• Menu
  • Menu

Středověký skanzen ŘEPORA

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Středověký skanzen ŘEPORA

Skanzen lidové architektury Řepora

Poznámka: Skanzen je pro veřejnost dlouhodobě uzavřen.

Skanzen je replikou  osady ze 14. století. Při prohlídce se seznámíte s prostředím  a životem  našich předků, kteří žili v době  vlády Karla IV.  a jeho syna Václava IV.

Překrásná neděle nás zavedla právě sem. Byli jsme překvapení malebností a řemeslnou dovedností s jakou vesnička byla vystavěna. Podle kalendáře spíše zimní den, nám dovolil nejenom posedět  v hřejivých paprscích u dřevěných stolů, ale i poklábosit v dobré náladě při náhodném setkání s našimi přáteli. Jedinou vadou na tom všem bylo, že chybějící vnadná šenkýřka nás nepohostila a nenabídla nějaký dobrý mok.

Skanzen Řepora

Skanzen Řepora –  najdete  v chráněné přírodní lokalitě mezi Stodůlkami a Řeporyjemi na Praze 5. Vesnička  vznikla na místě bývalé těžebny cihlářské hlíny a  stále se rozrůstá   Určitě velkým unikátem je i to , že je budována za pomoci dobových stavebních technologií a výhradně z přírodních materiálů. Vesnička je obehnána dřevěnou palisádou , za jejími branami najdete šibeniční vršek a pohanské kultovní místo s posvátným stromem ,V osadě najdete rychtářskou usedlost, středověkou krčmu , kostelík i hřbitov. Můžete nahlédnout do jednotlivých obydlí a udělat si představu jak bydlel kovář, rybář, hrnčíř  nebo třeba domkář. Kolem vesnice je i několik přírodních jezírek v kterých prý žije mnoho druhů ryb  i  vzácní raci.
Během sezóny zde probíhají nepravidelné programy s historickou tématikou  – vystoupení hudební i šermířská.

Skanzen Řepora
Skanzen Řepora

Autem se m raději nejezděte

Jak se dostanete do skanzenu : od metra Stodůlky projděte cca 400 metrů ulicí Jeremiášovou a odbočte na první asfaltovou cestu vpravo, směrem na Řeporyje. Po levé straně je cesta lemována souběžnou pěšinou, značenou modrobílými vlajkami. Na městečko Řepora narazíte po dalších cca 400 metrech. Vlevo od asfaltové silnice spatříte malou branku a za ní stezku s přírodním schodištěm, která Vás kolem božích muk přivede přímo k západní bráně. Délka trasy je cca 1 km a v mapě je vyznačena zeleně.

Druhou možností je, vydat se ze Stodůlek stejnou trasou jako je předchozí, avšak neodbočit na asfaltovou silnici odbočující vpravo. Přejdete ji a vydáte se po stezce vedoucí souběžně s ulicí Jeremiášovou. Po cca 100 metrech narazíte na stezku odbočující vpravo a vydáte se po ní. Po dalších 350 metrech opět odbočíte vpravo a stezka vedoucí okrajem lesa Vás po 400 metrech přivede na planinu odkud kolem šibeničního vršku dojdete přímo k východní bráně. Celá trasa měří cca 1,5 km a v mapě je vyznačena modře.

Skanzen Řepora
Skanzen Řepora

Pokud se vydáte z Řeporyjského náměstí ulicí  K Třebonicům, pokračujte po 300 metrech vpravo ulicí Ve výrech a po dalších cca 400 metrech pokračuje vpravo polní cestou, která nás po 250 metrech dovede až k nám. Na konci lesní cesty vás uvítá jižní brána. Délka trasy ze železniční stanice Řeporyje je cca 1,5 km a v mapě je vyznačena červeně.

Přijedete-li autem, zaparkujte prosím na okraji přilehlého sídliště ve Stodůlkách nebo v Řeporyjích. Cesta k městečku není vhodná pro motorová vozidla a v prostoru Řepory není možné parkovat.

Přijíždíte-li po dálnici od Plzně, odbočíte z dálnice na Pražský okruh I/I, a sjedete na výjezdu ŘEPORYJE. Na stejném výjezdu sjedete i v případě, že přijíždíte z opačné strany, od Barrandova (po Jižní spojce od Brna nebo Hradce Králové). Plánek Vám přiblíží trasu od tohoto sjezdu až k Řepoře.

 

Návštěvní doba !

Důležité upozornění pro všechny, kteří chtějí navštívit skanzen Řepora. Provoz skanzenu by mohl být např. z důvodu natáčení filmů omezen.

Přesné informace získáte na telefonním čísle: 603 267 196

V případě nepříznivého počasí, je provoz skanzenu omezen.
Při dlouhodobých a vydatných deštích je z bezpečnostních důvodů uzavřen

Návštěvní doba platí do odvolání takto:
Po – zavřeno
Út – Pá 14.00 – 18.00
So – Ne a ve svátky 10.00 – 18.00

Podle posledních informací /2016/ skanzen chátrá, raději si dopředu zavolejte, aby jste se do skanzenu dostali!

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentářů