• Menu
  • Menu

Kamenolom Potya Štětkovice

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Kamenolom Potya Štětkovice

Lom pro potápěče, koupání tady nehledejte!

Na vysvětlenou je, že naším cílem v parném dni není obec Štětkovice, ale lom, který se nachází o 1 km dále. Ani nebylo těžké kamenolom Potya najít. Teplota vzduchu je za hranicí 30. stupňů. Já už se nemohu dočkat  příjemného ochlazení. Vjezdová brána a příkaz zaregistrovat se na recepci nás trochu přivádí do rozpaků.  Na venkovní zahrádce sedí skupina potápěčů. Zřejmě majitel se nás ptá, co potřebujeme?  No, rádi bychom se vykoupali.  Tak na to zapomeňte, tady se koupat nesmí. Vysvětlení je jasné. Lom je v soukromých rukách a je využit pouze pro potápění a další sportovní aktivity. Můj mozek to nebere, ale co s tím? Žádáme povolení vstupu se na lom podívat. Za zlomovou hranou objevujeme  ráj!

lomy pro potápěče
Lom Potya – Bořená Hora

V současné době lom spravuje klub potápěčů Potya pod vedením Daniela Ryla. Na lomu bylo vybudováno zázemí s klubovnou, půjčovnou výstroje, plnicí stanicí a sociálním zařízením a přibyly i chatky s možností ubytování. Jako „celoroční“ potápěč oceňuji převlékárnu nedaleko jednoho ze tří velmi komfortních  vstupů do vody. Bezvadné jsou lavičky a stoly pro odpočinek a občerstvení a upravené plochy na kterých se dá připravovat výstroj. V klubovně pořídíte pivo, pestrý výběr studených i teplých nápojů a připraví vám zde i chutná a cenově dostupná jídla.

Potopený vrtulník Mi8

Viditelnost pod vodou zde bývá dost proměnlivá, ale je znát že se  klub Potya o vodu stará. Pod hladinou najdete výcvikové plato a několik potopených atrakcí. Největším lákadlem je určitě vrak vrtulníku Mi8. Nedaleko vrtulníku je na střechu obrácený vrak osobního auta a asi o 100 m dál i nákladní auto. Atrakce  jsou vyvázané vodícími šňůrami a dají se snadno nalézt. Já tedy osobně vodicí šňůry, které jsou často k vidění na našich lomech, považuji za potenciálně nebezpečné pasti na potápěče, zejména když jsou natažené vysoko nade dnem. Ale popravdě je občas také využívám. V lomu je k vidění mnoho druhů ryb. Například kapr, štika, jeseter, tolstolobik, sumec a další… /lom Potya – část textu použita od autora František Pudila – potapeni.cz /……………Bořená Hora 5 – kamenolom POTYA, 264 01 Štětkovice – Sedlčany.

Lom Potya - Bořená Hora
Lom Potya – Bořená Hora

Zákaz koupání

A tak závidím potápěčům, když s krůpějemi potu na celém těle opouštíme nádherný lom. Honza to chápe, já už méně. Je mi vedro, mám vodu před sebou  a tak  hořké zklamání je zapomenuto až  ve  chvíli, kdy se jedeme do žulového  lomu Obsiny – Kosova Hora, vzdálená odsud asi 3 km…

 ŠTĚTKOVICE

Obec se nachází blízko Sedlčan, na rozhraní okresů Příbram a Benešov tvoří 4 osady : Štětkovice, Chrastava, Bořená Hora, Sedlečko. Malá obec leží na železniční trati Olbramovice – Sedlčany.Ve Štětkovicích je vidět, že občané chtějí žít v pěkném prostředí, hodně se tady buduje a staví. Nás zaujalo malé dopravní hřiště i s kolejemi, vláčkem, závorami a vlakovou zastávkou Štětkovice. Malý modelářský domek je součástí hřiště./ Otevřeno Každou středu,Modelářský domek 16 – 18 hod. Dopravní hřiště 16 – 18 hod  a každou poslední neděli v měsíci Modelářský domek 14 – 17 hod.Dopravní hřiště 15 – 17 hod/

Štětkovice
Štětkovice

Další zajímavostí je velký nově postavený park Drama věků – cílem a smyslem mělo být nejenom vytvoření prostoru pro aktivní fyzický odpočinek, ale především nasměrování přemýšlivých lidí v dnešní uspěchané společnosti k hodnotám, které nás přesahují. /slova zakladatele parku/. Na straém rybníkem opevněném tvrzišti po středověké tvrzi při okraji hospodářského dvora byl vybudován začátkem 18. století jednoduchý obdélný patrový zámek spolu s barokním mlýnem, špýcharem a sýpkou. Proti vchodu do zámku na hrázi rybníkanstojí sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Antonína Paduánského z 1. poloviny 18. století.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *