• Menu
  • Menu

Kaňon Židova strouha u Bechyně

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Kaňon Židova strouha u Bechyně

Židova strouha

Židova strouha je 8 km dlouhé kaňonovité zalesněné údolí na dolním toku stejnojmenného potoka, před jeho soutokem s Lužnicí. Parkujeme dle návodu ve vesnici Nuzice. Někde u konce vsi (směrem od Bechyně) odbočíme doprava mezi domy. Jedeme cestou až k místu, kde stojí žlutý dům, kolem spousty dřeva,  možná hájovna. Cestou kolem domu se dostáváme až na modrou turistickou značku.

Scházíme lesem k vodě, kde je lávka přes řeku. Je tady  rozcestník , my pokračujeme po žluté značce. Místy začínají skaliska. Je krásně, teď ještě trochu chladno.

 

Židova strouha

Kopírujeme vodní tok v protisměru. Cesta vede místy cik cak a tak začíná první brod. Tady to ještě jde docela dobře po kamenech. Je dost vody a tak s největší opatrností se nám brod podaří přejít. Různé tůňky, další brody, skaliska, jarní květena, někde už i kvetou žluté blatouchy.  Kouř i vůně špekáčku  nás vedou romantickým kaňonem až k místu, kde je ústí potoka do Lužnice. Údolí tady je opravdovým kańonem s vysokými skalisky i jeskyněmi.  Nádherné místo.

Židova strouha

 

Ještě vylezeme na vyhlídku/můstek/ odkud je výhled na řeku Lužnici. Tady se natáčela, dle cedule, i část filmu Metráček.  Vracíme se zpět k rozcestníku necelých půl kilometru a  jinou trasou po modré značce se vracíme do Nuzic.

řeka Lužnice

Trasa není vhodná pro kočárky  ani pro lidi s horší mobilitou. Některé brody jsou vyskládány klouzavým dřevem i kameny a tak je nutné být opatrný. No, přinejhorším žuchnete do potoka. Kdyby bylo léto, kdy tady ale asi není tolik vody, může být koupel i velmi příjemná.

Zajímavostí na zpáteční cestě je starý kamenný most, který překlenuje Židovu strouhu. Nemovitá kulturní památka má rozpětí 12,1 m, šířka 5 m, výška 9,3 m  a pro silniční dopravu se nepoužívá.

starý kamenný most Židova strouha

Naše trasa byla dlouhá asi 5 km. Můžete zvolit tuto kratší cestu, ale je možné si udělat  i delší pěší túru, možností a výchozích bodů je více.

Židova strouha

Židova strouha

Židova strouha je potok v Jihočeském  kraji. Je dlouhý 20,5 km a odvodňuje území o rozloze 74 km².  Pramení asi 1 km jižně od Bzí v nadmořské výšce 519 m. Na dolním toku vytváří divoké romantické kaňonovité údolí turisticky náročnější terén). Před ústím do Lužnice lemují Židovu strouhu mohutné skalní masivy s jeskyněmi. Do Lužnice ústí zleva asi 3 km jižně od Bechyně nedaleko vsi Nuzice.

Židova strouha

Úsek dolního toku nad ústím byl v roce 1988 vyhlášen přírodní památkou Židova strouha.

Existuje několik verzí původu názvu:

  • po Židech, vypovězených z Bechyně (za vlády krále Vratislava II.) a zde se skrývajících
  • po vltavotýnských Židech, kteří do míst k potoku uprchli z města Týn nad Vltavou kolem roku 1681 před chystaným pogromem za údajné zavlečení moru do města. Ale ti se usadili podle některých pramenů v Neznašově  a Kolodějích
  • jedná se o „Žitovu strouhu“, podle Zita, kouzelníka krále Václava IV., ale spojení bájného Žita s tímto potokem u Bechyně nelze nijak spolehlivě doložit

část textu: Wikipedia

Židova strouha
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *