• Menu
  • Menu

Karlův hrádek

Karlshaus

Hrad byl založen Karlem IV. v padesátých letech 14. století jako lovecké sídlo a zřejmě i zamýšlené správní středisko okolního královského majetku. Roku 1357 již stál a byl nazýván nejčastěji podle svého zakladatele Karlshaus. Zřícenina královského loveckého hradu na nevysokém ostrohu nad levým břehem Vltavy ( Hněvkovická přehrada). Jeho existence nebyla dlouhá. KArův syn Václav IVneměl o toto odlehlé sídlo zájem. Nikdy nenabyl většího významu a nejspíše během poslední čtvrtiny 14. století zpustl. Jádro hradu, obklopené hlubokým příkopem a valem, má trojúhelníkový půdorys a je ze všech stran obestavěn budovami bez věží. Vstupní křídlo bylo na východě ukončeno kaplí, z níž se dochovala gotická okna a polygonální závěr s opěráky. V průjezdu bývalé brány v sever. křídle jsou původní kamenné lavice.

Karlshaus - Karlův hrádek
Karlshaus – Karlův hrádek

Karlův hrádek

V purkarecké historii je neujasněná zpráva o tom, že Karel IV.  zde chtěl vybudovat důležitou lokalitu – hrad  a následné Karlův hrádek. Nejstarší zmínka o hradu pochází z roku 1375. Z hrad, vybudovaném 2 km jižně od obce Purkarec nad řekou Vltavou, se zachovala jen zřícenina (známé výletní místo). Podle pozdějších historických průzkumů se však ukázalo, že se jedná o jakýsi letohrádek nebo lovecký hrad. /část textu: Vel. tur. encyklopedie – Petr David, Vladimír Soukup/.

Karlův Hrádek (4)
Karlshaus – Karlův hrádek

K hradu vede stezka pro turisty a cykloturisty.  Trasa z obce Purkarec je dlouhá asi 2 km.

Karel IV.

Karel IV, český král a římský císař, rád zakládal nové hrady, případně i města, kterým s oblibou i dával jména po sobě. Kromě Karlshaus to byl např. monumentální Karlštejn, Karlsberg /Kašperk/ na Šumavě, Karlsfried u Žitavy, dnes na území Německa, či Karlovy Vary. Hrad Karlskrone nad Starým Plzeňcem upadl „karlovský“ název brzy v zapomenutí a přavížilo původní pojmenování kopce – Radyně.

Cyklistická stezka Hluboká nad Vltavou – Poněšice

Stezka měří přes deset kilometrů a vede podél levého břehu řeky Vltavy. Stezka je vedena atraktivním, historicky i přírodovědně hodnotným územím. Stezka je součástí mezinárodní cyklostezky EuroVelo 7 a také součástí Vltavské cyklostezky vedoucí od pramenů Vltavy k Mělníku. Purkarec leží mezi městy Hluboká nad Vltavou a Týn nad Vltavou.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *