• Karlův most

  od • 25.11.2010 • Praha - hlavní město • Štítky: , , , 0 komentářů

  Zobrazit v mapě

  Karlův most – výlet s dětmi

  Karlův most je nejstarší stojící most přes řeku Vltavu  v Praze a druhý nejstarší dochovaný most v České republice. V Čechách to byla v pořadí čtvrtá kamenná mostní stavba, po mostu Juditině, Píseckém a Roudnickém.

  Karlův most nahradil předchozí Juditin most, stržený roku 1342 při jarním tání ledů. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402. Praha se stala i díky kamennému mostu významnou zastávkou na evropských obchodních cestách.

  Most byl postupně ozdoben třiceti sochami a sousošími. Původně se mu říkalo jen Kamenný nebo Pražský most. Název Karlův most se vžil až kolem roku 1870 na základě dřívějšího podnětu Karla Havlíčka Borovského.(zdroj : internet :)

  Po mostě vede historická královská cesta.

  Karlův most

  Obchodní centra se předhánějí v nabídce vánočních dárků, zboží a bombastických slev. Za dva dny začíná  advent . Na Karlově mostě za krásného , i když  chladného počasí , není po vánocích  ani vidu. Turisté se s údivem zastavují  a pozorují překrásná panoramata. Směsice národů, prodejci výtvarných děl  , školní děti tvoří pro oko zajímavou kulisu. Každé zastavení obohatí vaše vjemy a není důležité zda pozorujete krásné okolí  nebo kolemjdoucí. S hřejivým pocitem se zaposloucháte do směsice melodií linoucích se po mostě. Vše a všichni tvoří vzájemnou symbiózu . Nepřekvapí vás  ani malíř tvořící portrét krásné Japonky , ani černý chlapík v námořním obleku. Zadíváte-li se  se na poklidně tekoucí Vltavu pod vámi  a vaše oko se zalíbením spočine na odfrkující parníky a plovoucí loďky , přijde vám normální , že  kolem Vás protančí nevěsta , prostě sem patří. Prodejci a suvenýry, připravené spíše pro cizince,atmosféru dokreslují. Dlažba  tohoto pražského skvostu nemusí být ošlapávána jenom nohou cizince, ale každý , kdo Prahu navštíví , by měl  i s dětmi si najít  čas a toto světoznámé místo poznat. Předvánoční  a vánoční čas je pro návštěvu ideální.

  Karlův most – výlet s dětmi

  Jana Schlitzová

  O

  Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

  https://www.kamsevydat.cz

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *