulička se dochovala v původním gotickém zdivu s gotickými okenními otvory a prampouchy.

Katova ulička Kadaň
Katova ulička Kadaň

Radnice

Dominantou náměstí je radnice s 53 m vysokou bílou  věží.

Sloup nejsvětější trojice

Barokní sloup vytvořil v letech 1707 – 1713 František Tollinger z Litoměřic za peníze žateckého lékárníka Calderara v roce 1733 jej doplnil žatecký sochař Jan Karel Vetter. Měděný kříž činí 12,7 m nad náměstím.

radnice a sloup nejsv. Trojice Kadaň
radnice a sloup nejsv. Trojice

Hrad

Hrad založil na skále nad Ohří Přemysl Otakar II. Hrad je poprvé zmiňovaný v r. 1261. Opevnění vzniklo ve 2. pol. 13 století , po prohlášení  Kadaně královským městem.

 

Hrad Kadaň
Hrad Kadaň

Areál františkánského kláštera

Klášter leží nad řekou západně od města. Pravděpodobně v letech 1473-4 sem přišli františkáni a začali stavět konventní kostel. Kaple Čtrnácti svatých pomocníků byla postavena na místě zázraku roku 1470. K smrti odsouzený šlechtic  prosil svaté pomocníky o odpuštění. Zázrakem prý visel 3 dny a 3 noci na oprátce a zůstal naživu ! Kadanští jej osvobodili. Kaple byla vystavěna na tomto místě.

Mimořádně hodnotné jsou připomínky lobkovického pohřebiště – je zde mramorová tumba /náhrobník/ Jana z Lobkovic z r. 1517 a figurální náhrobník ve zdi presbyáře dalšího člena rodu z r. 1516 . Křížová cesta k františkánskému klášteru z konce 17. století je ve fázi obnovy.

Hřbitovní kostel sv Anny

Postavili luteráni v letech 1592-1600.

Kostel sv. Povýšení sv. Kříže

Stojí  v jv. části Mírového náměstí na místě původní gotické modlitebny ze 13. století.

Kadaň - kostel Povýšení sv. Kříže
Kadaň – kostel Povýšení sv. Kříže

 

 

litebny ze 13. století byl vystaven kostel Povýšení sv. kříže.

Památková rezervace Kadaň

Od roku 1978 je historická část Kadaně vyhlášena městskou památkovou rezervací.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *