Už týden nás sužuje inverze, mlhy a smog , na víkend jsme utekli do hor a čekali marně na slibované Slunce. Asi jsme nejeli do těch správných. Předpověď holt někdy (skoro vždy) nevyjde ! Povinná ranní návštěva Dobřichovic mi vnukla nápad , zajet na blízký Karlštejn.A dobře jsme udělala. Vítalo mě nejenom prázdné parkoviště, prázdné cesty, ale hlavně nádherné sluneční dopoledne. Chvílemi jsem měla pocit, že se Karlštejn někam ztratil, ale po pár minutách se otevřelo nebe a přede mnou se tyčil hradní majestát. Opět mě dostala jeho krása. Celá vesnice až na pár řemeslníků byla v tu chvíli vylidněná. Kochajíc se krásou a pohledem na hrad jsem se pomalu povznášela i na nějaké ty obchody s šílenými vojenskými suvenýry, povznesla jsme se i na obrovské nápisy v ruském jazyce , které lákaly na českou krmi ve zdejších restauracích a opravdu dorazila až před brány hradu. ZAVŘENO! Nevadí, prošlapanou i když keři zarostlou cestičkou jsem opatrně procházela kolem jedné části hradeb nad strmým údolím. Bylo to dobrodružné, ale velké pukliny i srázy dolů byly možná i nebezpečné a tak nadopovaná krásnými pohledy jsem se pomalu vracela dolů k parkovišti. Cestou mě ještě pozdravila milá paní , opravdová obyvatelka Karlštejna. Dala ještě několik zajímavých tipů na výlet s krásnými výhledy do romantického okolí Karlštejna…
Historie hradu Karlštejn
Hrad Karlštejn založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních kaplí. Stavebně byl hrad dokončen v roce 1365, kdy byla vysvěcena Kaple sv. Kříže ve Velké věži.
Na počátku husitských válek byly z bezpečnostních důvodů na Karlštejn převezeny české korunovační klenoty, které zde s krátkými přestávkami zůstaly uloženy téměř 200 let. Stavebně byl hrad po roce 1480 upraven pozdně goticky, v poslední čtvrtině 16. století potom renesančně. Při poslední stavební úpravě z konce 19. století, vedené arch. Josefem Mockerem v duchu purismu, hrad získal dnešní vzhled.
Velmi působivé je zachované původní stupňovité uspořádání jednotlivých hradních budov. Od nejníže položených provozních částí Předhradí, Studniční věže a Purkrabského paláce stavba pokračuje majestátním pětipodlažním Císařským palácem a nad ním stojící Mariánskou věží. Na nevyšším místě skalního ostrohu stavba hradu vrcholí monumentální,60 mvysokou Velkou věží a systémem mohutného opevnění.
Zcela ojedinělá původní nástěnná výzdoba ze 14. stol., soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v Kapli sv. Kříže (největší na světě), největší portrétní galerie českých panovníků v ČR, vystavené repliky Svatováclavské koruny českých králů a koruny císařů Svaté říše římské, unikátní hradní studna. Hrad také proslavila Vrchlického veselohra Noc na Karlštejně.
Hrad Karlštejn leží od roku 1993 na Burgenstraße – Hradní stezce, prázdninové a výletní trase, která spojuje přes 90 hradů a zámků. Tato témĕř 1200km dlouhá výletní trasa vede své hosty ze „zlatovĕžaté Prahy“až do Mannheimu a protíná přitom další mezinárodnĕ známé cestovní cíle jako Bayreuth, Bamberg, Norimberk, Rothenburg ob der Tauer a Heidelberg. ( převzato : www.hradkarlstejn.cz)
V listopadu je hrad Karlštejn otevřen pouze o víkendech.
Mimo hradu můžete navštívit :
Kostel sv. Palmácia , založený císařem Karlem IV. zároveň se stavbou hradu r.1348. Byl dostavěn ještě před ukončením stavby hradu. Roku 1356 získal Karel IV. od Trevírského arcibiskupa Boemunda ostatky mučedníka sv. Palmáce, umučeného 5.10.286
Muzeum Betlémů
Muzeum voskových figurín
Dále pak v přírodní rezervaci Karlštejn můžete navštívit Dub sedmi bratří (350 let starý památný strom), Budňanskou skálu s výskytem zkamenělin , opuštěné vápencové lomy Mořina se známou Velkou a Malou Amerikou,5 kmvzdálenou obec Svatý Jan pod Skalou , kde najdete klášter a poutní místo u jeskyně legendárního poustevníka Sv. Ivana
Karlštejn leží na levém břehu Berounky,16 km jihovýchodně od Berouna.
Přidat komentář