• Menu
  • Menu

Slavonice

Slavonice – malá Telč 

Na hranicích historických hranic Čech, Moravy a Rakouska leží malebné renesanční město Slavonice. Nadmořská výška je 519 m. 12. století je datem vzniku města, nejstarší písemná zpráva o městu se datuje na rok 1260. Z původní osady se stala trhová ves patřící pánům z Hradce. Mezi zástavbou měšťanských domů stojí trojlodní bazilika (1506-1549) – kostel Nanebevzetí Panny Marie s dominantní věží postavenou mezi 1503-1549. Konec 15. století je dobou zakládání rybníků v okolí , 16. století je obdobím hospodářského rozkvětu.Velký dopad na město mělo období třicetileté války. Do dnešních dnů se zachovaly řady malých domků v postranních uličkách, část městského opevnění a dvě ze tří městských bran.

Slavonice

Zajímavosti a památky ve Slavonicích

Ve Slavonicích můžete navštívit: Městské muzeum, Slavonické podzemí, Městskou věž, Luteránskou modlitebnu, výstavu historického nářadí, Dačickou bránu, umělecké ateliéry zdejších řemeslníků a další….

Na sklonku třicátých let minulého století byl vybudován mohutný obranný val kolem Československé hranice, jeho součástí byla i linie v okolí Slavonic. Běžně přístupný, plně vyzbrojený a vybavený je jeden objekt v centru areálu. Po všech objektech areálu vás provede naučná stezka. Během letních prázdnin se pořádají tzv „ velké prohlídkové akce! Areál patří v současné době k nejlepším expozicím lehkého opevnění v ČR.

Slavonice

Končí zde železniční trať – Kostelec u Jihlavy – Telč – Dačice – Slavonie.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *